Wrzesień w Secesji.Archihub - miejscu dla wielbicieli piękna, Łodzi i architektury

Mon Sep 30 2024 at 06:00 pm

Biblioteka Secesja.Archihub | Lodz

Maria od detali - dziedzictwo okiem Marii Nowakowskiej
Publisher/HostMaria od detali - dziedzictwo okiem Marii Nowakowskiej
Wrzesie\u0144 w Secesji.Archihub - miejscu dla wielbicieli pi\u0119kna, \u0141odzi i architektury
Advertisement
Interesujesz się miastem, wzornictwem i/lub architekturą? Powstaliśmy właśnie dla Ciebie!
Jesteśmy najmłodszą filią Biblioteki Miejskiej w Łodzi - zapraszamy do naszej eleganckiej czytelni, wypełnionej skarbami wypożyczalni oraz złotej-a-skromnej sali prelekcji, gdzie spotkasz ludzi podobnych sobie. Adres: ul. Zachodnia 76 - zaraz przy śródmiejskim wykopie PKP.
PS. Kawa z ekspresu za 3 zł.
Lista wydarzeń na wrzesień:
4.09 (środa) - 17.30-18.30 - Ciekawostki i sekrety najpiękniejszej łódzkiej biblioteki - oprowadzanie po Bibliotece Secesja.Archihub
Detalowe oprowadzanie po Bibliotece Secesja z Marią Nowakowską – szansa na zobaczenia w szczególe najpiękniejszej łódzkiej biblioteki.
6.09 (piątek) - 16.30-17.00 - Otwarcie wystawy etykiet Cetebe
Łódzkie zakłady Cetebe, późniejszy Textilimpex słynęły nie tylko z wyrobów włókienniczych, ale także… reklamowych. Do tkanin dokładano charakterystyczne etykiety – zazwyczaj owalne, czasem okrągłe, prostokątne lub nawet trójkątne. Mimo krótkiego dystansu czasu pamięć o ich twórcach niemal się zatarła. Wystawa organizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pokazuje kilkadziesiąt druków z kolekcji Marii Nowakowskiej i stanowi zaproszenie do rekonstrukcji pamięci o graficznym dziedzictwie łódzkiego przemysłu. Wystawa będzie eksponowana do końca miesiąca. Wydarzenie stanowi część obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywających się pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”.
6.09 (piątek) - 17.00-18.30 - Socrealizm i socrealizmy - wykład Aleksandry Sumorok
Zrealizowane w Polsce w okresie realizmu socjalistycznego (1949-1956) obiekty i wnętrza mimo, że poporządkowane zostały teoretycznie jednej wykładni stylowej, w praktyce umykają jednoznacznym klasyfikacjom zarówno w warstwie formalnej, jak i ideowej. To trudny i złożony czas, którego architekturę warto rozpatrywać nie tylko w optyce historii politycznej (propaganda, ideologia), czy też stylistycznej (socrealistyczny historyzm). Powstawały przecież zróżnicowane założenia (reprezentacyjne, ale też i utylitarne), pełniące różne funkcje polityczne, służące odmiennym grupom ludzi. Ponadto pamiętać warto, że choć socrealizm „importowany” został z ZSRR, to realizowany był w Polsce i przez polskich architektów. Mamy do czynienia ze złożoną też powojenną rzeczywistością (społecznie-ekonomicznie-politycznie), czasem odbudowy, której architektura jest odbiciem. Proponuję spojrzeć na socrealizm jako na wielowymiarowy fenomen kulturowy, poruszyć kilka kwestii symptomatycznych w ogóle dla badań nad sztuką i architekturą powojnia. Punktem wyjścia będzie socrealizm (architektura i wnętrze), ale nie do końca, a przynajmniej nie tylko, rozumiane w kategoriach stylu (hybrydycznego, niejednoznacznego).
