Advertisement
Софийската филхармония ви кани на 24 април в зала "България" на концерт с две забележителни произведения. Под палката на един от най-добрите ни диригенти - маестро Росен Миланов ще прозвучат "Чудният мандарин“ от Бела Барток и Симфония №5 от Карл Нилсен. Специално участие в концерт на Националния филхармоничен хор. Музикалната сюита „Чудният мандарин“ на Бела Барток е адаптация на неговия провокативен балет-пантомима със същото име, създадена през 1926 г. Тази концертна творба извлича най-вълнуващите и драматични моменти от оригинала, представяйки ги като независима оркестрова композиция. Сюитата пленява със своята интензивна атмосфера, която съчетава мрака на сюжета с емоционална дълбочина и иновативен музикален език.
Музиката е изпълнена с експресивност, напрежение и динамика, като Барток използва модернистични техники като атоналност, политоналност и мощни ритмични акценти. Оркестрацията е богата и цветна, включваща голям симфоничен оркестър с изразителни медни духови инструменти и драматични перкусии. В сюитата се усеща влиянието на фолклорните елементи, типични за композитора, преплетени с авангардни похвати.
Сюитата често се изпълнява в три свързани части, които изобразяват основните елементи от сюжета на балета: съблазнителната игра на младата жена, появата на мистериозния мандарин и кулминацията на трагичния разказ. Творбата е силно драматична и въздействаща, като същевременно изразява дълбокия конфликт между страст и насилие.
Днес „Чудният мандарин“ е една от най-ярките и обичани оркестрови творби на Барток. Нейната изразителност и новаторство я правят неизменна част от концертните програми на световни оркестри, привличайки както музикални ценители, така и широката публика.
Петата симфония на Карл Нилсен, създадена през 1921–1922 г., е едно от най-значимите произведения на датския композитор и ярък пример за неговия уникален музикален стил. Симфонията, необичайно структурирана в две части, изразява драматичната борба между разрушителните и съзидателните сили в живота – идея, вдъхновена от хаоса и последиците на Първата световна война.
В първата част се редуват спокойни и лирични моменти с напрегнати и хаотични пасажи. Един от най-запомнящите се епизоди е включването на соло барабан, който „саботира“ оркестъра със своите резки и агресивни удари, символизирайки хаоса. Лиричната тема в соло кларинета, от друга страна, носи усещане за надежда и устойчивост. Втората част на симфонията завършва с триумфален финал, който сякаш утвърждава силата на съзиданието и хармонията.
Музикалният език на Нилсен в тази симфония комбинира романтизъм и модернизъм, като използва сложни хармонии, драматични дисонанси и интензивна оркестрация. Симфонията се възприема като израз на универсалната човешка борба за ред и съзидателност в един хаотичен свят.
Днес Петата симфония на Нилсен е сред неговите най-изпълнявани и обичани творби. Със своята дълбочина и експресивност тя продължава да вдъхновява слушателите и да заема важно място в симфоничния репертоар.
За Росен Миланов
Уважаван и ценен както от публиката, така и от музикантите, РОСЕН МИЛАНОВ в момента е музикален директор на Симфоничния оркестър на Колумбия (CSO), Симфоничния оркестър на Чаутаука, Симфоничния оркестър на Принстън и главен диригент на оркестъра на Словенското радио и телевизия в Любляна.
Утвърдил се като диригент със сериозно национално и международно присъствие, той е бил музикален директор на Симфоничния оркестър на Българското национално радио и Нов симфоничен оркестър в София, Symphony in C в Ню Джърси и Orquesta Sinfónica del Principado de Asturias (OSPA) в Испания. Дирижирал е симфоничните оркестри на Колорадо, Детройт, Индианаполис, Милуоки, Балтимор, Сиатъл, Форт Уърт и Националния симфоничен оркестър в Кенеди център, образователните проекти Link-Up в Карнеги хол с Оркестъра на Сейнт Лука и с Гражданския оркестър в Чикаго.
Международните му ангажименти са били със Симфоничния оркестър на Би Би Си, Оркестъра на Романска Швейцария, Ротердамската филхармония, Олборгския, Латвийския и Унгарския национален симфоничен оркестър, както и с оркестрите в Торонто, Ванкувър, Мексико, Колумбия, Сао Пауло, Бело Оризонте, KwaZulu-Natal Philharmonic в Южна Африка и Новозеландския симфоничен оркестър. В Далечния изток свири със симфоничните оркестри на Японската радиоразпръсквателна компания (NHK), Сапоро, Токио, Сингапур, Hyogo Performing Arts Center, Малайзийската и Хонконгската филхармония.
Маестро Миланов си е сътрудничил с някои от най-изтъкнатите световни артисти, сред които Йо-Йо Ма, Ицхак Пърлман, Джошуа Бел, Рене Флеминг, Мидори, Кристиан Тецлаф, Андре Уотс, Хилари Хан, Доун Апшоу и много други. По време на единадесетгодишния си мандат с Филаделфийския оркестър Миланов дирижира повече от 200 концерта. През 2015 той приключва 15-годишния си мандат като музикален директор на високо ценения учебен оркестър Symphony in C в Ню Джърси, а през 2013 – 17-годишния си мандат в Нов симфоничен оркестър в родния си град София. Страстта му към новата музика е донесла многобройни световни премиери на произведения от композитори като Дерек Бермел, Мейсън Бейтс, Каролин Шоу, Филип Глас, Ричард Даниелпур, Николас Моу, Габриел Прокофиев и др.
Известен с многостранната си активност, Миланов е добре приет и в света на операта и балета. Сътрудничил си е с Комише Опера – Берлин („Лейди Макбет от Мценска околия“ на Шостакович), Опера Овиедо с испанската премиера на „Мазепа“ на Чайковски и „Замъкът на херцог Синята брада“ на Барток (наградена за най-добра испанска постановка за 2015), Опера Колумб („Травиата“, „Аида“ и „Риголето“ на Верди, „Евгений Онегин“ на Чайковски).
Опитен балетен диригент, той е гостувал на Нюйоркския градски балет и си е сътрудничил с някои от най-известните хореографи на нашето време като Матс Ек, Бенджамин Милепиед и съвсем наскоро с Алексей Ратмански в акламираното от критиката възраждане на „Лебедово езеро“ в Цюрих с Цюрихския балет и в Париж с балета на „Ла Скала“.
Маестро Миланов е носител на наградата за изкуство на фондация „Колумб“. Под негово ръководство Симфоничният оркестър на Колумбия разширява своята дейност, свързвайки оригиналното програмиране с инициативи, обхващащи цялата общност, като фокусиране върху жените композитори, опазване на природата, представяне на оригинални фестивали, подкрепяне и поръчки на нова музика.
В Принстън под негово ръководство оркестърът си е създал отлична артистична репутация и е получил признание за иновациите и жизненоважната си роля в общността. От 2022 Росен Миланов е и музикален директор на Принстънския фестивал.
Той е учил дирижиране в Държавната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, Музикалния институт „Къртис“ във Филаделфия и „Джулиард Скул“ в Ню Йорк, където получава мемориалната стипендия „Бруно Валтер“.
Запален колоездач, както и страстен готвач, той често посвещава кулинарния си талант на различни благотворителни организации.
Росен Миланов е бивш стипендиант и настоящ член на Управителния съвет на фондация „Кирил и Методий“ в България.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Зала "България" / Bulgaria Hall, Улица Аксаков 1, 1000 София, България,Sofia, Bulgaria
Tickets