Édouard Louis: Aký význam má literatúra? | Literárne rendez-vous

Mon, 27 Apr, 2026 at 06:00 pm UTC+02:00

Malý Berlín | Trnava

Mal\u00fd Berl\u00edn
Publisher/HostMalý Berlín
\u00c9douard Louis: Ak\u00fd v\u00fdznam m\u00e1 literat\u00fara? | Liter\u00e1rne rendez-vous
Advertisement
Ako literatúra súvisí s tým, čo prežívame dnes či už v spoločnosti, alebo sami v sebe? Máte radi knihy, rozhovory a pokojné večery v príjemnej spoločnosti? Príďte na druhé stretnutie venované literatúre.
Tentoraz sa zameriame na tvorbu súčasného francúzskeho autora Édouarda Louisa, ktorý sa venuje sociálnym problémom a prináša osobné, no zároveň univerzálne výpovede o súčasnosti. Jeho texty prepájajú politiku a každodenný život a ukazujú, ako sa sociálne témy môžu odrážať v našich životoch. Literatúru vníma ako priestor na vzburu a konfrontáciu - aký má inak zmysel? Navyše, jeho literatúra konfrontácie dáva hlas tým, ktorí ho nemajú alebo tým, ktorých hlas býva potlačený.
Večerom vás opäť budú sprevádzať Terézia Guimard a Adam Škrovan.
Literárne rendez-vous
je séria neformálnych stretnutí o knihách a témach, ktoré v nás literatúra otvára. Každé stretnutie sa nesie v znamení jednej témy a diela svetovej literatúry. Ide o krátke predstavenie autora a knihy, čítanie úryvkov a otvorenú diskusiu v príjemnej atmosfére.
Vstupné:
3 eurá v predpredaji - https://www.malyberlin.sk/eventy/edouard-louis-aky-vyznam-ma-literatura-literarne-rendez-vous/
5 eur na mieste
(na podujatí je zabezpečené aj malé občerstvenie)
📕Knihu nemusíte mať prečítanú. Úryvky dostane každý účastník/čka priamo na mieste.
- - -
Terézia Guimard
Terézia Guimard je vedecká pracovníčka Ústavu svetovej literatúry SAV, v. v. i. Zameriava sa na výskum francúzskej literatúry. V roku 2025 ukončila štúdium obhájením dizertačnej práce Urbánny a sociálny priestor Paríža v románe druhej polovice 19. storočia (tvorba Émila Zolu).
Adam Škrovan
Adam Škrovan je doktorand Ústavu svetovej literatúry SAV, v. v. i. Venuje sa výskumu súčasnej anglofónnej literatúry. Vo svojej dizertačnej práci Bioetika a biopolitika ako súčasť interpretačnej platformy posthumanizmu sa zameriava na dystopické romány.
📖 📖 📖

Prevádzku kultúrneho centra podporuje: dm drogerie markt, s.r.o. a Ďurko s.r.o.
Za podporu ďakujeme aj mediálnym partnerom: trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, Trnavsko a Trnavské rádio.
Advertisement

Event Venue

Malý Berlín, Štefánikova 94/4, 917 01 Trnava, Slovensko, Trnava, Slovakia

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Trnava

Best of Siln\u00e9 re\u010di
Tue, 28 Apr at 07:00 pm Best of Silné reči

Školská 118/1, Sered'

TRNAVSK\u00dd MAJ\u00c1LES 2026
Fri, 01 May at 03:00 pm TRNAVSKÝ MAJÁLES 2026

Mestský Amfiteáter

Nocturno Trail
Fri, 01 May at 06:30 pm Nocturno Trail

Červený Kameň Hrad

Fragile & Peter Lipa - Trnava - Dom kult\u00fary
Tue, 05 May at 07:00 pm Fragile & Peter Lipa - Trnava - Dom kultúry

Dom kultúry Trnava

Jarmok dobrej n\u00e1lady 8.5.2026
Fri, 08 May at 02:00 pm Jarmok dobrej nálady 8.5.2026

Halenárska 45, 917 01 Trnava, Slovakia

TFA Borsk\u00fd Mikul\u00e1\u0161
Sat, 09 May at 07:30 am TFA Borský Mikuláš

Základná škola Jána Hollého Borský Mikuláš

Trnava is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Trnava Events