Advertisement
„JĘZYK A TOŻSAMOŚĆ”IX POZNAŃSKA DEBATA O JĘZYKU IM. PROF. TADEUSZA ZGÓŁKI
👉Paneliści: prof. UJ dr hab. Michał Rusinek (Uniwersytet Jagielloński), prof. UAM dr hab. Tomasz Wicherkiewicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), Anna Tess Gołębiowska (osoba działająca w kolektywie „Rada Języka Neutralnego”)
Moderacja: Renata Kim
📌Sala Wielka
📌wstęp: BRAK WEJŚCIÓWEK
👉PJM
🎥 Spotkanie transmitowane także na FB Zamek Czyta i Centrum Kultury Zamek
Organizatorzy: Miasto Poznań oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 24 lutego w CK ZAMEK odbędzie się dziewiąta edycja Poznańskiej Debaty o Języku im. prof. T. Zgółki. Jest to wydarzenie, w czasie którego specjaliści i specjalistki różnych dyscyplin dyskutują o aktualnych i ważnych społecznie zjawiskach językowych.
W tym roku o języku i tożsamości rozmawiać będą: prof. UJ dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej; Anna Tess Gołębiowska-Kmieciak – osoba działająca w kolektywie „Rada Języka Neutralnego” prowadzącego stronę zaimki.pl; dr hab. Tomasz Wicherkiewicz – profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przewodniczący rady programowej Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej.
Uczestnicy i uczestniczki debaty będą szukać odpowiedzi na pytanie o to, jak język wpływa na naszą tożsamość i jak w języku wyraża się tożsamość różnych grup i społeczności. Rozmawiać będą o językach mniejszości w Polsce, statusie śląszczyzny, przyszłości gwar i dialektów, ale też przyjrzą się temu, jak przemiany społeczne wpływają na zmiany w języku. Jak w polszczyźnie wyrazić niebinarność i neutralność płciową? Czym są osobatywy, neutratywy i dukatywy i czy są potrzebne? Dlaczego feminatywy wzbudzają tyle kontrowersji?
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w roku 1999 przez UNESCO, by przypominać o tym, że każdy język jest wartością dla jego użytkowników i użytkowniczek, a także w trosce o ochronę języków narodowych przed tendencjami globalizacyjnymi. W 1999 roku Sejm Rzeczypospolitej uchwalił Ustawę o języku polskim i powołał przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk Radę Języka Polskiego, nakładając na nią obowiązek czuwania nad stanem polszczyzny, w szczególności upowszechniania wiedzy na jej temat.
Rozmowę poprowadzi red. Renata Kim – dziennikarka „Newsweek. Polska”.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Św. Marcin 80/82, 61-809 Poznan, Poland, ulica Święty Marcin 80, 61-809 Poznań, Polska,Poznan, Poland