Advertisement
Pracownia Badań Regionalnych zaprasza na wykład mistrzowski dr hab. Anny Barcz pt. „Ile feminizmu w hydrofeminizmie? Kultura (po)nowoczesna a żywioł wody". Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prze-Wodnik dolnośląski. Wody regionu jako miejsca pamięci i dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe". „W pierwszej części wykładu przyjrzymy się najważniejszym założeniom hydrofeminizmu Astridy Nemanis (zgodnie z polskim przekładem «Ciał wodnych» Sławomira Królaka, wyd. 2024). Co to znaczy, że współczesna nam, zachodnia badaczka kultury wraca do feminizmu i o jaki feminizm w świecie post-płci jej chodzi? Totalny przedrostek «hydro», czyli wszystko, co spaja i myśli się wodą, aniżeli przepływa, poprowadzi nas w odmęty świata oceanicznego i żywiołowego i co najważniejsze – nieskolonizowanego przez agrologistyczny porządek (termin Timothy’ego Mortona z «Mrocznej ekologii» [w moim przekładzie, wyd. 2024]; za agrologistykę możesz podstawić: patriarchat, kapitalizm, antropocen, czy inny wrogi nie-ludzkości system prowadzący do końca świata, który znamy).
W drugiej, znacznie krótszej części wykładu, pokażę pewne zastosowania koncepcji hydrofeminizmu Neimanis. Interesować nas będą te przykłady źródeł, w których widać kluczową rolę żywiołu wody w naszej ponowoczesnej kulturze. Albo jeszcze inaczej – spotkamy się z wodą poza jej hydrotechnicznym rusztowaniem, czyli z Wielką Wodą (określenie na powódź od czasu wylewu Odry w 1997 roku)".
Anna Barcz
***
Dr hab. Anna Barcz pracuje w Instytucie Historii im. T. Manteuffla PAN (Pracownia Historii Przestrzennej); stypendystka M. Skłodowska-Curie w Trinity Long Room Hub w Dublinie i Rachel Carson Center w Monachium; absolwentka MISH-u i filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim; wychowanka Instytutu Badań Literackich (PAN). Kierowniczka projektów badawczych pokazujących kluczowe źródła dla rozumienia kultury relacji z rzekami (Odra 2016-2018; Wisła 2019-2023; rzeki Europy 2024 - teraz). Wyniki prac jej zespołów ukazały się w ważnych periodykach dla dyskusji o współczesnej wiedzy ekologicznej i roli, jaką odgrywa w niej humanistyka (m.in. Environmental Hazards, Space and Culture, Water History, Teksty Drugie). Autorka trzech monografii poświęconych ekokrytyce i animal studies: Environmental Cultures in Soviet East Europe: Literature, History and Memory (Bloomsbury 2021); Animal Narratives and Culture: Vulnerable Realism (CSP 2017); Realizm ekologiczny. Od ekokrytyki do zookrytyki w literaturze polskiej (WN "Śląsk" 2016). Kontakt: [email protected]
***
Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Plac Nankiera 15b, 50-996 Wroclaw, Poland, plac bp. Jana Kołdy Nankiera 15, 50-140 Wrocław, Polska,Wroclaw, Poland