Advertisement
Уважаеми колеги,Каним Ви на втората част на клинико-теоретичния семинар „Четене на Семинар VI на Жак Лакан, „Желанието и неговото тълкуване“ („Le désir et son interprétation“)“, с водещ д-р Андре Мишелс.
Дата: 7.12.2024 г.
Час: 10.00-17.00 ч.
Място: Зала 1, Ректорат на СУ „Св. Климент Охридски“, както и онлайн, през платформата ЗУУМ
По време на тази среща на семинара ще се спрем на глави 8-12 (включително) на Семинар 6 на Лакан. Те са под титул В официалното издание на Семинар VI те са под титул „Един сън, анализиран от Ела Шарп“.
Краен срок за регистрация и заплащане на таксата: до 5.12.2024 г.
Линк за регистрация: https://espacepsy-bg.org/events/reading-seminar-vi-by-jacques-lacan-desire-and-its-interpretation-part-2-andre-michels-december-2024/
Такси за правоучастие:
– 20 лв. за членове на АБПП;
– 60 лв. за външни участници;
– безплатно – за студенти и преподаватели от СУ „Св. Климент Охридски“ при присъствено участие
Напомняме, че записи от семинара няма да бъдат правени. Регистриралите се за онлайн участие ще получат информация за достъп до срещата в деня преди семинара на посочения от тях имейл. Напомняме също, че не изпращаме потвърдителен имейл при регистрацията. Изпращането на заявка за участие от Ваша страна и заплащането на таксата за правоучастие Ви дават право на достъп. Осигурен е превод от и на френски език.
Визитка:
Д-р Андре Мишелс е френско-люксембургски психиатър и психоаналитик, който работи тясно с АБПП от 2008 г. насам: изнася лекции в София, участва във формирането и супервизирането на български аналитици и работни групи. Заедно с Клод-Ноел Пикман е един от двамата гост-лектори и водещи на работните срещи за изучаване на семинарите на Жак Лакан, организирани от АБПП. Почетен член на АБПП. Член на Espace Analytique – Paris.
*Афишът е дело на Влади Витанова
Аргумент
„Желанието и неговото тълкуване“ (“Le désir et son interprétation”) е наименованието на Шестия семинар на Жак Лакан (1958-59 г.).
Като тръгнем от наглед простите, но едновременно с това – силно напътстващи думи на Лакан, с които той открива семинара: „Тази година ще говорим за желанието и неговото тълкуване“, виждаме една ясна заявка от негова страна, като в двете основни думи „желание“ и „тълкуване“, се заключава важността на това, за което той ще говори на своята аудитория през 1958-1959 г.
Лакан ни разкрива начина по който желанието (което той ще постави в сърцевината на психоаналитичната теория и практика) зависи от означаващите, които съставляват самата структура. От там – важността, която се отдава на речта на анализанта. Лакан ще развие този въпрос (за мястото на желанието), разглеждайки го в светлината на изследването на връзките между език, желание и нагони; също така – в контекста на запитването за научния статут на психоанализата; както и изучавайки връзката между философията и психоаналитичната концептуализация на знанието и субективността.
Желанието защитава субекта от насладата на Другия чрез формите, които неговият обект приема. При фобията обектът е забранен; при хистерията е незадоволителен; а при натрапливата невроза субектът се защитава от собственото си желание. Във всеки случай желанието остава белязано от – и служи като напомняне за – изгубената наслада. Обектът на това наслаждение, Фалосът, се превръща в означаващо на самата липса на означаващо и по този начин в означаващо на кастрацията, наложена от езика. И така обектът на желанието винаги е метонимичен обект, винаги желание за „нещо друго“.
Напътствието на Лакан в този семинар ще започне от неговия оригинален прочит на въпроса за желанието в „Хамлет“, поставяйки и някои съвсем нови акценти по отношение на ролята на Фалоса.
При все това – от един урок до следващия в този Семинар, ние сме свидетели на напредъци, но също така и на корекции и промени в перспективата, които трябва да бъдат взети под внимание, отбелязани и обозначени всеки път. Има също така и формулировки на Лакан, които звучат като окончателни, но въпреки това няма да бъдат повторени от него, нито в друг семинар, нито в писмен вид. Следователно всеки път ще зависи от преценката на читателя дали прочетеното е нещо самородно, термин, който си струва да се развие, или пък то трябва да се приеме като една, така да се каже, странична линия – пропуск, който впоследствие ще бъде поправен.
„Желанието е собственото си тълкуване“, ще заяви Лакан. При все това – можем да се запитаме – но как се разгръща то и по какви принципи създава/въплъщава собственото си тълкуване?
Но още – къде е мястото на фантазма (а защо не и – как се разгръща логиката на фантазма?)? Каква диалектика развива субектът, по отношение на собственото си желание?
Каним ви да изследваме заедно тези (и други) въпроси, в рамките на тазгодишното Четене на Семинар VI на Жак Лакан.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
1000 Sofia, Bulgaria, Sofia, Bulgaria