Advertisement
26.02.2025Австрійський романтизм
Юрій Шутко, флейта
Анастасія Бика, фортепіано
Програма:
Й.Н. Гуммель – Велике блискуче рондо, op. 126
Ф. Шуберт – Соната Arpeggione a–moll, D 821
1. Allegro moderato
2. Adagio
3. Allegretto
Ф. Шуберт – Варіації e–moll на тему пісні Зів’ялі квіти
з Циклу «Прекрасна мірошниця», op. 160 D. 802
В програму ввійшли кращі та найскладніші твори австрійських романтиків ХІХ століття.
Віртуозним, феєричним і помпезним можна назвати перший у програмі речиталю твір австрійського композитора — учня В.А. Моцарта, А. Сальєрі та І. Гайдна — Й.Н. Гуммеля «Велике блискуче рондо». Віртуозність флейтової та фортепіанної партії у цьому творі просто зашкалює. Гуммель народився в Братиславі 1778 року і помер у Веймарі 1837 року. Вундеркінд і учень Моцарта протягом двох років, він став одним із найблискучіших піаністів-віртуозів-композиторів наступного покоління. Шопен, на стиль якого він вплинув, вважав Гуммеля, як виконавця рівним Моцарту і Бетховену. Особливу популярність він дістав як імпровізатор. Шуберт хотів присвятити свої останні три сонати Гуммелю, музика якого поєднує класичний та романтичний періоди. Grand Rondeau Brillant op. 126 є ідеальним вираженням зрілості композитора, з його ідіоматичним поєднанням блиску та незабутніх ліричних мелодій.
Соната ля мінор Франца Шуберта, відома як соната «арпеджіоне», написана для інструменту, сконструйованого в 1823 році віденським майстром Йоганном Георгом Штауфером. Цей інструмент - арпеджіоне - представляв собою смичкову гітару, або віолу да гамба, шість струн якої налаштовувалися, як у гітари. У 1820-х роках арпеджіоне користувався в Європі популярністю і його стали називати «гітарою кохання».
Соната була написана Шубертом улітку 1824 в Желізо, де композитор давав уроки музики дочкам графа Йоганна Карла Естергазі фон Галант.
Завершить програму унікальний у флейтовому репертуарі твір Франца Шуберта (1797 – 1828) – Інтродукція та варіації для флейти та фортепіано на тему пісні «Зів’ялі квіти» з вокального циклу «Прекрасна мірошниця», Op. 160, D. 802. Це один з нечисленних масштабних творів найвидатніших майстрів ХІХ століття, присвячених флейті, а також єдиний твір Ф. Шуберта, у якому він використовує флейту в якості сольного інструмента, що, безумовно, пов’язане з особливостями задуму композитора. Так поетична програма Інтродукції та варіацій щільно пов’язана з життєвими колізіями, які випали на долю композитора у період 1823–1824 років. 1824 року митець переживав один з найважчих періодів свого життя. Хоча він, як завжди, працював і видавався завзятим, у ці місяці композитор особливо страждав від хвороби, яка підкосила його здоров’я. Душевний стан композитора був пригнічений. Багато музикознавців стверджують, що саме ця хвороба спричинила послаблення організму музиканта і подальше захворювання на тиф, який став причиною смерті Ф. Шуберта через чотири роки. Ще у 1823 році, можливо, під впливом поганого самопочуття, митець написав поетичний твір "Моя молитва", в якому стверджує, що бачить свою загибель і просить всевишнього прийняти його душу, що важко страждає, а після того збудувати новий світ, у якому буде панувати любов.
Поціновувачі романтичної музики не тільки зможуть послухати надскладні камерно-ансамблеві твори великих австрійських композиторів для флейти і фортепіано, а й почути музикознавчу розповідь виконавця, кандидата мистецтвознавства Юрія Шутка про таємниці створення цих композицій та цікаві факти з життя їх авторів.
Квитки: https://filarmonia.com.ua/uk/kyiv/muzej-viktora-kosenka-avstrijskij-romantizm-94338.html
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Меморіальний музей-квартира В.С. Косенка, Михайла Коцюбинського вулиця, 9, Київ, 01030, Україна,Kyiv, Ukraine, Kiev
Tickets