Advertisement
Dušan Šarotar (glas) in Iztok Rodež (kitare)
Nikomah poroča
Literarno-glasbeni večer
Skico in nekaj prvih strani knjige Nikomah poroča sem zapisal med pisateljskih potovanjem in gostovanjem v Berlinu, pravzaprav v njegovem predmestju, ob tihem jezeru Wannsee, obkroženim s številnimi starimi razkošnimi vilami, veslaškimi klubi in peščenimi kopališči ter samotnimi sprehajalnimi potmi. V jesenski tišini in idili, ki sem jo užil na zastekljeni terasi, ob pregledovanju fotografij, posnetih s telefonom v bližnji okolici, sem razmišljal o usodi in izzvenevanju mojega sveta, predvsem pa me je k pisanju gnalo domotožje. Knjigo sem zaokrožil v celoto na počasnem družinskem potovanju, na dolgi plovbi od Genove do Sicilije.
Iztok je zapisano Nikomahovo poročilo odel v melanholično zvočno krajino, ustvarjeno z zveni in odzveni svoje čarobne električne kitare.
Vabljeni na počasno potovanje skozi notranje pokrajine, narejene iz besed, podob in melodij.
Dušan Šarotar je pisatelj, pesnik, scenarist in prevajalec. V središču njegovega umetniškega ustvarjanja so spomin, jezik, žalost in človekova duša, h katerim pristopa s poetičnim jezikom in značilno počasnostjo. Njegova proza je zaznamovana z opisi narave, mesta in posebne atmosfere. Avtorjevi romani Biljard v Dobrayu, Panorama in Zvezdna karta so bili v ožjem izboru za nagrado kresnik za najboljši roman. Leta 2023 je Šarotar prejel Župančičevo nagrado, najvišje priznanje mesta Ljubljana, za roman Zvezdna karta. Njegovi romani so prevedeni v številne jezike.
Iztok Rodež je glasbenik po duši. Na slovenski glasbeni sceni je v različnih zasedbah prisoten zadnjih 35 let. Odlikuje ga brezkompromisen pristop do glasbe, predvsem v avtorskem smislu. Je eden glavnih kreatorjev uspešne glasbene zgodbe džeZZva, s katero razvijajo avtorsko moderen in samosvoj umetniški pristop do glasbe. Iztok Rodež je avtor ali soavtor večine skladb kvarteta. V svojih kompozicijah spretno in prefinjeno prepleta panonski melos in zvoke drugih kultur. Zanj je značilen zelo subtilen pristop do glasbe, brez tehnično virtuoznih posegov, zato pa je njegova glasba toliko bolj doživeta in kot taka ustvarja zvočno vzdušje in se idealno povezuje z brano besedo.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Salon za ENO glasbo, Luize Pesjakove 9,Ljubljana, Slovenia