Advertisement
Oopperan kummitus - ystäville!Ystävänpäivän konsertti Muhoksella lauantaina 15.2.2025 klo 15.
MPK Pohjois-Suomen soittokunta ja UPO - Uusi puhallinorkesteri yhdessä Koivu ja Tähti kulttuurikeskuksessa, Muhostie 2.
Kapellimestarina Petri Aho, solisteina Aki Alamikkotervo ja Anne-Mari Ranta
Käsiohjelmamaksu: 20,00 EUR, varaukset: [email protected]
Konsertilla juhlistetaan UPO - Uusi Puhallinorkesterin yli 50-vuotista taivalta, sekä MPK Pohjois-Suomen soittokunnan 5-vuotissynttäreitä.
Vastaanotto klo 14. Onnittelutilin numeromme: FI02 5490 0720 1909 96 Viite: 5050
---
Tietoja orkestereista
MPK Pohjois-Suomen soittokunta on toiminut jo seitsemän vuotta ja on yksi maamme seitsemästä MPK:n maanpuolustussoittokunnasta. Kapellimestarina toimii Petri Aho ja taustayhteisönä Utajärven musiikkiyhdistys ry.
Vapaaehtoistoimintaan sitoutuneita jäseniä soittokunnassa on noin 50. Soittajat ja solistit tulevat pääosin lähiseudulta. Lisäksi osaavia musikantteja on mukana laajasti Pohjois-Suomen maanpuolustuspiirin etelä- ja itä osista. Yleisön, kumppaneiden ja yhteisöjen musiikillinen palaute on ollut kiittävää ja positiivista alkaen ensiesiintymisestä, joka oli Rokualla alueellisen maanpuolustuskurssin avajaisissa tammikuussa 2019.
MPK Pohjois-Suomen soittokunta esiintyy pääosin maanpuolustusjärjestöjen, MPK:n ja alueen muiden yhteisöjen tilaisuuksissa. Varsinainen läpimurto olivat viisi esiintymistä Hamina Tattoo 2024 -tapahtumassa, jonka tuloksena soittokunta haluttiin juhlistamaan naapurimaamme Viron kansallispäivää ensi kesänä. Esiintymiset ovat 20.8.2025 Kosessa Tallinnan liepeillä ja 21.8.2025 Muhussa Saarenmaalla.
Soittokunta sai kunnian olla ensimmäinen MPK:n soittokunta, joka esiintyi Puolustusvoimien valajuhlassa. Yhteistyö Kainuun Prikaatin ja Pohjois-Suomen aluetoimiston kanssa on vakiintunut.
Ainoana maamme MPK soittokuntana repertuaariin kuuluu solistisen viihdemusiikin COMBO, joka on esiintynyt myös Helsingissä ja eri puolilla Suomea.
MPK Pohjois-Suomen soittokunta on harjoitellut säännöllisesti Muhoksen lukion musiikki- ja juhlasalissa.
Uusi puhallinorkesteri UPO jatkaa Oulujokilaaksossa puhallinmusiikkiperinteitä, joiden taustayhteisönä on jo 52 vuoden ajan toiminut Utajärven musiikkiyhdistys ry. Soittokunnan kapellimestarina toimii Petri Aho ja puheenjohtajana Sirkka Kangaspuoskari.
UPOn musiikkitarjonta koostuu keskikokoiselle puhallinmusiikkiorkesterille soveltuvista sävellyksistä ja sovituksista laidasta laitaan. Joulukonserttien, tapahtumien, perhejuhlien ja lastenkonserttien lisäksi UPO on tuottanut viihdepainotteisia ohjelmistoja eri solistien kanssa.
Jo seitsemän vuoden ajan Uusi Puhallinorkesteri UPO ja MPK Pohjois-Suomen soittokunta ovat toimineet käsi kädessä. Musiikkiyhdistys laajensi toimintaansa koko Pohjois-Suomen maanpuolustuspiirin alueelle 13.12.2018 MPK:n kanssa Ritarihuoneella allekirjoitetulla sopimuksella.
UPO harjoittelee keskiviikkoisin Koivu ja Tähti -kulttuurikeskuksessa Oulujoki-Opiston opintopiirinä.
Tietoa solisteista
Aki Alamikkotervo
Tenori ja laulunopettaja Aki Alamikkotervo syntyi Tervolassa 1962.
