Advertisement
W środę 11 grudnia Dom Kultury na Bydgoskim Przedmieściu na chwilę zamieni się w Dom Weselny. Co prawda bez państwa młodych i haftowanych fartuchów, ale za to z dawnymi pieśniami i muzyką z Kujaw. Będzie można posłuchać tradycyjnych melodii, jakie śpiewano w różnych momentach wesela, między innymi podczas oczepin – obrzędu przejścia młodej. Nie zabraknie również ośpiewania spraw okolicznych, wszak nie samym weselem człowiek żyje i nie zawsze jest powód do wesołości. Gości zaprosimy również do wspólnego śpiewania (dostępne będą teksty pieśni) oraz na skromny poczęstunek (który goście mogą ubogacić). Jeśli przyjdzie ochota zatańczyć, nie będziemy się wzbraniać.
Pieśni wykona grupa Środa Kujawska, a na skrzypcach zagra Marcin Lorenc. Źródłem repertuaru są nagrania kujawskich śpiewaczek i śpiewaków oraz muzykantów ze zbiorów archiwalnych Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz Instytutu Sztuki PAN.
⧫
Środa Kujawska to miejsce w czasie i przestrzeni, w którym spotykają się miłośnicy wspólnego śpiewu i tradycji muzycznych polskiej wsi. Grupa działa przy Domu Kultury Bydgoskie Przedmieście w Toruniu pod kierownictwem Katarzyny Rosik. Repertuar kujawski poznają dzięki nagraniom archiwalnym. Grupa nad pieśniami kujawskim pochyla się od lutego 2024 roku. Brała udział w warsztatach z Ewą Grochowską, Justyną Piernik i Olgą Kozieł. Środa Kujawska debiutowała w czerwcu 2024 roku podczas przeglądu 51. Festiwalu Folkloru Kujaw w Ciechocinku, zdobywając nagrodę specjalną Dyrektora Festiwalu Folkloru Kujaw Michała Gajewskiego.
„Podczas środowych spotkań poznajemy dawne pieśni, kulturę muzyczną, zwyczaje i konteksty związane z obrzędowością i codziennością życia wsi, które często są częścią historii naszych rodziców, babć i dziadków, a przez to i naszą. Czerpiemy radość z obcowania z przepięknymi melodiami kujawskimi, ale również ze wspólnego śpiewania”.
Skład Środy Kujawskiej:
Filip Bukowski, Katarzyna Bukowska, Damian Dekowski, Marta Domachowska, Regina Kozubowska, Jarosław Martyna, Katarzyna Ostrowska, Marta Rogalska, Katarzyna Rosik, Marlena Szubert-Najder
Marcin Lorenc – dziennikarz, skrzypek, animator. Zafascynowany tradycyjną muzyką i grą skrzypków z centralnej Polski, zwłaszcza pogranicza łęczycko-łowickiego, gdzie dominuje kujawiak. Związany z kapelami: Odpoczno, Kożuch, Niewte, RPA, Maciej Filipczuk & Goście Weselni. Laureat nagród na najważniejszych polskich festiwalach muzyki tradycyjnej i folkowej. Równolegle z rozwijaniem pasji muzycznych, pracował jako reporter w rozgłośniach różnych radiowych, od wielu lat związany jest z Radiem Plus Łódź. W 2013 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poza krajem występował z różnymi zespołami m. in: w Japonii, Algierii, Czechach, Estonii i Rosji.
Kapela Marcina Lorenca:
Marcin Lorenc – skrzypce
Rosik/Domachowska – basy/bęben
Katarzyna Rosik – praktykantka, animatorka i popularyzatorka polskiej muzyki tradycyjnej. Nieustająco uczy się śpiewu, tańca, gry na bębenku jednostronnym i basach. Muzyczne rzemiosła poznaje przez spotkania z mistrzyniami i mistrzami, uczestnictwo w wydarzeniach oraz z nagrań archiwalnych. Szczególnie bliska jest jej kultura mikroregionu kajockiego (Radomskie), a w ostatnich latach Kujaw. Członkini kapel Katarzyny Zedel i Wiesławy Gromadzkiej; oraz grup śpiewaczych MZK Toruń (2014–2018) i Łęczycki Klub Śpiewaczy (2017), a od 2024 r. kierowniczka grupy Środa Kujawska. Prowadzi warsztaty gry na bębenku obręczowym i śpiewu oraz współtworzy działania animacyjne. Członkini Towarzystwa Przyjaciół MET, Stowarzyszenia Dom Tańca i Forum Muzyki Tradycyjnej. Jest redaktorką naczelną portalu muzykatradycyjna.pl. Realizuje projekt i stronę internetową: @Posag, www.posag.info. Pracuje również jako projektantka graficzna.
⧫
Miejsce:
Dom Kultury Bydgoskie Przedmieście
Toruń, ul. Sienkiewicza 11/3
Wydarzenie jest bezpłatne! Ale warto wesprzeć darowizną Dom Kultury Bydgoskie Przedmieście, które daje nam swoją życzliwość, ciepło i światło. Zima idzie, więc dołóżmy się do rachunków: https://dkbydgoskie.wordpress.com/wsparcie/
Projekty stypendialny pt. „Środa Kujawska” jest finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju (A2.5.1)
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Domkultury_BYDGOSKIE Przedmieście, ulica Zygmunta Krasińskiego 76, 87-100 Toruń, Polska,Torun, Poland, Toru?