7.09 (sobota) - 12-13.30 - Kurs architektury islamu z Olgą Tortsovą - cz. I - architektura meczetów
Zapraszamy do wzięcia udziału w półrocznym kursie architektury islamu prowadzonym w naszej bibliotece w formie comiesięcznych spotkań z Olgą Tortsovą. Podczas pierwszego wykładu poznamy historię i symbolikę meczetu. Tłem dla tej opowieści będzie krótkie wprowadzenie na temat powstania islamu i charakterystyki tej religii. Przyjrzymy się Domowi Proroka Mahometa jako prototypowi meczetu, porozmawiamy o podstawowych wytycznych projektowych islamskiej architektury świątynnej: o przeznaczeniu meczetu, ważnych elementach jego struktury i ich symbolicznym znaczeniu. Wydarzenie stanowi część obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywających się pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”.
8.09 (niedziela) - 11-13 - W tajfunie zdobień - spektakularne Śródmieście Łodzi - spacer z okazji jubileuszu Miastografu - start: Zachodnia 76.
11.09 (środa) - 17.30-19 - Umarli rzucają cień, czyli filmowe oblicza Starego Cmentarza - wykład Krzysztofa Olkusza
Co Scotland Yard robił na cmentarzu w Łodzi? Dlaczego szpiedzy tak często zaglądali w okolice kaplicy Scheiblera? Dlaczego Jan Peszek gwizdał po pogrzebie żony? Na te kuriozalne, ale jak najbardziej rzeczowe pytania postara się odpowiedzieć Krzysztof Olkusz podczas wykładu „Umarli rzucają cień, czyli filmowe oblicza Starego Cmentarza”. Jak zapowiada autor, grobowo nie będzie. To pierwsze z cyklu ośmiu spotkań przygotowanych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ul. Ogrodowej w Łodzi z okazji 30-lecia jego działalności.
13.09 (piątek) - 17.30-19 - Złoto czy gruz? Łódzkie zabytki w prywatnych rękach - wykład Katarzyny Schatt-Babińskiej
Posiadanie na własność zabytku może być piękną przygodą, wielkim wyzwaniem, sprytną inwestycją lub olbrzymim problemem. Każdy z przypadków jest samodzielną, wciągającą opowieścią, pełną emocji, zwrotów akcji, afektów… O losie wybranych z nich opowie dr Katarzyna Schatt-Babińska, łódzka historyczka sztuki, która poświęciła swój doktorat tematowi wykładu.
14.09 (sobota) - 12-14 - Wyprawa błękitnym szlakiem - o kobaltowych płytkach wczoraj i dziś - wykład Marii Nowakowskiej
Wystąpienie Marii Nowakowskiej będzie podróżą przez kraje i czasy, osnutą wokół błękitnej linii kobaltowej dekoracji. Podczas wykładu odwiedzimy m.in. Portugalię, Holandię, Malbork, Wilanów, Nieborów oraz... Łódź, w której w ostatnim czasie biało-niebieskie dekoracje ceramiczne zyskują na popularności. Poznamy też najciekawsze albumowe opracowania dotyczące tego tematu, dostępne na co dzień dla wszystkich zainteresowanych w Bibliotece Secesja.Archihub.
14.09 (sobota) - 12-18 - Mydło & Powidło - kiermasz rękodzieła i sztuk wszelakich
„Mydło i powidło” – kiermasz rękodzieła, staroci i sztuki użytkowej w Secesji Serdecznie zapraszamy na pierwszy z trzech jesiennych targów, które odbędą się na dziedzińcu (lub – w zależności od pogody – w gościnnych wnętrzach) Biblioteki Secesja.Archihub przy ul. Zachodniej 76 w Łodzi. Zapraszamy twórców wszelkich dziedzin – od kulinariów, przez biżuterię, po elementy wystroju wnętrz. Przewidujemy też opcję wymianki ciuchowej i/lub przekazania dalej już niepotrzebnych rzeczy. Zapisy dla wystawców odbywają się przez formularz internetowy dostępny na fanpage’u Secesji. Wydarzenie potrwa od 12 do 18.
*Zadanie publiczne pn. Mikrogranty dla seniorów 2024 finansowane ze środków Miasta Łodzi.*
15.09 (niedziela) - 11-13 - Kości zostały rzucone! Poznaj Łódź przez przypadek - spacer z Marią Nowakowską na jubileuszu Miastografu - start: Piotrkowska 56.
18.09 (środa) - 17.30 - Detalowe oprowadzanie po najpiękniejszej łódzkiej bibliotece - Secesji.Archihub (ul. Zachodnia 76)
Detalowe oprowadzanie po Bibliotece Secesja z Marią Nowakowską – szansa na zobaczenia w szczególe najpiękniejszej łódzkiej biblioteki.
20.09 (piątek) - 17.30 - Czytelnia jest dla ludzi! Najpiękniejsze książki o witrażach w Secesji
Zapraszamy Was do pierwszej czytelni w Bibliotece Miejskiej w Łodzi! To wyjątkowe i piękne miejsce stworzone, by spełnić sny każdego miłośnika piękna – nie tylko architektury, książek, ale także wystroju wnętrz i designu. W Bibliotece Secesja.Archihub przy ul. Zachodniej 76 przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy, tematyczny księgozbiór, z którego można korzystać codziennie (oprócz niedziel) od 11 do 19. Żeby zachęcić Czytelników do samodzielnej eksploracji, postanowiliśmy pokazać Wam, co czeka na Was na półkach, zaczynając od tematu, który każdy lubi – od witraży. Publikacje poświęcone temu pięknemu zjawisku przedstawi kierowniczka programowa Secesji, Maria Nowakowska, znana szerzej jako Maria od Detalu. Nie zabraknie również łódzkich przeszkleń!
21.09 (sobota) - 12-13.30 - Trwałe ogrodnictwo na trudne czasy. Permakultura w czasach chaosu klimatycznego czyli jak zaprojektować własną przyszłość?
Zapraszamy na spotkanie z wyjątkowym gościem, Markiem Styczyńskim, leśnikiem, ekologiem, popularyzatorem permakultury, etnobiologiem i muzykiem, reprezentującym Fundację Biotop Lechnica. Spotkanie dotyczyć będzie dwóch jego książek – obecnej już za rynku pozycji "Ogrodnictwo na trudne czasy. Ćwiczenia z permakultury w Europie Środkowej” oraz będącej w przygotowaniu „Ocalą nas małe drzewa” (obie w portfolio wydawnictwa Bored Wolves). Spotkanie będzie interesujące dla wszystkich osób, którym bliskie są zjawiska ekologii, permakultury, posthumanizmu, projektowania architektury i siedlisk ludzkich, a także… ogrodnictwa. Dyskusję wzbogaci pokaz dwóch filmów i prezentacja multimedialna z Biotopu i podróży związanych z tematyką książek.
*Zadanie Miejski Program Mikrograntów 2024 finansowane z budżetu Miasta Łodzi oraz przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.*
24.09 (wtorek) - 16-19 - Sketch club z Patrycją Klepacz
Warsztaty z rysunku architektonicznego dla nieprofesjonalistów i osób chcących szlifować swoje umiejętności rysunku. Zapis na zajęcia wprowadzające 24.09 gwarantuje automatyczny zapis na kontynuację 1.10. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób w wieku 15+ i jest bezpłatne. Warunkiem udziału w zajęciach jest okazanie karty bibliotecznej. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na [email protected], telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.
25.09 (środa) - 17.30-19 - „Restauracje i hotele dawnej Łodzi” – wykład Beaty Kamińskiej i Ewy Nowak
Spotkanie poświęcone będzie łódzkim hotelarzom i restauratorom, przedstawicielom branży gastronomicznej i noclegowej, które bardzo dynamicznie rozwijały się w przemysłowej Łodzi. Opowiemy o powstaniu i działalności wybranych kawiarni, restauracji, browarów i hoteli w naszym mieście i ich wpływie na życie codzienne łódzkiej społeczności, kulturę i wizerunek naszego miasta. Będzie też kilka słów o tym, gdzie można było wypić po pracy kieliszek „kuracyjnego koniaku”, zjeść filet ze skowronka czy spróbować jak smakuje jarząbek w sosie koperkowym, kwiczoł czy kogut z rożna. Spotkanie będzie też pretekstem do opowieści o tym jak łodzianie spędzali czas wolny, jakie lokale najchętniej odwiedzali, na jakie rozrywki mogli sobie pozwolić robotnicy, a na jakie przedstawiciele bogatszych sfer. Wspomnimy też o osobach związanych z branżą gastronomiczno-hotelową dawnej Łodzi, których groby znaleźć możecie na najstarszej nekropolii w Łodzi – Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej.
