Warszawska suwerenność żywnościowa // Biennale Warszawa

Sun Jul 25 2021 at 03:00 pm to 08:00 pm

Motyka i Słońce | Warsaw

Osiedle Jazd\u00f3w
Publisher/HostOsiedle Jazdów
Warszawska suwerenno\u015b\u0107 \u017cywno\u015bciowa \/\/ Biennale Warszawa
Advertisement
Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Motyka i Słońce na WARSZAWSKĄ SUWERENNOŚĆ ŻYWNOŚCIOWĄ, czyli warsztat nasienny z Klaudią Kryńską i Wiolettą Olejarczyk oraz pokaz webdoca "Jadalne Miasto Warszawa" prowadzony przez Annę Galas-Kosil (Biennale Warszawa) oraz Klaudia Kryńską (Agro-Perma-Lab).
Wydarzenie w ramach Festiwalu Otwarty Jazdów 2021 (? https://fb.me/e/EqgAXACI) współfinansowane przez m. st. Warszawa.
➽ Przed warsztatami zapraszamy również na wspólne działania w naszym ogrodzie społecznościowym.
➽ Rozkład dnia:
12:00-15:00 - Standardowe prace ogrodowe w Ogrodzie Motyka i Słońce. Zapraszamy do wspólnej pracy!
15:00-18:00 - USIĄDŹMY W KRĘGU NASION. Warsztat nasienny z Klaudią Kryńską i Wiolettą Olejarczyk.
18:30-20:00 - Pokaz webdoca: JADALNE MIASTO WARSZAWA
Spotkanie wokół dokumentu sieciowego.

>>>>>>>>

➽ JADALNE MIASTO WARSZAWA
Skąd pochodzi jedzenie, które trafia na nasze talerze? Gdzie i jak szukać rozwiązań, które umożliwią nam korzystanie z ekologicznych, sezonowych i lokalnych produktów? Jakie są alternatywy dla wielkiego przemysłu spożywczego? Czy funkcjonujące już inicjatywy mogą nadać nowy kierunek polityce żywnościowej i czy mogą nam pomóc poradzić sobie z obecnymi zmianami klimatycznymi i społecznymi?
Zapraszamy do wspólnej refleksji i dyskusji wokół idei jadalnego miasta. Wierzymy, że permakultura może stać się wehikułem przemian pozwalających przeprojektować systemy żywnościowe we współczesnych miastach. Podczas spotkania opowiemy o dwóch dokumentach sieciowych: Jadalnym mieście Warszawa (zrealizowanym przez Biennale Warszawa) oraz Muzeum supermarketu (przygotowanym przez Fundację Agro-Perma-Lab). Oba pokazują, że warto wspierać miejskie rolnictwo i ogrodnictwo, lokalne inicjatywy żywnościowe oraz rolniczki i rolników, którzy doceniają założenia regeneracji i ekologii.
Dokument sieciowy Jadalne Miasto Warszawa powstał w ramach projektu „W kierunku solidarnego żywienia. Warszawa 2030+”, finansowanego przez m.st. Warszawa.
Premierowy weekend Jadalne Miasto Warszawa: https://fb.me/e/1TyIzQGaK
Spotkanie wokół Jadalnego miasta Warszawa: https://fb.me/e/UkgZ0lpl
Prowadzenie:
Anna Galas-Kosil (Biennale Warszawa)
Klaudia Kryńska (Agro-Perma-Lab)

>>>>>>>>

➽ USIĄDŹMY W KRĘGU NASION. Warsztat nasienny
"Nasiona są żywym i ewoluującym skarbcem naszej historii, kultury i więzi z ziemią. Siejąc, zbierając nasiona i wymieniając się nimi, podtrzymujemy różnorodność genetyczną roślin. Zachowujemy naszą autonomię w obliczu komercjalizacji i monopolizacji nasion przez duże koncerny i podtrzymujemy nasze naturalne prawo do uprawy roślin stanowiących nasze pożywienie."
Dobre Żniwa 2018
Interesujesz się nasionami? Uprawiasz jedzenie w ogródku, gospodarstwie lub na parapecie? Porozmawiajmy o tym! Przyjdź na spotkanie, w trakcie którego podzielimy się swoimi nasiennymi historiami. Zarysujemy kontekst gospodarczy, polityczny i społeczny, opowiemy o koncentracji rynku nasiennego, patentach, wielkich przejęciach i sytuacji rolników i rolniczek wobec tych zmian. Pokażemy też alternatywne ruchy i społeczne domy nasion.
W częściej praktycznej podzielimy się wiedzą, jak zdobyć dobre nasiona starych odmian, według jakich zasad budować swój skarbiec nasion, jak w praktyce zachowywać nasiona i jak je właściwie przechowywać. Wspólnie pozyskamy nasiona z kilku warzyw.
https://fb.me/e/1zONFBRx6
>>>>>>>>

➽ Tło spotkania:
Spadek różnorodności biologicznej to nie tylko zagrożenie dla morskich ssaków czy drapieżników zamieszkujących azjatyckie dżungle. Zanik bioróżnorodności możemy obserwować codziennie na naszych talerzach – szacuje się, że niemal ¾ naszej diety bazuje na zaledwie 9 gatunkach roślin. Jak to odwrócić? Siać, zbierać i wzmacniać nasienną sieć. Za wyginięcie wielu gatunków flory odpowiedzialna jest erozja genetyczna nasion. W wyniku zawężania puli genowej roślin uprawnych w celu pozyskiwania cech zapewniających wysokie plony, stare odmiany są często eliminowane.
Z kolei te nowo powstałe obejmowane są szeregiem patentów i wprowadzane do obrotu na zasadach komercyjnych. W niektórych krajach, np. USA, aby mieć dostęp do nasion, rolnicy muszą zapłacić właścicielowi patentu i zobowiązać się do bezwzględnego przestrzegania szeregu warunków: nie wolno im ponownie użyć nasion ze swoich zbiorów ani z nimi eksperymentować, nie mogą również ich sprzedać lub przekazać bezpłatnie komu innemu. A droższe nasiona to droższe jedzenie.
Tymczasem to właśnie dawne, rodzime odmiany są lepiej przystosowane do warunków klimatycznych i geograficznych oraz odporniejsze na szkodniki. Z kolei sami rolnicy krzyżując i eksperymentując (celowo lub spontanicznie) rozwijają lokalne odmiany, tworzą bazę zasobów dla społeczności lokalnej i ogromnie wzbogacają różnorodność. Aby wspierać ten proces, można angażować się w ruchy obywatelskie działające przeciwko kolejnym ustawom patentowym i koncentracji rynku nasiennego, ale przede wszystkim warto zbierać nasiona z własnych upraw.
O tym, jak zacząć opowiedzą Wioletta Olejarczyk i Klaudia Kryńska z sieci suwerenności żywnościowej Nyeleni Polska.
➽ Wioletta Olejarczyk prowadzi Gospodarstwo Słoneczna 25, gdzie uprawia warzywa, owoce i zioła we współpracy z Matką Ziemią. Jest inicjatorką Jurajskiej Kooperatywy Spożywczej, RWS Słoneczna oraz współorganizatorką ogólnopolskiego Święta Nasion i Bioróżnorodności. Skrzynia z nasionami to jej największy skarb.
➽ Klaudia Kryńska to miejska ogrodniczka związana ze Wspólnym Ogrodem przy Służewskim Domu Kultury. Działa w stowarzyszeniu Nyeleni Polska, spożywczej Kooperatywie Dobrze oraz Fundacji AgroPermaLab, gdzie zajmuje się zagadnieniem bezpieczeństwa żywnościowego oraz popularyzacją permakultury.

Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Motyka i Słońce, ul. Jazdów 3/9, 00-467 Warsaw, Poland, Warsaw

Sharing is Caring: