Advertisement
ᴇɴɢ: bwa.wroc.pl/en/event/the-temple-of-tales/ᴜᴀ: bwa.wroc.pl/ua/подія/храм-казки/
Najnowsza wystawa „Świątynia Baśni” w galerii BWA Wrocław Główny to odwołanie do nieistniejącej dziś Sagenhalle, powstałej w 1903 roku w Szklarskiej Porębie. Wystawa przywołuje postać Ducha Gór, znaną z sudeckiej kultury ludowej. Prace artystyczne, stworzone w różnorodnych mediach, podkreślają rolę wyobraźni wobec kryzysów we współczesnym świecie, w którym potrzebujemy napisanych na nowo baśni.
?́???̨????? ???́?? | zbiorowa wystawa-opowieść
11.10.2024—26.01.2025
✹ wernisaż i koncert Zaumne: 11.10 (piątek), godz. 19.00–21:00
zaumne.bandcamp.com
✹ oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów: 12.10 (sobota), godz. 13.00
✹ galeria BWA Wrocław Główny, ul. Piłsudskiego 105 (I piętro)
godziny otwarcia: bwa.wroc.pl/galeria/bwa-wroclaw-glowny/
✹ wstęp wolny
? ? ?????? ?ł?́?????:
Sagenhalle, czyli Hala Baśni, to nieistniejąca już niewielka drewniana budowla. Powstała w Szklarskiej Porębie z inicjatywy Hermanna Hendricha (1854–1931), niemieckiego malarza, współzałożyciela Berlińskiej Secesji. Rozkochany w Karkonoszach zorganizował on małe „muzeum” poświęcone historii Ducha Gór (zwanego także Rübezahlem, Liczyrzepą, Karkonoszem). Dla artysty tworzącego w duchu symbolizmu, Rübezahl był personifikacją sił przyrody – głównej bohaterki jego obrazów. W Hali Baśni prezentował wielkoformatowe ekspresyjne pejzaże górskich widoków, ukazujące nieprzewidywalność́ i potęgę zjawisk naturalnych.
? ℭ? ????????? ?? ????????:
Koncepcja wystawy na Dworcu Głównym zakłada stworzenie współczesnych świątyń, z których każda opowiada inną historię. Sale ekspozycyjne, przypominające kaplice, prezentują zarówno prace przygotowane specjalnie na tę wystawę, jak i dzieła dawniejsze – na przykład prawie studwudziestoletni gobelin Wandy Bibrowicz czy przedwojenne rysunki świątyń autorstwa kontrowersyjnego Stanisława Szukalskiego. Dzieła współczesnych artystów, które mają premierę na wystawie, odnoszą się do różnych wymiarów czasu: przeszłości, przyszłości i teraźniejszości.
Instalacje Stacha Szumskiego nawiązują do demonicznego wizerunku Ducha Gór jako Diabła Ryferyjskiego, przywołując jego pogańskie korzenie, a przy tym ściśle związane z naturą. Obrazy Justyny Baśnik poświęcone są istotom roślinnym, których świat gwałtownie się zmienia w związku z ociepleniem klimatu. Paweł Baśnik odwołuje się do starożytnych koncepcji szacunku dla życia zwierząt i zakazu ich zabijania. Duet Inside Job (Ula Lucińska i Michał Knychaus) rozwija wizję międzygatunkowego splotu przyrody i technologii, inspirowaną mroczną ekologią.
W swoim onirycznym filmie Jagoda Dobecka wchodzi w czuły dialog z górskim potokiem Wilczka, a dźwiękowa instalacja Pawła Kulczyńskiego przywołuje niepokojące, a zarazem kojące dźwięki, adekwatne zarówno dla zjawisk naturalnych, jak i dla silników złowieszczych maszyn. Marta Niedbał koncentruje się na splocie ciał i krajobrazów, jedności przyrody ożywionej i nieożywionej oraz porządku planetarnym.
Dzieła nawiązują do zagadnień mrocznej ekologii, posthumanizmu, a także lokalnych wierzeń ludowych. Stworzone w różnorodnych mediach – od malarstwa i tkaniny po instalację i wideo – podkreślają rolę wyobraźni w obliczu kryzysów współczesnego świata, w którym potrzebujemy nowych scenariuszy i na nowo napisanych baśni, aby przezwyciężyć impas.
✹ Czytaj więcej: https://bwa.wroc.pl/wydarzenie/swiatynia-basni/
_________________________________________________
✹ Artystki i artyści: Justyna Baśnik i Paweł Baśnik, Wanda Bibrowicz, Urszula Broll, Jagoda Dobecka, Inside Job (Ula Lucińska, Michał Knychaus), Paweł Kulczyński, Stanisław Szukalski, Stach Szumski, Marta Niedbał, Aleksandra Waliszewska, Henryk Waniek, Magdalena Wrońska-Wiater
Kuratorka / program galerii: Joanna Kobyłt
Scenografia: Szymon Szewczyk
Patronaty honorowe: Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz, Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Martin Kremer
Partnerzy: Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Patronat medialny: „Contemporary Lynx”, TVP Kultura, Radio LUZ, Radio SUDETY 24, Przystanek Dolny Śląsk
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
BWA Wrocław Główny, ulica marsz. Józefa Piłsudskiego 105, 50-085 Wrocław, Polska,Wroclaw, Poland