26.09 (czwartek) - 17-18 - Malarstwo japońskie epoki Edo - szkoła Rinpa – wykład Doroty Dekiert
Epoka Edo (1603-1868) przyniosła Japonii stabilizację i pokój po dekadach wojen domowych, umożliwiając tym samym rozkwit kultury mieszczańskiej i pojawienie się popytu na sztukę. Jeden z najbardziej charakterystycznych stylów tego okresu reprezentowany jest przez twórczość artystów-rzemieślników związanych z tzw. szkołą Rinpa – wytwórców parawanów, ceramiki, pudełek z laki oraz innych przedmiotów sztuki użytkowej.
27.09 (piątek) - 17-18 - O łódzkich witrażach – prelekcja Mirosława Zbigniewa Wojalskiego
Czy w Łodzi zachowało się wiele zabytkowych przeszkleń? Które z nich są najpiękniejsze, a które najstarsze? Co wiemy o ich twórcach, a co o technikach, w których powstały? Czy każdy witraż wykonany jest wyłącznie ze szkła i ołowiu, czy jest w nich jeszcze przestrzeń dla innych sztuk, na przykład dla malarstwa? Na te i inne pytania odpowie Mirosław Zbigniew Wojalski na spotkaniu w naszej bibliotece 30 sierpnia 2024 r. o godz. 17:00. (ostatni piątek miesiąca)
28.09 (sobota) - 12-18 - „Mydło i powidło” – kiermasz rękodzieła, staroci i sztuki użytkowej w Secesji
Serdecznie zapraszamy na drugi z trzech jesiennych targów, które odbędą się na dziedzińcu (lub – w zależności od pogody – w gościnnych wnętrzach) Biblioteki Secesja.Archihub przy ul. Zachodniej 76 w Łodzi. Zapraszamy twórców wszelkich dziedzin – od kulinariów, przez biżuterię, po elementy wystroju wnętrz. Przewidujemy też opcję wymianki ciuchowej i/lub przekazania dalej już niepotrzebnych rzeczy. Zapisy dla wystawców odbywają się przez formularz internetowy dostępny na fanpage’u Secesji. Wydarzenie potrwa od 12 do 18.
*Zadanie publiczne pn. Mikrogranty dla seniorów 2024 finansowane ze środków Miasta Łodzi.*
28.09 (sobota) - 14-16 - Międzypokoleniowe spotkania z architekturą
Serdecznie zapraszamy dzieci i dorosłych, a szczególnie seniorów z wnuczętami do udziału w pierwszych międzypokoleniowych spotkaniach z architekturą, które poprowadzi w Secesji Aleksandra Bijak. Na ciekawych architektury i naszego miasta będą czekać cztery różne rodzaje klocków do budowania, różnorodne materiały plastyczne, a także wielkie kolorowanki z łódzkimi kamienicami, które będzie można zabrać ze sobą do domu. Nad całością zabawy będzie czuwała wykwalifikowana animatorka, podsuwająca pomysły na kolejny aktywności.
*Zadanie publiczne pn. Mikrogranty dla seniorów 2024 finansowane ze środków Miasta Łodzi.*
Biblioteka Secesja.Archihub
ul. Zachodnia 76
www.facebook.com/secesja.archihub
[email protected]
571 553 004
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Biblioteka Secesja.Archihub, ulica Zachodnia 76, 90-725 Łódź, Polska,Łódź, Poland, Lodz

Sharing is Caring: