Advertisement
Tytuł wystawy: "My house is my castle"Artyści/Artystki: Beata Ewa Białecka, Kiejstut Bereźnicki, Monika Chlebek, Piotr Czajkowski, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Michał Gątarek, Maria Kiesner, Zdzisław Nitka, Artur Przebindowski, Jacek Sroka, Krzysztof Skórczewski, Ireneusz Walczak.
Galeria Arttrakt, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, Wrocław
kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz
czas trwania: 11.04-10.05
Wystawa "My house is my castle" to próba uchwycenia tożsamości miejsca w skali makro-miasto i w skali mikro – dom. Tytułowy dom - zamek staje się świątynią sztuki. Wszystko bowiem zaczyna się od domu...To miejsce gdzie budowana była prywatna kolekcja sztuki, a pasja kolekcjonerska i zakochanie w sztuce stały się swoistym spiritus movens dla rozpoczętej 15 lat temu działalności galerii. My house is my Castle jest więc wystawą jubileuszową, która ma silny wątek autobiograficzny, ale przede wszystkim jest próbą spojrzenia z szerszej perspektywy na takie zagadnienia jak historia miejsca, praca twórcza, i budowanie tożsamości miejsca. Część prac prezentowanych na wystawie pochodzi z prywatnej, domowej kolekcji. Zaprezentowane zostaną również prace artystów dla których wybór miasta, czy domu jako motywu twórczości staje się przemyślanym zabiegiem artystycznym, który pozwala na wykorzystanie jego ogromnego potencjału symbolicznego.
Na wystawie pojawiają się rozpoznawalne miejsca i motywy urbanistyczne, widoki miast. A pośród nich często tytułowy dom , który stanowi rodzaj centrum w tym zdecentralizowanym i zdesakralizowanym świecie. Samo miasto jest w końcu punktem styku różnych zjawisk, przemian, energii,a jego pulsująca dynamika stoi w kontrze do stabilności domu. Miasto wraz ze swoim wachlarzem znaczeń staje się odniesieniem o tyle ważnym i istotnym, że pozwala na szersze odczytanie znaczenia domu również w kontekście pamięci, historii, czy konkretnych miejsc. Obrazowanie miasta, a w mikro perspektywie domu pełni więc wieloraką rolę - funkcjonuje jako wizualne odzwierciedlenie złożoności ludzkiego wnętrza, staje się metaforą docierania w głąb siebie, w końcu ilustruje samą naturę pracy malarskiej. Twórczość artystyczna jest w pewnym sensie podobna do roli budowniczego, a sam proces twórczy jest konstruowaniem i porządkowaniem jeżeli odniesiemy go do tego budowania które ma swój rodowód w sztuce hebrajskiej i przypowieści o wieży Babel. Wg. Martina Heideggera „Budowanie w rzeczywistości jest zamieszkiwaniem, a tym samym jest sposobem, w jaki ludzie żyją na Ziemi i jednocześnie „trwają przy rzeczach”, naturalnych i tych stworzonych przez nich samych”. Dom, własna przestrzeń, doświadczenia, historia i w końcu w szerszej perspektywie - miasto jest więc punktem wyjścia do rozważań o charakterze pracy twórczej rozumianej przez pryzmat budowania tożsamości i konstruowania, ale również kuratorskiej roli budowania programu galerii.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Ofiar Oświęcimskich 1/1, 50-069 Wroclaw, Poland, ulica Ofiar Oświęcimskich 1, 50-069 Wrocław, Polska,Wroclaw, Poland