Wernisaż wystawy prof. Grzegorza Mroczkowskiego: KOORDYNATY

Thu Sep 23 2021 at 06:30 pm UTC+02:00

Galeria Apteka Sztuki | Warsaw

Galeria Apteka Sztuki
Publisher/HostGaleria Apteka Sztuki
Wernisa\u017c wystawy prof. Grzegorza Mroczkowskiego: KOORDYNATY Prof. Grzegorz Mroczkowski, artysta malarz, wykładowca akademicki.
https://mroczkowski.art/pl/grzegorz-mroczkowski/
Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w Pracowni Profesora Stefana Gierowskiego. Prowadzi w tej uczelni Pracownię Technologii i Technik Malarstwa Sztalugowego. Dzieli się tam swoją biegłością warsztatową ze studentami, także spoza ASP, wśród których są stypendyści z zagranicy. Wykłada również w Instytucie Edukacji Artystycznej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Przez kilka lat pracował w Instytucie Sztuk Pięknych w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach.
Uczestniczył w wielu polskich i międzynarodowych wystawach.
Związany z nurtem Discursive Geometry tworzonym przez artystów z całego świata.
............
Sztukę Grzegorza Mroczkowskiego oszczędną, medytacyjną, powściągliwą cechuje niezwykłe intelektualne wyrafinowanie. Artysta poszukuje w naturze czystej, harmonijnej, a zarazem muzycznej formy, w której dostrzec pragnie uniwersalne prawdy. Tworzy własny język oparty na matematycznych obliczeniach i doświadczeniach z zakresu psychofizjologii widzenia.
Jego obrazy pełne są ukrytych znaczeń i kontekstów. Przepojone mistyczną kontemplacją, osadzone między nastrojowym zamyśleniem a ryzykownym eksperymentem.
W każdej z prac zawarta jest tajemnica, wizja, chwile zwątpienia i zachwytu. Obraz jest wynikową przeżycia, zderzeniem substancjalnej energii z wyobrażeniem i przedmiotem.
Płaszczyznę płócien wypełniają rzędy migotliwych linii - fal o jednolitym natężeniu. Przypominają one helisy DNA czy medytacyjne sznury mala.
Mroczkowski nawiązuje do tradycji Mondrianowskiej, ale idzie o krok dalej. Unika grupowania architektonicznych konstrukcji, akcentującej tylko wybrane fragmenty. Zbliża się w tym do koncepcji Strzemińskiego uznającego każdy cm2 obrazu za równowartościowy.
Przystępując do pracy artysta projektuje obrazy tak, by można je było pokazać w różnych konfiguracjach. Urzeka go zmienność.
Inspiracje czerpie z pejzażu. Płaskie, nudne pejzaże Mazowsza i Kujaw podobają mu się najbardziej. Porządkuje je na swój sposób, szukając uniwersalnych prawideł i duchowości. W naturze zawsze jest prawda - fizyczna i transcendentalna - mówi.
Krajobraz wzbudza w artyście wewnętrzny rezonans. Pejzaże powracają, nakładają się na siebie, zderzają się ze sobą. Malowanie ich przypomina rozwiązywanie równania. Trzeba znaleźć wewnętrzną logikę i matematyczny porządek.
Mroczkowski tworzy koherentną, wielowymiarową wizję świata, pogrążonego w nieustannym ruchu. Fale na jego obrazach drgają i rezonują. Z właściwą teozofom ambicją artysta chce pokazać zarazem świat i zaświat. To, co widzimy, wydaje się tylko częstotliwością o konkretnej wibracji. W umysłach dekodujemy fale elektromagnetyczne. Ulegamy złudzeniu. Świat nie jest miejscem, lecz stanem umysłu.
Grzegorz Mroczkowski wykorzystuje doświadczenia op-artu. Zagęszczone, uszeregowane elementy wydają się poruszać, przenikać, mijać, a dzięki oddziaływaniu koloru występować to wprzód, to oddalać.
Barwy tworzą wewnętrzne napięcia. Linie bieli i czerni wprowadzają muzyczność - pauzę i dźwięk. Powierzchnie wielu płócien dzielą regularne barwne prostokąty lub pasy przywołujące bezpośrednie skojarzenie z pejzażem. W Pejzażu z liniami artysta wygłusza kolory, do tonów ziemi. Mało tu zieleni, jest ona raczej wynikową mieszania się w oku płaszczyzn żółcieni i błękitów. Zniesione przeciwstawne ich dynamiki wprowadzają ciszę i nieruchomość. Nawet tnące powierzchnię diagonalne linie nie burzą ogólnej równowagi. Usytuowanie linii, ich długość, kierunki pod jakimi się przecinają zostały precyzyjnie obliczone, stąd wrażenie całkowitej harmonii.
Na innych płótnach czerwień aktywną, ziemską przygłusza błękit. Czasami Mroczkowski tworzy tylko nieba, budzące tęsknotę za transcendencją. Nakładane na siebie niebieskie i czarne helisy niosą bezgraniczny smutek, niemal wzywają w nieskończoność. Kiedy indziej maluje szaleństwo - dynamizuje błękit żółtymi wstęgami. Odnosimy wrażenie, że to wyładowania elektryczne na burzowym niebie.
Artysta dostrzega duchowe znaczenie warsztatu. Eksperymentuje z dawną techniką. Subtelna niemal eteryczna malarska tkanka obrazów jest wynikiem stosowania tempery żółtkowej. Kolor kładziony laserunkowo zachowuje transparencję i świetlistość. Samo światło zdaje się dobywać od wewnątrz.
Grzegorz Mroczkowski jest wizjonerem tworzącym bardzo indywidualną, izolowaną i odmienną wizję świata. Połączenie tej wizji z adekwatnością środków formalnych i warsztatowych czyni jego malarstwo wyjątkowym, a dla odbiorców ważnym. Wciąż istnieje w nas tęsknota za widzeniem świata w sposób niepowtarzalny i zindywidualizowany, tym większa im więcej zjawisk w świecie sztuki zmierza do kształtowania naszej wyobraźni w sposób banalny i szablonowy.
kuratorka wystawy: Katarzyna Haber
.........
wernisaż: 23.09.2021 o godzinie 18:30
wystawa: trwa od 23.09. do 17.10.2021
koordynatorka: Magdalena Krowicka
Wydarzenie objęte jest patronatem medialnym Artinfo.pl

Event Venue & Nearby Stays

Galeria Apteka Sztuki, Al. Wyzwolenia 3/5, 00-572 Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Discover more events by tags:

Art in Warsaw

Sharing is Caring:

More Events in Warsaw

Otwarcie Piek\u0142a nad Niebem | DZIE\u0143 2
Sat Sep 25 2021 at 11:00 pm Otwarcie Piekła nad Niebem | DZIEŃ 2

NIEBO

Sing Sing - BANG BANG
Sat Sep 25 2021 at 11:59 pm Sing Sing - BANG BANG

SingSing Warsaw

SZLAKIEM SECESJI I MENNONIT\u00d3W
Sun Sep 26 2021 at 07:00 am SZLAKIEM SECESJI I MENNONITÓW

Plac Bankowy w Warszawie

29-ty Rajd Rowerowy: Poszukiwania \u015bwidermajer\u00f3w
Sun Sep 26 2021 at 07:00 am 29-ty Rajd Rowerowy: Poszukiwania świdermajerów

STORK Service, serwis elektronarzędzi maszyn bud. wibratorów do betonu

Anatomia twarzy i szyi z elementami medycyny estetycznej
Sun Sep 26 2021 at 08:30 am Anatomia twarzy i szyi z elementami medycyny estetycznej

Centrum Edukacji Medycznej

Warszawa- ABC Manicure Hybrydowy
Sun Sep 26 2021 at 09:00 am Warszawa- ABC Manicure Hybrydowy

Natt. Nails

Recertyfikacja KPP
Sun Sep 26 2021 at 09:00 am Recertyfikacja KPP

Hotel Mrówka Przekorna Powsin

Kompozyt wg filozofii Styleitaliano (Krupi\u0144ski&Chiodera) [WWA]
Sun Sep 26 2021 at 10:00 am Kompozyt wg filozofii Styleitaliano (Krupiński&Chiodera) [WWA]

Warsaw, Poland

Jej Wysoko\u015b\u0107 Beza
Sun Sep 26 2021 at 10:00 am Jej Wysokość Beza

CookUp

Warsaw is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Warsaw Events