Advertisement
🇺🇦 Serdecznie zapraszamy na wykład dr. Oresta Semotiuka, a następnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Śmiechem pokonać wroga: polityczne karykatury i memy w wojnie rosyjsko-ukraińskiej”. ⏰ Kiedy? 27.02.2025 r. (czwartek) o godz. 13.00.
📍 Gdzie? W Instytucie Slawistyki PAN (ul. Jaracza 1, piętro V) oraz online (pierwsza część wydarzenia). Link dostępny będzie za pośrednictwem sekretariatu IS PAN od 24 lutego: [email protected].
❗W związku z rosnącą falą zachorowań na grypę liczba miejsc jest ograniczona. Osoby nie będące pracownikami IS PAN uprzejmie prosimy o rejestrację do dnia 25 lutego br.: [email protected].
🔵 Wydarzenie będzie podsumowaniem projektu realizowanego przez dr. Semotiuka w Instytucie Slawistyki PAN pt. „Śmiech podczas wojny: rosyjska agresja w Ukrainie w karykaturach politycznych i memach” (NCN Polonez Bis, 2023–2025).
💬 Podczas wykładu badacz przedstawi wyniki ilościowej i jakościowej analizy dyskursywnego wymiaru wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wymiar ten jest realizowany nie tylko w dyskursie politycznym i medialnym, ale także w dyskursie humorystycznym. Badane karykatury i memy mają dwoisty charakter: międzynarodowy i krajowy (ukraiński). Podstawą metodologiczną analizy była komputerowa analiza treści i multimodalna analiza dyskursu. Połączenie metod ilościowych i jakościowych oraz duży rozmiar korpusu (3785 karykatur i 2840 memów) umożliwiły analizę podobieństw i różnic w dyskursywnym rozumieniu wojny rosyjsko-ukraińskiej w różnych regionach świata.
🎨 W drugiej części spotkania badacz oprowadzi nas po wystawie „Śmiechem pokonać wroga: polityczne karykatury i memy w wojnie rosyjsko-ukraińskiej”, która została poświęcona trzeciej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę. Współczesne wojny różnią się od klasycznych tym, że wykorzystują nie tylko sprzęt wojskowy i regularne oddziały. W XXI wieku bronią stają się wartości, ideologia, kultura, symbole, media, humor. Tak stało się także w sytuacji Ukrainy. Autorami satyrycznych rysunków są karykaturzyści z 65 krajów Afryki, Australii, Azji, Europy, Ameryki Południowej i Północnej.
//
Badania dr. Oresta Semotiuka realizowane są w ramach projektu nr 2022/45/P/HS2/02536 współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki oraz programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 na podstawie umowy nr 945339 w ramach działań „Marie Skłodowska-Curie”.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ul. Jaracza 1, 00-378 Warsaw, Poland, ulica Stefana Jaracza 1, 00-378 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland