Wystawa: Celina Osiecka. Usługi fotograficzne

Sat May 14 2022 at 11:00 am to 08:00 pm

Muzeum Warszawskiej Pragi | Warsaw

Muzeum Warszawskiej Pragi
Publisher/HostMuzeum Warszawskiej Pragi
Wystawa: Celina Osiecka. Us\u0142ugi fotograficzne
Advertisement
Fotografka Celina Osiecka jest autorką tysięcy portretów warszawianek i warszawiaków. W 1968 roku uzyskała tytuł Mistrza rzemiosła w dziedzinie fotografowania, a następnie otworzyła własny zakład, który prowadzi nieprzerwanie do dziś.
?Od 14 maja fotografie autorstwa Celiny Osieckiej zobaczycie nie tylko w witrynie przy ulicy Zwycięzców na Saskiej Kępie, ale także w Muzeum Warszawskiej Pragi!
Celina Osiecka wciąż korzysta z analogowych metod pracy. Wizerunki klientów i klientek naświetla na czarno-białych negatywach, które następnie poddaje obróbce chemicznej w ciemni. Na koniec retuszuje je tradycyjną metodą ołówkową.
W efekcie każda odbitka wykonana w zakładzie jest unikalna. Dawniej wykonywała zdjęcia do dokumentów i okolicznościowe, teraz przede wszystkim pamiątkowe portrety fotograficzne.
?Na wystawie zobaczycie fotografie z archiwum zakładu Celiny Osieckiej wykonane między 1962 a 2022 rokiem, wybrane spośród tysięcy uporządkowanych alfabetycznie negatywów i odbitek.
Obok fotografii portretowej i okolicznościowej, przybliżymy rzemieślniczy aspekt pracy fotografki – technika retuszu ołówkowego i oryginalne teczki przygotowane na egzamin czeladniczy.
Zdjęcia z rodzinnego albumu Celiny Osieckiej pokażą zaś historię samego zakładu i zmieniającej się wokół niego rzeczywistości.
Wystawa „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne” to nie tylko prezentacja sylwetki wyjątkowej warszawianki, ale także dokument półwiecza historii rzemiosła fotograficznego, świadectwo zmian, które zaszły w dziedzinie fotografii, w kulturze, modzie i obyczajowości.
Kuratorka wystawy, Antonina Gugała, poznała Celinę Osiecką podczas realizacji projektu artystycznego „Fotograf warszawski.” Odwiedziła wtedy 102 stołeczne pracownie fotograficzne, w każdej zamówiła swoje portrety – zdjęcia do dyplomu. Sfotografowała także witryny ponad 80 zakładów i poznała ich historię. Spotkanie z Celiną Osiecką było początkiem bliższej znajomości i zaowocowało wystawą poświęconą fotografce i towarzyszącą ekspozycji książką.
Wystawie towarzyszy książka pt. „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne” – do kupienia w księgarni w Muzeum Warszawskiej Pragi oraz online w sklepie Muzeum Warszawy.
Wystawie towarzyszyć będzie program wydarzeń: oprowadzań, warsztatów, spacerów. Szczegóły wkrótce.
Więcej na: https://muzeumpragi.pl/wystawa/celina-osiecka-uslugi-fotograficzne/

Projekt zrealizowano w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52,Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Tickets

Sharing is Caring: