Advertisement
Seria obrazów „W stroju ludowym, którego nigdy nie miałam” powstała pod wpływem pierwszej od dwóch lat podróży do Ukrainy. Usłyszałam tam wiele opowieści – od rodziny, przyjaciół, a także obcych osób – o tym, jak wygląda życie w kraju ogarniętym wojną. To historie o bliskich, którzy zginęli na froncie i o tych, którzy przez trzy dni przemierzali góry, by uciec z kraju. Słyszałam też masę żartów – nieodłącznego towarzysza Ukraińców, brutalnych często trudnych do zrozumienia przez tych «niewtajemniczonych».„Żeby rakiety wracały tam, skąd lecą” – powtarza moja babcia, zapalająca świeczki podczas alarmów przeciwlotniczych.
„Zostawiliśmy ojca w zaminowanym centrum handlowym” – śmieje się moja siostra.
„Kiedy usłyszeliśmy komunikat o zaminowaniu, ojciec stwierdził, że zostanie w środku i skończy jeść swoje gruzińskie jedzenie.”
Prezentowane obrazy są próbą uchwycenia surrealistyczności życia w kraju objętym wojną, gdzie dzieci bawią się na wiosennych podwórkach, a w tle rozbrzmiewają syreny i wybuchy. Łączę to co usłyszałam z własnymi wspomnieniami z młodości spędzonej w Ukrainie. Opowiadam o utracie niewinności i próbie redefinicji własnej tożsamości w pełnej sprzeczności rzeczywistości. Ilustrując opowieści bliskich oraz swoje wspomnienia, staram się ukazać ulotność czasu i zbadać kruchość więzi między tym, skąd pochodzimy, a tym kim się stajemy.
Oprawa muzyczna na wernisażu Ziemowit Klimek.
Cykl wARTo
-
Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza do udziału w nowym cyklu wystaw trójmiejskich artystów. Ta inicjatywa nie tylko ukaże różnorodność współczesnego malarstwa, ale również połączy sztuki wizualne z muzyką.
Każdemu malarzowi towarzyszyć będzie specjalnie dobrany muzyk, który stworzy kompozycje, czerpiąc inspirację bezpośrednio z dzieł artysty i zaprezentuje je na wernisażu. Muzyka stanie się dźwiękowym komentarzem do malarskich opowieści, przekraczając granice poszczególnych dziedzin i tworząc wyjątkowe doświadczenie dla widza.
Do udziału w cyklu zachęcamy zarówno tych, którzy rozpoczynają swoją podróż w świecie sztuki, jak i koneserów współczesnego malarstwa.
Biografia artystki
–
Olga Yatsechko - urodzona w 1997 roku w Równem (Ukraina), skąd w 2015 roku przeprowadziła się do Polski. Absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku; dyplom magisterski obroniła w pracowniach prof. Piotra Józefowicza i prof. Marii Targońskiej w 2023 roku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem węglem, grafiką komputerową, tworzy murale oraz jest kuratorką cyklu wystaw wARTo w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Laureatka Stypendiów Prezydenta Miasta Gdańska i Rektora Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Artystka w swoich pracach często sięga do wspomnień z dzieciństwa. Twórczyni dąży do utrwalenia świata, w którym przeszłość przeplata się z marzeniami sennymi i mitycznymi opowieściami, które słyszała od babci. Są to nostalgiczne rozważania na temat ulotności czasu i poszukiwania sensu bycia, w których zaciera się granica między tym co rzeczywiste a nadziemskim.
Biografia muzyka
–
Ziemowit Klimek – Instrumentalista i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na stałe związany z zespołami: Immortal Onion, Hania Rani i Magda Kuraś Quintet. Występował także z; Dobrawą Czocher, Katarzyną Groniec, Jucho, Artificialice, ŃOKO oraz Stefanem Wesołowskim i Michałem Jacaszkiem, których kompozycje zinstrumentował dla Orkiestry Filharmonii Szczecińskiej (album Eirḗnē). Lider Ziemowit Klimek Ensemble. W swojej dotychczasowej karierze uczestniczył w nagraniu 28 płyt, grając blisko 400 koncertów w 28 państwach na 3 kontynentach. Wraz z Hanią Rani wystąpił w NPR Music w Waszyngtonie w ramach cyklu „Tiny Desk Concert”.
Laureat Jazzowego Debiutu Fonograficznego Instytutu Muzyki i Tańca w 2017 roku, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, Stypendium dla Twórców Kultury Marszałka Woj. Pomorskiego oraz nagród; DOKI w kategorii Nowa Twarz, Polski Jazzowy Artysta Roku i Polska Jazzowa Płyta Roku (JazzPress) z Immortal Onion i Osobowość Kętrzyna w kategorii Artysta Roku w 2021.
Obrazy zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Fundusz Twórczy.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Gdański Teatr Szekspirowski/The Gdansk Shakespeare Theatre, ulica Wojciecha Bogusławskiego 1, 80-823 Gdańsk, Polska,Gdansk, Poland