Advertisement
Moje życie jest historią samourzeczywistnienia się nieświadomości. Wszystko, co spoczywa w nieświadomości, chce stać się zdarzeniem, a i osobowość pragnie rozwinąć się ze swych nieświadomych uwarunkowań i przeżyć siebie jako całość.C. G. Jung
Zapraszam Was na cykl warsztatowo-wykładowy ONLINE, dotyczący psychologii kompleksowej Carla Gustava Junga.
Szwajcarski psychiatra i myśliciel – obok Freuda – jako jeden z pierwszych współczesnych badaczy ludzkiej psychiki, stworzył mapę nieświadomości, budując podwaliny dla wielu późniejszych teorii opisujących procesy funkcjonowania i rozwoju ludzkiej psyche.
Na 3 godzinnym warsztacie zgłębiając bogactwo myśli jungowskiej, doświadczymy też w praktyce kontaktu z nieświadomymi częściami siebie, o których pisał Jung.
Warsztat składać się będzie z części teoretyczno-wykładowej i części praktycznej (ćwiczenia w nurcie Psychologii Zorientowanej na Proces).
Warsztat przeznaczony jest zarówno dla osób, które już miały do czynienia z myślą jungowską jak i osób, dla których będzie to pierwsze zetknięcie z psychologią głębi.
W części wykładowej poruszymy następujące zagadnienia:
1. Natura i struktura psyche - od Freuda do Junga:
- nieświadomość indywidualna i zbiorowa
- codzienna świadomość, jej struktura i nieświadome uwarunkowania (ego, funkcje psychiczne, introwertyzm i ekstrawertyzm, relacja świadomość-nieświadomość, cień)
W części praktycznej, posługując się narzędziami Psychologii Procesu – której twórcą jest kontynuator myśli Junga – Arnold Mindell – w formie ćwiczeń w parach doświadczymy, jak wyżej wymienione pojęcia i symbole funkcjonują na co dzień w naszej psychice i jak ich rozpoznanie może wpłynąć na bardziej świadome i pełniejsze życie.
W czasie warsztatu:
- poznamy teoretyczne podstawy koncepcji C. G. Junga
- wejdziemy w polemikę z zaprezentowaną koncepcją i zbadamy jej aktualność dla nas tu i teraz
- poprzez ćwiczenia Psychologii Procesu, zainspirowani treścią wykładu, będziemy praktycznie doświadczać, jak poznane pojęcia mogą wpłynąć na bardziej świadome i pełniejsze życie
Czego się nauczymy i co wyniesiemy z zajęć:
- nauczysz się podstawowych pojęć dotyczących psyche obecnych w naszej współczesnej kulturze
- dowiesz się, jak wygląda psychoanalityczna "mapa człowieka" w koncepcji Junga
- nauczysz się podążać za swoim śnieniem dzięki ćwiczeniom Psychologii Procesu
- nauczysz się głębszego kontaktu ze swoim ciałem, umysłem i emocjami – odkryjesz "swoje" Śniące Ciało
Prowadzący: Arkadiusz Tabero, doktor filozofii, psychoterapeuta, jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu oraz członKIem komisji do badań Naukowych przy PTPP
Moje zainteresowanie Psychologią Zorientowaną na Proces Mindella poprzedzone było wieloletnimi studiami w zakresie Psychologii Głębi C. G.Junga, uwieńczonymi pracą doktorską zatytułowaną "Tako rzecze Zaratustra Fryderyka Nietzschego w interpretacji Carla Gustava Junga".
Swoimi refleksjami dzielę się w formie wykładów oraz publikacji m.in. dla kwartalnika Albo albo. Problemy psychologii i kultury: "Śmierć i nieodrodzenie. Nietzschego próba Samoinicjacji", "Przebudzające śnienie", "Zaratustra-Nietzsche - droga dla wszystkich i dla nikogo", "Ofiara Hioba" i inne.
Na spotkanie zapraszam w środę, 18 grudnia 2024, w godzinach 18.00 – 21.00
Warsztat odbędzie się ONLINE przy użyciu platformy Zoom
Koszt warsztatu: 150 zł przy wpłacie do 10 grudnia 2024
Po tym terminie 170 zł
Prosimy o rezerwację telefoniczną lub mailową:
Arkadiusz Tabero 603 779 158, mail: [email protected]
Rezerwacją miejsca jest wpłata zadatku w wysokości 100 zł na konto:
Arkadiusz Tabero, Bank Millenium: 58116022020000000602381400
z dopiskiem: Warsztaty jungowskie 10 grudnia
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Warsaw, Poland