Advertisement
КРЪГЛА МАСА – 24.02.2025 г.ТЕМА:
„ОБРАЗОВАНИЕТО ПО КОЗМЕТИКА В БЪЛГАРИЯ –
минало, настояще, бъдеще“
АСОЦИАЦИЯ НА КОЗМЕТИЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ (АКБ) е браншово сдружение, което е учредено с точни и ясни цели, една от които е да помага на всички козметици да намерят решения на част от проблемите си, свързани с успешната им реализация като добри професионалисти.
Във връзка с темата на кръглата маса цитираме някои от основните цели на АКБ, поставени при учредяването:
✔️Обединение на козметиците с цел подобряване качеството на работата им, както и повишаване имиджа на професията.
✔️ Подкрепа при повишаване квалификацията на козметиците.
✔️ Осъществяване на съдействие от страна на АКБ към всички членове, желаещи да повишават знанията и уменията си. Създаване на възможности за улеснено повишаване квалификацията на работещите козметици с дългогодишни установени и развити практики.
✔️Предоставяне на информация на желаещите да изучават професията козметик, както и за стартиране на козметичен бизнес – за необходимите документи и възможности.
✔️Развитие и утвърждаване на създадените вече отношения на взаимодействие с НАПОО и МОН, и стъпки, свързани с обсъждане и реализация на възможности за улеснено валидиране на знания и умения на колеги, придобити при други законови условия от сега действащите.
УС на АКБ прие за свое задължение да организира тази среща, на която да разберем дали има необходимост от задълбочени и организирани действия от страна на всички заинтересовани относно качеството и бъдещето на образованието по козметика в България.
За кого е тази среща:
📍 Обучители и преподаватели по козметика.
📍 Директори/управители на професионални гимназии, центрове за професионално обучение (ЦПО), колежи и др., предлагащи формално и неформално образование и обучение по козметика.
📍Специалистите от Министерството на образованието и науката (МОН) и Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО), отговарящи за образованието в сектора за красота.
📍Инспекторите и служителите от Министерството на здравеопазването (МЗ), заемащи длъжности, касаещи дейността на салоните за красота.
📍Всички ангажирани и вълнуващи се от темата.
Цели:
👉Поставяне на началото на дебат и висока ангажираност на всички заинтересовани от темата.
👉Чрез взаимодействие между образователните институции и професионалистите в бранша да започнем активни действия по решаване на проблемите пред съвременното обучение по козметика.
👉Анализ на сегашното състояние на образованието и обучението по козметика в България.
👉Създаване на група от хора, готови да се ангажират и работят активно за решаване на проблемите, свързани с професионалното образование по козметика в България.
Кратък анализ на професионалното образование и обучение в областта на козметичните услуги с акцент за дискусия и въпроси относно:
➡️ Има ли проблеми в професионалното образование и обучение в България? – Начало на дебата, в който да назовем основните проблеми и предизвикателства, пред които е изправено професионалното образование в България.
➡️Настоящото ниво на обучение по козметика в професионалните гимназии, центровете за професионално обучение (ЦПО), колежите и т.н. – Проблеми и предизвикателства при обучението.
➡️Защо неформалното образование по козметика се предпочита пред формалното? (Плюсове и минуси.)
➡️Трябва ли да има продължаващо и надграждащо формално обучение? (Приемане на кредити от предишно завършено формално образование. Учене през целия живот.)
➡️Кои са добрите практики от миналото и настоящето, които да запазим и предадем в бъдещето?
➡️Необходима ли е актуализация на учебните програми и планове?
➡️Задоволяват ли съществуващите учебни ресурси и практически бази изискванията за обучение по съвременна козметична дейност?
➡️Какво е качеството на обучение в момента? Има ли необходимост от повишаване квалификацията на преподавателите? Има ли недостиг на учители по козметика в професионалните гимназии?
➡️Търсене на възможности за привличане в обучението на специалисти с дългогодишен опит и успешни практики от бизнеса.
➡️Възможности за разширяване на дуалната форма на обучение.
➡️Какъв е интересът към прилагане на процедурата по валидиране на знания, умения и компетентности?
➡️Кои са най-належащите стъпки за подобряване организацията и прилагането на професионално образование и обучение в сферата на козметичните услуги в страната? Какво трябва да се приоритетно?
Каним всички с интерес и мнение по темата да се присъединят на 🗓 24.02.2025г от 9:30ч. в сградата на БТПП- София, ул. „Искър“-9, зала А.
Молим, да потвърдите участие на тел: ☎️0878244977
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Българска търговско-промишлена палата (БТПП), ул. Искър 9,Sofia, Bulgaria