Advertisement
Паметта на предметите, наследени от предците ни, носи поезията на времето. Често това са вещи, директно завещани от някого, който е искал нещо от него да остане и продължи чрез нас. Заедно с вещите, носим и духа на хората, с които те ни свързват. Понякога ги пазим като съкровища, а понякога живеем с тягостно чувство за измяна към предците: техният най-близък, най-познат свят продължава да съществува и когато вече ги няма, но е преобразен. Наляга ни тягостно чувство на измяна, въпреки удобното ни пребиваване в света, устроен за нас, сякаш тези, които живеят в нас са непригодни за настоящето, а ние - за миналото.
Знам ли достатъчно за семейството си?
Знам ли наистина кой играе ролите на майка, баща, брат, сестра, баба, дядо?
Познавам ли истинските хора в неговата архитектура?
Мога ли да удържа могъщата му притегателна сила, или мога да го видя и отстрани?
В тази спирала на времето и родовите връзки се спуска Петър Вълчев, за да се появи неговата „Семейна гравитация“.
В рамките на семинара със същата тема, воден от Елица Великова, ще има публична изложба, която ще включва и фотографии на участниците, както и инсталация с истински предмети-спомени и семейни реликви. Посетителите ще бъдат поканени да участват в един интерактивен хепънинг, с който по един творчески начин да почетат предците си, да се освободят от стари тежести, да се свържат с даровете от миналото и да почувстват силата на рода.
Вход свободен!
Заповядайте - и носете със себе си наследени от предците си предмети за интерактивната инсталация. Бижута, часовник, очила, брошка, книга, снимка - вещ, която има специален символ за вас и носи духа на притежателя си.
Ще можете да си ги вземете накрая на събитието.
За изложбата:
“Семейна гравитация” е показана за първи път през 2018 година в националния музей за фотография "ДОНГ ГАНГ" в Южна Корея като част от постоянната експозиция на музея в продължение на година. Участва и в селекцията на фестивала PhotoVisa в Русия, както и в обща изложба на селектирани автори в Българския културен център в Париж. Няколко широкоформатни фотографии от нея са представени в Галерия “Доза” през 2021г.
Кадри от изложбата бяха изложени в Париж пред кметството в официалната сборна изложба "ЛИЦАТА НА ЕВРОПА" по случай честванията на празника Еврпопа през 2023 година. В изложбата участват най-добрите портретни фотографи през 2023, избрани от културните центрове на всяка държава и куратора на "ЛИЦАТА НА ЕВРОПА".
В сегашния си вид е показвана за пръв път в рамките на СЕМЕЙНА ГРАВИТАЦИЯ - изложба и семинар с фототерапия и семейни констелации. (https://www.artstherapyinstitute.bg/item/semeina-gravitatsiq-izlojba-seminar)
Ще бъде представена от изкуствоведите Теодора Константинова и Радослав Механджийски от Art & Culture Today.
ВХОД: СВОБОДЕН
За артиста:
Петър Вълчев е роден в град София през 1988 година, но родният му град е подбалканският Пирдоп. Завършва НАТФИЗ с две специалности: кино и фотография.
През 2012 г. снима дебютния си филм като режисьор „Шшшт... Попей ми” (селектиран на фестивалите Skopje International Film Festival и Asterfest, Vilnius International Film Festival, Balkan Film and Food Festival), заедно с Андрей Волкашин.
През 2018 г. излиза документалният му филм “Монолог в антракта”. Филмът има повече от 40 световни премиери на едни от най-големите кинофестивали, 6 награди, между които за най-добър документален филм и 2 за най-добър монтаж.
През 2021 г. излиза новият му игрален късометражен филм “ЛЕКА НОЩ, ЛИЛИ” (ИКУЪЛ ООД, НФК, B2Y), където Петър е сценарист и режисьор. Филмът печели наградата за най-добър български късометражен филм на фестивала “IN THE PALECE”, което му дава пропуск към и възможност да се яви за селектиране на ОСКАРИТЕ през 2023.
Понастоящем Петър работи върху множество продукции, а последният му филм “И това е за тази Коледа” (2023) е отличен с множество награди на много фестивали по света.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Топлоцентрала, Toplocentrala - Conteporary Art Centre, 1421 София, България,Sofia, Bulgaria