"Monika Patuszyńska. Transformy i inne historie" - wystawa prac Moniki Patuszyńskiej

Fri Aug 12 2022 at 12:00 am to Tue Sep 06 2022 at 07:00 pm

DESA Unicum | Warsaw

jadwiga pribyl
Publisher/Hostjadwiga pribyl
"Monika Patuszy\u0144ska. Transformy i inne historie" - wystawa prac Moniki Patuszy\u0144skiej
Advertisement

Przekorne łamiące zasady nieprzewidywalne – prace Moniki Patuszyńskiej znajdują się w kolekcjach muzealnych na całym świecie: od Japonii Chin i Koreę Południową przez Europę po Stany Zjednoczone. Twórczyni autorskiej metody odlewania z form gipsowych współpracuje również z uznanymi architektami wnętrz. Na czele z ikoną designu Peterem Marino projektującym dla najważniejszych butików modowych świta jak Chanel Dior czy Louis Vuitton. Już od 19 sierpnia kompozycje bawiącej się swobodnie konwencjami i formami Patuszyńskiej będzie można podziwiać na wystawie „TransFormy i inne historie” w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie. Na ekspozycji największego domu aukcyjnego w Polsce pojawi się niemal 30 prac artystki w tym odlewy z jej najbardziej znanych cykli „TransFormy” „TransFormy Plus” czy „Genealogia”. Wystawa potrwa do 6 września.

 

Monika Patuszyńska należy do najbardziej utalentowanych i oryginalnych projektantek ceramiki współczesnej na świecie. Prace w których swobodnie bawi się konwencjami i formami zachwycają niezwykłą kreatywnością oraz bezkompromisowością. Nazywana jest badaczką porzuconych tematów i nieprzetartych ścieżek. Porcelana to jej artystyczny nałóg. Fascynuje ją przemijanie upływ czasu a także dekonstrukcja form i znaczeń. W tworzonych przez Patuszyńską obiektach rozpoznajemy elementy znane nam z codzienności. Odarte są one jednak z pierwotnej funkcji po to aby można im było przypisać zupełnie nowe nieoczekiwane role. Wymykające się definicjom i etykietom funkcjonalno‑artystyczne kolaże łączą w sobie inspiracje i wrażenia zbierane przez Monikę Patuszyńską – ucieleśnienie twórcy‑nomada XXI wieku – podczas licznych podróży oraz projektów realizowanych przez nią w różnych zakątkach świata – mówi Cezary Lisowski koordynator aukcji.

 

Takie właśnie są kultowe już odlewy ze słynnych serii „ParaFormy” „TransFormy” oraz „TransFormy Plus”. Wyglądem przypominają one pognieciony papier a zobaczyć można je było na wystawach w tak prestiżowych galeriach jak Puls Contemporary Ceramics w Brukseli oraz w londyńskim Royal College of Art podczas Ceramic Art London. Od chwili gdy 29 lat temu w Danii na poważnie zajęła się ceramiką jej prace prezentowane były na niemal 100 wystawach w tym co dziesiąta była poświęcona wyłącznie jej twórczości. Dzieła członkini Międzynarodowej Akademii Ceramiki (AIC/IAC) w Genewie znajdują się w kolekcjach kilkudziesięciu muzeów na całym świecie. Są wśród nich Museum of Modern Ceramic Art w Gifu w Japonii Jingdezhen Ceramics Museum w Chinach Mungyeong Ceramics Museum w Korei Południowej Danmarks Keramikmuseum w Danii Musée de la Céramique w Vallauris we Francji czy The Clay Studio w Filadelfii.

 

Na wystawie w DESA Unicum nie zabraknie również prezentowanych wcześniej na ekspozycjach w Szwecji Włoszech czy Belgii odlewów z serii „Genealogia”. Artystka snuje w niej historię swojej rodziny poszukując takich elementów genealogicznej układanki które pozwolą jej przedstawić własną wersję opowieści o dziedziczeniu międzypokoleniowej pamięci czy skomplikowanych relacjach. Z przemijaniem wartości i tożsamością miejsc Patuszyńska zmierzyła się także w mającym dla niej znaczenie osobiste projekcie „Bastards and orphans” (pol. „Bękarty i sieroty”). Badała w nim to co pozostało w sferze materialnej oraz intelektualnej po zamkniętych fabrykach porcelany. Wtedy także rozpoczęła się jej fascynacja kurzem który jak wyjaśnia w filmie „Breaking the mould” z 2020 roku: „powstaje niemal z niczego a po połączeniu jest właściwie nie do rozerwania. (…) Nasz własny osobisty kurz jest mieszanką naszych osobistych przyzwyczajeń i charakteru miejsca w którym mieszkamy.”

 

Z odlewnictwem Patuszyńska po raz pierwszy zetknęła się 26 lat temu w Paryżu. Efektem jej pasji jest autorska metoda odlewania z form gipsowych. Artystka realizuje się również w designie. Współpracuje ze znakomitymi architektami wnętrz w tym regularnie już ze światową gwiazdą Peterem Marino projektującym dla najważniejszych butików modowych świta jak Chanel Dior czy Louis Vuitton. Na jego zaproszenie stworzyła naczynia porcelanowe dla odremontowanej w 2013 roku paryskiej siedziby Maison Guerlain – producenta luksusowych perfum. Najnowszym wspólnym projektem Patuszyńskiej i Marino jest butik Chanel w Ngee Ann City w Singapurze.

 

Mieszkająca w Warszawie artystka Ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1999 roku. Była ostatnim projektantem Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków” a także ostatnim prezydentem Międzynarodowego Sympozjum Ceramiki „Porcelana Inaczej”. W latach 2014-2016 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Institute of Design w Kielcach. Patuszyńska jest laureatką licznych nagród i wyróżnień na całym świecie m.in. Mashiko International Pottery Contest w Japonii Simposio della Ceramica Contemporanea we Włoszech czy Prix Européen des Arts Appliqués w Belgii.

 

Wystawę można oglądać w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A (showroom DESA Home) w dniach 19 sierpnia – 6 września od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19 w soboty 11-16. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

 

Patronem medialnym wystawy jest Radio KOLOR.


Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

DESA Unicum, Piękna 1A, 00-477 Warszawa, Polska, Warsaw, Poland

Discover more events by tags:

Art in Warsaw

Sharing is Caring: