Wystawa: Białoszewski nieosobny

Sun Dec 11 2022 at 12:00 pm to 07:00 pm UTC+02:00

Muzeum Woli | Warsaw

Muzeum Woli
Publisher/HostMuzeum Woli
Wystawa: Bia\u0142oszewski nieosobny
Advertisement
✤Wystawa trwa od 30.06 do 11.12.2022.✤
Wernisaż: 30 czerwca, godz. 19.00.
Mironowi Białoszewskiemu poświęcono wiele książek, prac naukowych, projektów artystycznych czy filmów. Wystawa w Muzeum Woli pokazuje jego życie i twórczość w nowy sposób. Opowiada o sieci artystycznych inspiracji i relacjach Białoszewskiego z innymi twórcami działającymi w Warszawie lat 40., 50. i 60.
✤TEATR NIEZALEŻNY
Białoszewski w latach 40.-60. ** w. był blisko związany z grupami performatywnymi działającymi w Warszawie i okolicy. Początki jego twórczości to teatr okupacyjny zapoczątkowany przez Stanisława Swena Czachorowskiego, następnie działał w grupach spotykających się tuż po wojnie w Kobyłce (u Stanisława Swena Czachorowskiego) i Zielonce (u Bogusława Choińskiego). W latach 50. Białoszewski współtworzył Teatr na Tarczyńskiej, założony z inicjatywy Lecha Emfazego Stefańskiego. I choć w bramie przy Tarczyńskiej „panowały nastroje starej, czynszowej kamienicy pachnącej praniem, stęchlizną”, teatr szybko stał się miejscem modnym.
Wśród widowni, czasem aż stuosobowej, można było spotkać Krzysztofa Komedę, Juliana Przybosia, Henryka Stażewskiego. Prasa zagraniczna postrzegała grupę jako polskich surrealistów, futurystów albo bitników. Teatr powstawał oddolnie, metodą chałupniczą, wejście nie było biletowane, rozdawano zaproszenia.
Grupa, na przekór powojennej biedzie i opresji politycznej, działając na obrzeżach kultury oficjalnej, robiła „COŚ bez cenzury, miejsca, pieniędzy” (Ludmiła Murawska). Tworzono z tego, co pod ręką: kartonów, szmat, pudełek, skrzynek, desek do prasowania, tac znalezionych na śmietniku. Samodzielnie robione programy teatralne, lalki, własnoręcznie barwione materiały – tak powstawała nisza swobody twórczej w czasach socrealizmu.
Po rozpadzie grupy Białoszewski wraz z Ludwikiem Heringiem i Ludmiłą Murawską stworzył Teatr Osobny we własnym mieszkaniu na placu Dąbrowskiego, gdzie mieszkał z malarzem Leszkiem Solińskim. Teatr Osobny funkcjonował w latach 1958-63.
✤MIRON W SIECIACH RELACJI
Do Białoszewskiego przylgnęło określenie „poeta osobny”, ale jego twórczość zawsze wyrastała z „potrzeby wspólnoty, istnienia poprzez ludzi, w ludziach, z ludzi czerpania” (Hanna Kirchner). Miron żył i tworzył w gęstej sieci artystycznych inspiracji i bliskich relacji. Nieprofesjonalne, alternatywne grupy twórcze i biografie ich uczestniczek i uczestników układają się w portret Białoszewskiego nieosobnego.
Wiele z tych artystek i artystów niesłusznie pozostaje do dziś w cieniu Mirona, a wystawa w Muzeum Woli chce przywrócić te nietuzinkowe postaci pamięci Warszawiaków i Warszawianek.
✤REALIA POWOJENNEJ WARSZAWY
Artyści tworzyli w czasach okupacji, a potem stalinizmu, w epoce doktryny socrealistycznej. W czasach skrajnej biedy, głodu, inwigilacji, w zniszczonych, zimnych prywatnych mieszkaniach lub przeludnionych lokalach z przydziału. Miejsca te stanowiły enklawy wolności i twórczych praktyk na obrzeżach oficjalnej kultury. Układają się one w historię (pod)warszawskich nisz: prywatnych mieszkań przekształcanych w teatry i galerie sztuki, powojennego miasta widzianego oczami grup i tożsamości mniejszościowych, które reprezentowali artyści współpracujący z Białoszewskim i on sam.
✤POMNIK DŹWIĘKOWY BIAŁOSZEWSKIEGO
Instalacja dźwiękowa stworzona przez Wojciecha Bąkowskiego nawiązuje do nagrań Białoszewskiego i jego eksperymentów dźwiękowych. Pomnik będzie prezentowany przez cały czas trwania wystawy w odrębnej przestrzeni.
Program wydarzeń towarzyszących wkrótce.

_______
Patroni medialni:
teatralny.pl, Szum, Radio RDC, TVP Kultura, Gazeta Wyborcza Warszawa.

KOLOFON
zespół kuratorski: Agnieszka Karpowicz, Magdalena Staroszczyk
konsultacje: Agnieszka Czerniak, Igor Piotrowski
projekt wystawy: Marcin Kwietowicz
współpraca autorska: Maciej Toszek
projekt graficzny: Maciej Chodziński
redakcja: Urszula Drabińska
produkcja: Katarzyna Jolanta Górska
program towarzyszący i edukacyjny: Agnieszka Czerniak, Konrad Schiller, Magdalena Staroszczyk, Katarzyna Żukowska, Fundacja im. Mirona Białoszewskiego
promocja: Julia Borowska, Matylda Dobrowolska, Anna Ładna, Aleksandra Migacz, Milena Soporowska
projekt plakatu: Joanna Bębenek
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Muzeum Woli, ,Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Sharing is Caring:

More Events in Warsaw

Wsp\u00f3\u0142praca w domu i w rodzinie - spotkanie weekendowe on-line
Sat Dec 10 2022 at 01:00 pm Współpraca w domu i w rodzinie - spotkanie weekendowe on-line

Fundacja C.E.L.

Moderat \u2014 Warsaw \u2014 COS Torwar
Sun Dec 11 2022 at 07:00 pm Moderat — Warsaw — COS Torwar

COS Torwar

11.12 \/ IGO \/ Warszawa \/ Progresja \/ ZMIANA DATY
Sun Dec 11 2022 at 08:00 pm 11.12 / IGO / Warszawa / Progresja / ZMIANA DATY

Progresja

POZNA\u0143- Nowoczesny S\u0142odki St\u00f3\u0142 -SZKOLENIE 2 dni-11 deser\u00f3w od podstaw+ aran\u017cacja+wycena
Mon Dec 12 2022 at 10:00 am POZNAŃ- Nowoczesny Słodki Stół -SZKOLENIE 2 dni-11 deserów od podstaw+ aranżacja+wycena

Poznań, 21-413 Poznań, Polska

Warszawa: Go\u0142o i Weso\u0142o
Mon Dec 12 2022 at 06:30 pm Warszawa: Goło i Wesoło

Warsaw, Poland

Warszawa: Go\u0142o i Weso\u0142o
Mon Dec 12 2022 at 09:30 pm Warszawa: Goło i Wesoło

Warsaw, Poland

The International Interdisciplinary Scientific Conference in the PERSON Series - Konferencja OSOBA
Thu Dec 15 2022 at 10:00 am The International Interdisciplinary Scientific Conference in the PERSON Series - Konferencja OSOBA

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Warsaw is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Warsaw Events