026(66) FEST - This Gift Is A Curse, Prescriptiondeath, Endtime, Gadget LIVE på Musikhuset Gävle

Sat, 06 Jun, 2026 at 07:00 pm UTC+02:00

Musikhuset Gävle | Gävle

Gadget
Publisher/HostGadget
026(66) FEST - This Gift Is A Curse, Prescriptiondeath, Endtime, Gadget LIVE p\u00e5 Musikhuset G\u00e4vle
Advertisement
Kul Med Kul Entertainment presenterar i samarbete med Musikhuet Gävle
026(66) FEST 2026
PRESCRIPTIONDEATH (026)
The triumphant return of Gävles bästa band. Som efter en längre tids ogiltig frånvaro är tillbaka likt en bussvarm Bellman 6,0 mitt i ansiktet. Dels för att fira tio år som band och dels för att säga hej då. Ja du läste helt rätt. De har till skillnad från andra den goda smaken att faktiskt lägga av i tid. "Official Second Official Last Show" enligt dem själva. Men absolut sista blir säkert någon annanstans för avskedsturnén kommer garanterat passera genom Feskekörka, Delsbo och Pretoria innan de är färdiga med allt. Ändock, det blir förmodligen sista gången hemma i Gävle, och som sann och äkta Gävlebo åker du ju ändå inte nånstansch. Om det inte står Eckerö Linjen på bussen då.

https://open.spotify.com/artist/3MFBWVV7lvC6FyMYx2JBFf

THIS GIFT IS A CURSE (08)
Bad Chat GPT om stödord som bäst kunde beskriva TGIAC och det här var svaret: "Mörk skog. Enslig stuga. Black Metal. Hardcorepunk. Dissonans. Desperation. Kaos. Mörker. Tjära. Mangel. "Heir" (Season of Mist) var ett av årets bästa album 2025 enligt flera". SKOJA! Bad inte Chat GPT om någonting för man är ju inte dum i huvudet. Beskrivningen är dock inte mindre sann för det, och jag har till skillnad från nåt jävla AI-verktyg aldrig hallucinerat. Lovar!

https://open.spotify.com/artist/7MoipbqoshfYNfckhzRtYC

ENDTIME (018)
Du minns när du var liten och lekte hemma hos din bästa kompis? När ni hittade en gammal naggad VHS-kassett som den mycket äldre storebrorsan Jocke lämnat framme på soffbordet nere i gillestugan? Framsidan på omslaget illustrerade något hotfullt, ett hus i skymning eller motljus. Och titeln i stora tjocka mörkröda bokstäver var obegriplig eftersom ni ännu inte lärt er engelska. Men ett ord i titeln, "DEATH" och talet 18, det visste ni gott och väl vad det betydde. Och baksidan... kompisen hade bestämt hävdat att bilden på de döda kropparna var äkta, för det hade brorsan sagt. Och du hade inte vetat vad du skulle tro, men hur motbjudande och förbjudet allt kändes där och då hade ni inte kunnat motstå frestelsen att peta in kassetten i spelaren under tjock-TV'n. Ni var ju trots allt ensamma hemma... Men vad som hände sedan är dock mer av ett töcken, eller hur? Något hade i alla fall känts så väldigt fel, så mycket minns du. Och kanske har du även vaga minnesbilder av en TV-bild med märkliga störningar, och att ljudet från filmen hade upplevts som att det spelades upp så långsamt att det verkade gå baklänges? Kanske minns du även det skärande tjutet som verkade komma inifrån huvudet? Trycket bakom ögonen som bara ökat och ökat innan allt blev svart? Det avlägsna gallskriket (från din vän) ? Du hade hur som helst hittats där på golvet framför TV'n, avsvimmad på heltäckningsmattan i dina egna spyor. Och din kompis hade hittats katatonisk bakom torkskåpet i tvättstugan. Eller hur var det? Din kompis familj hade i alla fall plötsligt flyttat kort därefter för att aldrig höras av igen. Och din mamma hävdade senare att det aldrig hade hänt. Eller? Spola fram till nutid dvs 2026 - Det är precis så här ENDTIME låter om man översätter mardrömmar till ljudvågor. Visst låter det coolt!? Det är det också. Med medlemmar från Obnoxious Youth, Undergång och Gävles näst bästa grindcoreband Infanticide kan det inte bli annat än vansinne. Det här blev visst en lång text.

https://open.spotify.com/artist/2Z7XzWiupUPj8HVxFBcz8l

GADGET (026)
Gävles äldsta grindcoreband "firar", beroende på hur man räknar, att det är tjugosex år sedan start (år hit och dit är inte så jävla noga). Kanske att det även firar att en ny liten platta äntligen är släppt på De:Nihil Records.

https://open.spotify.com/artist/0kKZER84faGrJPHtH8NdqH

+ TBA, kanske.
18 år. 13 år i målsmans sällskap.

——-INFO——-
Förköp via Tickster: 220:-
https://secure.tickster.com/sv/x9thgw0whrrehlp/products
Biljett i dörren säljes endast i mån av plats, för att säkra din biljett- köp via länken.
_________________________________________________________
Vår restaurang öppnar kl 16, så kom gärna i tid och njut av en god måltid eller dryck innan konserten börjar!
Garanterad sittplats sker endast via bordsbokning via [email protected] eller 076-040 91 89
Våra evenemang samarbetar med ABF Gästrikland som finns representerade i Musikhusets styrelse.
Övernatta prisvärt i fantastisk miljö på anrika Elite Grand Hotel Gävle- beläget bara en minuts promenad från musikhuset. https://www.elite.se/hotell/gavle/
OBS! Evenemanget genomförs på stora scenen våning två och är tyvärr inte tillgänglighetsanpassad, hiss saknas.
Advertisement

Event Venue

Musikhuset Gävle, Kyrkogatan 32, SE-803 11 Gävle, Sverige, Gävle, Sweden

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Gävle

Smash Into Pieces till Furuvik Live!
Fri, 05 Jun at 08:00 pm Smash Into Pieces till Furuvik Live!

Dannemansvägen 4 , 81491 Furuvik, Sweden

Smash Into Pieces in Furuvik
Fri, 05 Jun at 08:00 pm Smash Into Pieces in Furuvik

Furuviksparken

INSAMLINGSKONSERT B\u00f6rje Salming ALS-Stiftelse
Fri, 12 Jun at 06:00 pm INSAMLINGSKONSERT Börje Salming ALS-Stiftelse

Hamrånge kyrka

K\u00c4NDISMATCHEN
Sat, 13 Jun at 12:00 pm KÄNDISMATCHEN

Lindövallen

Hooja in Furuvik
Sat, 13 Jun at 08:00 pm Hooja in Furuvik

Furuviksparken

Fallens dag 2026
Sun, 14 Jun at 10:00 am Fallens dag 2026

Laxön, 814 94 Älvkarleby, Sweden

Veteran\/Entusiastfordonstr\u00e4ffar p\u00e5 Sl\u00e5ttervallen
Wed, 24 Jun at 05:00 pm Veteran/Entusiastfordonsträffar på Slåttervallen

Slåttervallen Gårdskär

Janne Krantz
Thu, 02 Jul at 06:00 pm Janne Krantz

Vretasvägen 16, 81834 Valbo, Sweden

Gävle is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Gävle Events