Wielka Sztuka w Kinie Muranów | "Hitler kontra Picasso i reszta"

Sat May 21 2022 at 01:30 pm to 03:00 pm

Kino Muranów | Warsaw

Kino Muran\u00f3w
Publisher/HostKino Muranów
Wielka Sztuka w Kinie Muran\u00f3w | "Hitler kontra Picasso i reszta"
Advertisement
? Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu "Wielka Sztuka w Kinie Muranów". W najbliższy weekend zabierzemy Was w podróż po tajnych skarbcach, tajemnicach i mylonych tropach.
„Hitler kontra Picasso i reszta” to opowieść o nazistach i sztuce modernistycznej, którą w 1937 roku uznali za zdegenerowaną, ale pracowicie konfiskowali i zbierali w prywatnych kolekcjach. Narracja krąży wokół trzech kluczowych wątków. Pierwszym z nich jest słynna wystawa „Sztuka zdegenerowana”, którą 9 lipca 1937 roku reżim nazistowski zorganizował w Monachium. Znalazło się na niej 650 dzieł sztuki skonfiskowanych z 32 niemieckich muzeów i domów prywatnych kolekcjonerów. Prace artystyczne zostały wybrane spośród nowoczesnych trendów w sztuce, które nie były zgodne z propagowaną przez hitlerowców ideą piękna.
Następnie Anne Sinclair, reporterka „Huffington Post”, opowiada historię swojego dziadka, Paula Rosenberga, jednego z najciekawszych właścicieli galerii i handlarza dziełami sztuki początku ** wieku. Był francuskim Żydem, przyjacielem Picassa, Braque’a i Matisse’a oraz niezwykłym kolekcjonerem sztuki, który w 1910 tworzył galerię przy 21 rue La Boétie, gdzie gromadził dzieła sztuki „zdegenerowanej”. W 1942 został pozbawiony francuskiego obywatelstwa, a część jego kolekcji została skradziona przez nazistów.
Finałowa opowieść ma miejsce 22 września 2010, kiedy to odbyło się spotkanie ze starszym niemieckim dżentelmenem, Corneliusem Gurlittem. Jego ojciec, Hildebrand, był słynnym „marszandem Hitlera”. Choć w 1930 jako „mieszaniec drugiego stopnia” i miłośnik modernizmu stracił stanowisko szefa muzeum Zwickau, Gurlitt zdobył zaufanie nazistów i otrzymał zadanie zbierania w okupowanej zachodniej Europie obrazów dla wielkiego muzeum sztuki w Linzu, które tworzono z polecenia Hitlera. Mając kilkumilionowy budżet, do końca wojny wykupił od kolekcjonerów i handlarzy ponad 100 obrazów i rzeźb. Zakupione obrazy przechowywał w Dreźnie, dokąd przeniósł się w 1942 roku. W lutym 2012 roku kolekcja 1406 obrazów Gurlitta o szacunkowej wartości miliarda euro została odnaleziona w domu jego syna. Cornelius ukrywał jedne z najcenniejszych dzieł ** stulecia, a wśród nich „Portret Damy” Matisse’a, obraz pochodzący ze zbiorów Paula Rosenberga.
__
TYTUŁ POLSKI:
Hitler kontra Picasso i reszta
TYTUŁ ORYGINALNY
Hitler contro Picasso e gli altri
TYTUŁ MIĘDZYNARODOWY
Hitler vs. Picasso and other
GATUNEK
dokumentalny
JĘZYK
włoski, angielski, niemiecki, francuski (napisy polskie)
REŻYSERIA:
Claudio Poli
ROK PRODUKCJI
2018
KRAJ PRODUKCJI
Włochy
CZAS TRWANIA
95 min.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Kino Muranów, ul. Gen. Władysława Andersa 5, Warsaw, Poland

Tickets

Sharing is Caring: