Advertisement
Szanowni Państwo,Koło Naukowe Prawa Karnego Materialnego UKSW ma zaszczyt zaprosić na VIII Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu Filozoficzne aspekty prawa karnego - „Sprawstwo i jego brak w prawie karnym”, która odbędzie się w formie stacjonarnej 9 maja 2024 roku od godziny 9:00 w Auli Schumana w bud. 21 (Auditorium Maximum) Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Kampus przy ul. Wóycickiego 1/3.
⚖️ Celem Konferencji jest regularna debata nad kwestiami aksjologicznymi i filozoficznymi w kontekście problematyki sprawstwa, jego przypisania oraz wyłączenia, a także typów niesprawczych i możliwości posługiwania się konstrukcją sprawstwa pośredniego.
W tym roku tematem przewodnim jest sprawstwo sensu largo, w tym w szczególności:
👉 Czym jest sprawstwo?
👉 Czy sprawstwo może być stopniowalne lub współdzielone?
👉 Czym jest sprawstwo pośrednie i jakie są warunki jego przypisania?
👉 Czy zasadne jest wyróżnianie tylko tych form sprawczych, które opisane są w art. 18 § 1 k.k.?
👉 Czym jest istotny wkład w wypełnienie znamion czynu zabronionego?
👉 Jak aktualnie jest rozumiany tzw. przebieg przyczynowo-skutkowy i jak jego postrzeganie ewoluowało na przestrzeni historii?
👉 Jakie przesłanki powinny przemawiać za przypisaniem skutku?
👉 Jakie są wady i zalety tzw. teorii odnoszących się do warunku zwiększenia ryzyka ponad społecznie dopuszczalne?
👉 Czym są tzw. negatywne przesłanki przypisania skutku?
👉 Co oznacza perspektywa ex ante i ex post przy przypisaniu sprawstwa?
👉 Jakim poziomem wiedzy o przyczynowości powinien dysponować podmiot oceniający przesłanki przypisania skutku?
👉 Kto jest sprawcą w przypadku zaangażowania modelu językowego (sztucznej inteligencji) do wywołania opisanej w typie czynu zabronionego i negatywnie wartościowanej zmiany w świecie?
👉 Czy odwołanie do konstrukcji autorstwa utworu może stanowić asumpt dla przemodelowania rozumienia sprawstwa, w szczególności w sytuacjach zaangażowania w przebieg przyczynowy modelu językowego (sztucznej inteligencji)?
👉 Kto jest sprawcą, gdy opisana w typie czynu zabronionego i negatywnie wartościowana zmiana w świecie zaistnieje na skutek działania pojazdu albo robota autonomicznego?
👉 Kto jest sprawcą w sytuacji, gdy do opisanej w typie czynu zabronionego i negatywnie wartościowanej zmiany w świecie dochodzi na skutek niezależnych od siebie i samodzielnie niewystarczających dla powstania takiej zmiany zachowań większej liczby osób?
Czynny udział w Konferencji jest bezpłatny i certyfikowany. Osoby zainteresowane czynnym uczestnictwem prosimy o wypełnienie formularza pod linkiem:
https://forms.gle/DuVnQAmitNLr1HPS8
Abstrakt zawierający główne tezy powinien liczyć max. 400 wyrazów. Tak przygotowany abstrakt należy przesłać w formie dokumentu .docx za pośrednictwem powyższego formularza zgłoszeniowego. Czas przewidziany na każde wystąpienie to 15 minut. 🗣️
🔔 Zgłoszenia abstraktów przyjmujemy do 27 kwietnia 2025 roku do godziny 23:59.
Zastrzegamy sobie prawo do selekcji abstraktów. Informacja o zakwalifikowaniu wystąpienia na Konferencję zostanie przesłana na adres mailowy wskazany w formularzu zgłoszeniowym do 30 kwietnia 2025 r.
Uczestnictwo bierne również jest bezpłatne, przy czym nie wymaga uprzedniego zgłoszenia.
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem Konferencji:
https://docs.google.com/document/d/1HxLm_1b7_ecwHpzuc9x1I98YazdIH6Xj/edit
W razie pytań, pozostajemy do dyspozycji i zapraszamy do kontaktu.
Adres e-mail: [email protected]
Zarząd Koła Naukowego Prawa Karnego Materialnego UKSW
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Kazimierza Wóycickiego 1/3, bud. 21, 01-938 Warsaw, Poland, ulica Kazimierza Wóycickiego 1/3, 01-938 Bielany, Polska,Warsaw, Poland