Advertisement
Jubileusz 40-lecia Uniwersytetu Szczecińskiego to czas wyjątkowych wydarzeń! Oprócz wykładów naszych naukowców w murach Uczelni będziemy gościć także osoby, które na co dzień popularyzują naukę w sieci.Drugi wykład otwarty poprowadzi dr Maciej Kawecki - Dyrektor Centrum Innowacji Uniwersytet WSB Merito. Popularyzator technologiczny, dziennikarz naukowy powołany przez Komisję Europejską na funkcję Cyfrowego Ambasadora UE. Prezes Instytutu Lema. Autor kanału technologicznego This is IT na serwisie Youtube oraz bloga www.thisisit.edu.pl. Stawia na człowieka, który rozumie, że technologia to tylko i aż narzędzie w jego rękach, którym powinien pozytywnie zmieniać świat. Promuje to co polskie i innowacyjne.
Nie będzie rewolucji AI w 2024 roku. Będzie szybka ewolucja. Wykład opiera się na wskazaniu doświadczeń z 30 dniowej podróży po USA w trakcie której dr Maciej Kawecki spotkał się z założycielami największych firm AI na świecie, w tym trzema spośród pięciu najwyżej wycenianych firm USA. Efektem ma być stworzenie obrazu wskazującego nasze obecne miejsce w rozwoju technologii.
Prezentacja oparta zostanie na 7 największych wyzwaniach związanych z rozwojem Sztucznej Inteligencji. Należało do nich będzie przykładowo tworzenie danych syntetycznych, rozwiązanie problemu czarnego pudełka gdy AI się myli, zmiana paradygmatu poszukiwania dziś wiedzy oraz znalezienie sposobu na stały niedobór danych zdolnych do szkolenia modeli AI. To co łączy wszystkie wyzwania dzisiaj to natura. Robimy wszystko, by tworząc syntetyczne sieci neuronowe inspirować się tym co naturalne a więc ludzki mózg.
Wykład odpowie więc na pytania, jakie granice poznania stawia nauce ludzki mózg i anatomia przyrody. Odpowiemy na pytania jakie warunki musiałyby być spełnione, by syntetyczne sieci nauronowe miały pełną zdolność do samokształcenia i odczuwania. Ostatnia część wykładu zaprezentuje najbardziej przełomowe polskie oraz zagraniczne projekty z obszaru sztucznej inteligencji jak choćby startup Science.xyz który tworzy wzrokowe protezy rogówki oka dedykowane osobą, które całkowicie utraciły wzrok. Wykład kończy się ciekawostką, która ma otwierać widzów na bardzo szerokie spojrzenie na prezentowane zagadnienia. Nie każdy może wie, że jest na świecie dom, gdzie urodziła się Dolina Krzemowa. To w niewielkim, zielonym budynku w San Jose w latach 30 ** wieku prof. Frederick Terman z Uniwersytetu Stanford założył miejsce, gdzie studenci wolno mogli tworzyć technologie. Chciał tak ograniczyć migrację studentów na wschód USA. Dwóch z nich w garażu z tylu stworzyło w 1938 firmę HP (Hewlett & Packard). Tak rozpoczęli bieg za garażami, które zmieniły świat. Przed domem stoi oficjalna tablica z napisem „miejsce urodzin Doliny Krzemowej”. Otóż nikt zapewne nie podejrzewał wtedy, że technologia stworzy nadludzi. Bo żadna z powyższych technologii nie będzie dostępna dla każdego na Ziemi. Tak tworzymy więc istoty i nadistoty, zdolne do innego pojmowania świata.
📅 Kiedy? 14 listopada, godz. 18:00
📍 Gdzie? Aula uniwersytecka, ul. Krakowska 71–79, Szczecin
💬 Udział bezpłatny. Rejestracja na stronie: https://app.evenea.pl/event/maciejkawecki/
Liczba miejsc na wydarzeniu jest ograniczona.
Trzeci Wykład Otwarty pt. "Feminatywy. O co tyle krzyku?" odbędzie się 26 listopada 2024 r. i poprowadzi go Maciej Makselon - polonista, redaktor literacki, nauczyciel akademicki, dwukrotny mówca TEDx, popularyzator wiedzy o języku polskim.
Czwarty Wykład Otwarty pt. “O trudnej sztuce odpuszczania” odbędzie się 5 grudnia 2024 r. i poprowadzi go Katarzyna Czyż - doktor nauk prawnych, MBA, wykładowca akademicki i trener, magister psychologii i psychoterapeuta w trakcie akredytacji.
Projekt Strefa Nauki jest współfinansowany ze środków Ministra Nauki w ramach zadania publicznego Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Krakowska 71-79, Szczecin, Poland