Advertisement
Otwieramy zapisy!16-17.11 warsztaty w Strefie - repertuar Bojków i Łemków
👉Zapisy: https://forms.gle/TSa373rGSn9kxGMNA
👉Koszt: 450 zł (zadatek 200 zł*)
👉Miejsce: Nowa Strefa, ul. Mikołaja Kopernika 19, Kraków
👉Warsztaty odbędą się w godzinach 13-16.30
*Zadatek jest bezzwrotny, chyba, że znajdziecie kogoś na swoje miejsce.
Prosiliście, żeby warsztaty w Krakowie były weekendowe, więc w końcu wracamy do starej formy dwudniowych zajęć. Repertuar będzie inny niż w Beskidzie Niskim, więc zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać i zagłębić temat pieśni bojkowskich i łemkowskich póki jeszcze są miejsca 🙂 Jak zwykle podejdziemy do tematu całościowo, więc będziecie uczyć się nie tylko melodii, ale również dowiecie się o kontekście historycznym, etnograficznym i skupimy się na emisji głosu charakterystycznym dla regionu. Będzie już blisko świąt, więc pojawią się kolędy, a one są wyjątkowe!
Dla nas to nie jest nowy temat. Kacper od dziecka śpiewał pieśni bojkowskie i łemkowskie ze swoim dziadkiem, w ramach swojego stypendium MKiDN przeprowadził badania na Zachodnim Pomorzu w 2022 r. i w sierpniu tego roku pojechaliśmy na Ukrainę, gdzie przeprowadziśmy badania terenowe. Pieśni są piękne, wzruszające i zupełnie inne od tego co do tej pory z nami poznawaliście. Zapraszamy!
O prowadzących:
Zofia Zaborowska - Absolwentka Etnologii i Antropologii Kulturowej na UJ, związana z muzyką tradycyjną od 2012 roku, prezeska fundacji Łada, członkini grupy badawczo-dokumentacyjnej Balkan Polyphony. Od 2018r. do dnia dzisiejszego prowadzi badania terenowe w Chorwacji, napisała swoją pracę licencjacką pt. „Serbska tożsamość mieszkańców wioski Žegar w Północnej Dalmacji”. Uczennica wielu badaczy, etnomuzykologów oraz wiejskich śpiewaków takich jak: dr Josko Ćaleta, dr Ivo Brkić, dr Sanja Ranković, Svetlana Spaji czy Milica Milić, Zorka Usljebrka, Obrad Milić. Założycielka zespołu Łada, w ramach którego prowadziła i koordynowała etnograficzne badania terenowe w Polsce, Chorwacji, Bośni, Serbii oraz wiele wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. Od 2019 r. uczy śpiewu podczas warsztatów tradycyjnych pieśni i lekcji indywidualnych korzystając z zebranych przez siebie materiałów. Była członkinią zespołów tj. „Dola – Zespół Pieśni Bez Tańca”, „Czarny Kruk”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2021 r. (projekt pt. „Retransmisje – badania etnomuzykologiczne reemigrantów z terenów byłej Jugosławii”), w 2022r. laureatka Turnieju Muzyków Prawdziwych.
Kacper Siejkowski - Doktorant Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, archeomuzykolog, wiceprezes Fundacji Łada, członek grupy badawczo-dokumentacyjnej Balkan Polyphony, były członek stowarzyszenia ,,Centrala Muzyki Tradycyjnej”. W 2022r. stypendysta MKiDN w projekcie pt. "Różnorodny głos Gościna"-poszukiwanie pieśni i lokalnej tożsamości na terenie Zachodniego Pomorza. Członek wielu grup muzycznych m.in Łada, Witeź, Mołodcy, Czarny Kruk. W przeszłości związany z zespołem Podlotki z Gościna, chórem mniejszości ukraińskiej Kalyna z Kołobrzegu, Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Wrocław, zespołu śpiewaczego Mereżka, Majol, Zdrady Osiedla. Pieśni uczył się od swojego dziadka przesiedlonego z Łemkowszczyzny, etnomuzykologów i mistrzów ludowych, wraz z zespołem Łada prowadzi etnomuzykologiczne badania terenowe na Dolnym Śląsku, w Chorwacji i Serbii od 2017 r. Laureat wielu konkursów muzyki ludowej, takich jak: Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna, Szansa na Oskara, Festiwal Krajobrazy Sceny Ludowej w Czarnem, Ogólnopolski Festiwal Ludowy im. w. Andrzeja, w 2022r. laureat Turnieju Muzyków Prawdziwych. Od wielu lat jeździ po wsiach i poszukuje żywej tradycji śpiewaczej. Gra na instrumentach oraz je rekonstruuje na podstawie znalezisk archeologicznych w ramach prac naukowych.
Masz pytania? Śmiało pisz komentarz/wiadomość prywatną.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Strefa, Krakow, Poland
Tickets