Utstillingsåpning Morten Torgersrud "Virvel"

Thu, 18 Sep, 2025 at 06:00 pm UTC+02:00

Dr Wessels gate 14, 9900 Kirkenes, Norway | Vadsø

Pikene p\u00e5 Broen
Publisher/HostPikene på Broen
Utstillings\u00e5pning Morten Torgersrud "Virvel"
Advertisement
Velkommen til utstillingsåpning av Morten Torgersrud "Virvel"
18.september - 11.november
Utstillingen setter fotografiene til Morten Torgersrud i dialog med historiske bilder av Ellisif Wessel (1866–1949). Dokumentasjon av industri og infrastruktur veves sammen med familiealbum, arkivmateriale og kunstneriske undersøkelser. Denne sammensetningen skaper nye og uventede forbindelser, hvor grensene mellom privat, dokumentarisk og kunstnerisk materiale flyter over i hverandre.
Som selvlært fotograf dokumenterte Wessel livet i grenseområdet mot Russland på slutten av 1800- og begynnelsen av 1900-tallet, i en tid preget av industrialisering og kulturell kompleksitet. Når hennes landskapsfotografier møter Torgersruds undersøkelser av vann, lys og infrastruktur, oppstår et rom for refleksjon rundt fotografiets materialitet og dets rolle i kunnskapsproduksjon – samt landskapets og grenseområdets stadig skiftende karakter.
_______________________________________________________
Morten Torgersrud bor og arbeider i Kirkenes. Han har studert fotografi ved University of Brighton og Kunsthøgskolen i Bergen. Torgersrud arbeider med utgangspunkt i sine umiddelbare omgivelser i Kirkenes og den lokale fotohistorien fra området. Torgersrud har blant annet stilt ut ved Hordaland kunstnersenter, Galleri Hippolyte i Helsinki, Murmansk Oblast museum, Samisk kunstnersenter i Karasjok, Treignac projet i Frankrike, Nordnorsk kunstsenter, Preus museum og Kunstnerforbundet. Av gruppeutstillinger kan nevnes Konstmuseet i Norr, Kiruna; Lillehammer kunstmuseum, Fotogalleriet, Oslo og Konstnärhuset, Stockholm. I 2011 ble han tildelt BKHs fotokunstpris for tekst- og lysbildeverket 'Circulating sites' som ble vist på Vårutstillingen ved Fotogalleriet i Oslo. Torgersrud har gitt ut seks bøker og er innkjøpt av Nordnorsk kunstmuseum, Preus museum, KORO, og er representert i De samiske samlinger i Karasjok.

Utstillingen er støttet av Regionale prosjektmidler for visuell kunst (KiN - Kunstsentrene i Norge), Kulturdirektoratet, Sparebank 1 Nord-Norge - Samfunnsløftets kunstnerstipend, Nordnorsk Kunstnersenter (NNKS/LIAF), Finnmark fylkeskommune, Norsk Fotografisk Fond og Billedkunstnernes Vederlagsfond (BKV).
Visningen på Terminal B Kunsthall Kirkenes er støttet av Kulturdepartementet, Kulturdirektoratet, Finnmark fylkeskommune, Troms fylkeskommune og Nordland fylkeskommune.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Dr Wessels gate 14, 9900 Kirkenes, Norway, Dr. Wessels gate 14, 9900 Kirkenes, Norge, Vadsø, Norway

Sharing is Caring:

More Events in Vadsø

Yogahelg for Kvinner i nord -fokus p\u00e5 hvile
Fri, 19 Sep at 05:00 pm Yogahelg for Kvinner i nord -fokus på hvile

Kirkenes videregående skole

Stand up! Tommi Mujunen& Pyry Valtonen
Fri, 19 Sep at 10:30 pm Stand up! Tommi Mujunen& Pyry Valtonen

Inarintie 49, Inari

Salsa og reggaeton med Yordano fra Cuba
Sat, 20 Sep at 11:00 am Salsa og reggaeton med Yordano fra Cuba

Kirkenes videregående skole

A special night med med Mr T&B
Sat, 20 Sep at 09:00 pm A special night med med Mr T&B

Kooperativet Kulturscene

BL\u00c5TONER i Nord - en nordnorsk klanglandskap
Sun, 21 Sep at 06:00 pm BLÅTONER i Nord - en nordnorsk klanglandskap

Kirkenes Kirke

Vadsø is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Vadsø Events