100 miles Ultraløb, eller så langt du synes

Fri, 28 Aug, 2026 at 06:00 pm UTC+02:00

Rolighedsvej 3, 3400 Hillerød, Danmark | Hillerød

100 miles Ultral\u00f8b, eller s\u00e5 langt du synes
Advertisement
Åbn invitation til Ultraløb med base på Rolighedsvej
Jeg løber 100 miles fredag den 28. august 2026 med start kl. 18.00 og håber, at kunne være igennem på 24 timer.
Du er velkommen til at løbe med hele vejen, eller så længe du synes på din egen ultraløbs distance eller bare løbe med i et par runder for selskabs skyld.
Vil du løbe en kortere distance kan du evt. planlægge, at starte senere, når du vil og det er faktisk muligt, som supporter, at følge en løber på cykel næsten hele vejen rundt.
Ruten forventes, at blive på 5-7 km med 70-80 højdemeter pr. runde og vil gå langs banestien, gennem frederiksbro, Frederiksborg Slot, Slotsparken, Badstueslottet, Batzkes bakke, Søstien, over Torvebakken og retur til Rolighedsvej.
Ruten krydser Slangerupgade, Frederiksværksgade og Hostrupsvej, hvor du skal være ekstra opmærksom på trafikken.
Arrangementet er efter principperne i Cannonball løb. Du sørger selv for tidstagning.
Jeg
- fintuner ruten og lægge den ud som GPX fil, som du kan downloade til dit løbeur.
- sørge for stole med bløde hynder og bord i min baghave (annekset eller teltet)
- sørge for adgang til vand
- stiller køleskabsplads til rådighed
- stille med varm ”gryderet” til lørdag kl. 04.00 og hindbærsnitter (300 kcal.) Lørdag kl. 10.00
Du
- medbringer selv forsyninger til eget forbrug
- medbringer pandelampe + ekstra batterier
- løber på eget ansvar og for egen risiko
- evt. personlig support personer

Anbefalet udstyr og de ting, der kan være rare, at have:
- opladt telefon, løberygsæk med drikke dunke eller drikkesystem, folietæppe, plastre, skiftesko, skiftetøj, kasket, solcreme, regnjakke, trail stave, m.m.

Det er hovedet, der får dig igennem.
Ultraløb er en mental og fysisk grænseafprøvning. De vigtigste faktorer for dig som løber er mentalt fokus (du skal tro på det), et stærkt kropsligt stativ (skal holde til hele løbet) og så slipper du nok ikke for at skulle ha’ nogle km i kroppen på løbeskoene og gerne på trætte ben (flere dage i træk)

Er du tryg ved at løbe alene eller skal vi følges.
I dagtimerne tænker jeg, der vil være mennesker hele vejen rundt. Når det bliver mørkt, har ruten belysning langt de fleste steder, men især i slotshaven bliver der brug for pandelampen over natten. Det er en fantastisk oplevelse, at løbe i mørke og ultraløb er almindeligvis meget individuelt mellem dig, dit hoved og dit næste skridt. Kan du ikke lide mørket eller at løbe alene, så aftaler vi bare, at følges efter behov.
Nu har jeg inviteret alle jer på fb. Der er muligvis, nogen der ikke kan denne dag. Men jeg håber der alligevel er et par stykker, der vil prøve sig selv af med op til 32 runder. Der er stadig fin tid til at få trænet – skriv gerne, hvis det har interesse eller med spørgsmål og tilmelding senest fredag den 21. august
Advertisement

Event Venue

Rolighedsvej 3, 3400 Hillerød, Danmark, Rolighedsvej 3, 3400 Hillerød, Danmark, Hillerød, Denmark

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Hillerød

Shrek the Musical
Fri, 28 Aug at 07:00 pm Shrek the Musical

Royal Stage

Nidhugs 10 \u00e5rs jubil\u00e6um
Sat, 29 Aug at 02:00 pm Nidhugs 10 års jubilæum

Møllerisvej 3, 3220 Skævinge, Denmark

Min historie \u2013 foredrag med Daniel Rye | Hiller\u00f8d
Mon, 31 Aug at 07:00 pm Min historie – foredrag med Daniel Rye | Hillerød

Støberihallen

Efter\u00e5rsfest hos Gribliners med Chris og Mark
Sat, 05 Sep at 01:00 pm Efterårsfest hos Gribliners med Chris og Mark

Gribskov Kultursal

Depeche Mode Tribute & Afterparty
Sat, 05 Sep at 08:00 pm Depeche Mode Tribute & Afterparty

Nordstensvej 1, 3400, Hillerød, Hovedstaden

Byg din egen tromme
Fri, 11 Sep at 05:00 pm Byg din egen tromme

Lykkedal, Dalvej 5, 3200 Helsinge

Hillerød is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Hillerød Events