Hän on ollut kiinnitettynä Suomen Kansallisoopperaan 1999–2017. Alamikkotervo opiskeli Oulun konservatoriossa ja suoritti laulunopettajalinjan jatkotutkinnon 1993. Alamikkotervo opiskeli myös Italiassa Paolo Silverin johdolla.
Alamikkotervo on vieraillut mm. suomalaisissa alueoopperoissa, Ruotsin kuninkaallisessa oopperassa Tukholmassa, Moskovan Novaja-oopperassa, Wienissä ja Savonlinnan oopperajuhlilla vuodesta 1997. Alamikkotervo vieraili Kansallisoopperan kanssa Pietarin Mariinski -teatterissa. Porin oopperassa Aki Alamikkotervo on esiintynyt viime vuosina mm. Ryöstö Seraljista ja Don Giovanni oopperoissa.
Vuonna 1989 Alamikkotervo voitti kolmannen palkinnon Timo Mustakallio -laulukilpailussa. Vuonna 1997 hänet nimettiin Vuoden oopperasolistiksi.
Alamikkotervo on levyttänyt mm. Radion sinfoniaorkesterin, Turun filharmonisen orkesterin ja Sinfonia Lahden kanssa sekä Luosto -sinfonian Sinfonia Lahden ja Lapin kamariorkesterin kanssa. Hän esiintyy säännöllisesti oratorioiden ja passioiden solistina.
Viimevuosina Alamikkotervo esiintyi solistina mm. Jaakko Kuusiston Jää -oopperassa Suomen Kansallisoopperassa. Kaudella 2023 taiteilija esiintyi Oulun oopperassa W.A. Mozrtin Taikahuilu -oopperan Monostatoksen roolissa.
Alamikkotervon merkittävimmät roolit:
Figaron häät: Don Basilio ja Don Curzio
Ryöstö seraljista: Pedrillo
Taikahuilu: Monostatos, Toinen pappi, 1. haarniskoitu
Fidelio: Florestan ja Jaquino
Matka Reimsiin: Belfiore
Lemmenjuoma: Nemorino
Anna Bolena: Sir Hervey
Don Pasquale: Notaari
La Traviata: Gaston
Aida: Sanansaattaja
Don Carlos: Lerman kreivi
Reininkulta: Mime
Parsifal: Knaappi
Nürnbergin mestarilaulajat: Augustin Moser
Nainen vailla varjoa: Kyttyräselkä
Ruusuritari: Isäntä ja Laulaja
Salome: Herodes
Carmen: Remendado
Boris Godunov: Šuiski ja Misail
Lännen tyttö: Nick
Turandot: Pang
Madama Butterfly: Goro
Andrea Chénier: Apotti
Pajatso: Peppe
Ovela kettu: Rehtori
Peter Grimes: Bob Boles
Albert Herring: Mr Upfold
Sweeney Todd: Pirelli
Pohjalaisia: Kaappo
Viimeiset kiusaukset: Juhana
Punainen viiva: Puntarpää ja Kirkkoherra
Hyönteiselämää: Keksijä
Kuningas Lear: Narri
Luther: Munkki
Rasputin: Lazavert (kantaesitys)
Aleksis Kivi: Mikko Vilkastus ja Junki
Robin Hood: Munkki Tuck (kantaesitys)
Jannen salaisuus: Opettajatar/Poliisi
Anne-Mari Ranta
Konserttimme solistina toimii Anne-Mari Ranta, joka on pitkän linjan, lämminääninen ja -henkinen laulaja Muhokselta. Hänellä on klassinen laulutausta, mutta on uransa aikana laajentanut repertuaarinsa kattamaan kevyen musiikin eri lajeja, joista nykyiset ohjelmistot pääasiallisesti koostuvat.
Anne-Marin punaiset langat keikoilla ovatkin usein "kaikille kaikkea" sekä erityisesti "anna hyvän kiertää". Se tekee Anne-Marin mukaan jokaisesta esiintymisestä erityisen ainutlaatuista. Hän nauttii tunnelman luomisesta yhdessä kokoonpanon ja yleisön kanssa.
Uransa aikana hän on esiintynyt erilaisten kokoonpanojen solistina, mainittakoon näistä MPK Pohjois-Suomen Soittokunta, MPK Combo, MPK Kaakkois-Suomen soittokunta, MPK Etelä-Suomen Soittokunta, UPO, RPO sekä Oulun Yliopiston Kamariorkesteri.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Koivu ja Tähti -kulttuurikeskus, Muhostie 2, FI-91500 Muhos, Suomi,Muhos, Oulu, Finland