Advertisement
Ursynowskie święto teatru będzie trwało od 26 do 30 marca. W instytucjach kultury w naszej dzielnicy zagości wiele inspirujących wydarzeń kulturalnych, w których warto wziąć udział – spektakle teatralne, monodramy, spotkania z aktorami i ludźmi teatru. Zapraszamy!Program:
1. Środa, 26 marca, godz. 18:00, Ursynoteka, Czytelnia Naukowa, ul. Lachmana 5
Spotkanie autorskie z Markiem Telerem „Zagadka Iny Benity i innych przedwojennych artystów"
Rozmowę z autorem poprowadzi i fragmenty książki „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci” przeczyta Mirosław Pawłowski.
Ina Benita – gwiazda kina i kabaretu dwudziestolecia międzywojennego – zagrała w takich filmach, jak „Jego ekscelencja subiekt”, „Dwie Joasie”, „Jaśnie pan szofer”, „Sportowiec mimo woli”, „Ja tu rządzę”. Bez wątpienia była jedną z najbardziej tajemniczych i intrygujących przedwojennych aktorek. W czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej Benita występowała w jawnych teatrach. Przez Niemców była oskarżana o współpracę z polskim podziemiem, przez Polaków oskarżana o kolaborację z Niemcami. Po wojnie ślad po niej zaginął. Uważano, że zmarła w kanałach w czasie przeprawy kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia.
Marek Teler – dziennikarz, popularyzator historii, bloger. Autor książek: „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci” (Nagroda Klio III stopnia w kategorii varsaviana), „Upadły amant. Historia Igo Syma”, „Amanci II Rzeczypospolitej”, „Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia”, „Fałszywi arystokraci”, „Witold Conti. Każdemu wolno kochać”, „Amantki II Rzeczypospolitej”, „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”, „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”.
wstęp wolny
1a.. 27 marca 2025 r. (czwartek) o godz. 18:00
w Czytelni Naukowej przy ul. Lachmana 5.
Fragmenty listów Marii i Alberta odczytają i emocji dodadzą:
Natalia Lange i Andrzej Kłak – aktorzy Teatru Powszechnego. W spotkaniu udział weźmie również Prof. Tomasz Pospieszny z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który brał udział w pracach nad wydaniem książki pt. “Listy. Maria Skłodowska-Curie · Albert Einstein /1911-1932/” i skomentuje ich powstanie oraz opowie o powstaniu tej niezwykłej i pięknie wydanej książki.
2. Czwartek, 27 marca, godz.19:00, UCK Alternatywy
„Sarenki”- spektakl Teatru Ludowego w Krakowie, reż. Tomáš Svoboda
Któż nie lubi czeskich komedii. Specyficzny humor naszych sąsiadów zawsze wywołuje – czasem niemal mimowolną – wesołość. Zapraszamy zatem na wieczór w towarzystwie czterech życiowych nieudaczników: dyrygenta, który w wypadku stracił powieki, cierpiącego na gigantyzm mykologa, nieśmiałego urzędnika skarbówki i bezrobotnego wynalazcy oraz czterech niezwykłych Sarenek. Mogą one spełnić jedno – i jak to w bajkach bywa – pierwsze wypowiedziane życzenie każdego z tych pechowców. Czym grozi takie spełnianie życzeń – przekonajcie się sami.
bilety: 60 zł; dostępne w recepcji UCK i online na biletyna.pl
3. Piątek, 28 marca, godz. 18:30, UCK „Alternatywy”
„Miłość”, reż. Błażej Peszek oraz spotkanie z Anną Polony i projekcja spektaklu
To historia niezwykłego spotkania i jego konsekwencji uczuciowych. On (Jan Peszek) i ona (Anna Polony), dojrzali, samotni. Nagle stają na swojej drodze, a właściwie natykają się na siebie w parku. Ona zaprasza go do siebie na kolację, a on chętnie z tego zaproszenia korzysta. Mężczyzna ma za sobą życie pełne pracy, sukcesów i pieniędzy, ale teraz jest po prostu bezdomnym fotografem. Kobieta jest niewidomą pianistką, wzrok straciła w wieku 14 lat. Świat, który nosi pod powiekami, wygląda tak, jak wtedy, gdy zobaczyła go ostatni raz. Przyciągają się i odpychają, tęsknią za sobą i mają się dość. Rodzi się jednak między nimi czułość i bliskość. Ale boją się tego bardzo.
bilety: 20 zł (spektakl + spotkanie); dostępne w recepcji UCK i online na biletyna.pl
4. Piątek, 28 marca, godz. 19:00, DOK Ursynów
Spektakl „Cudowna Terapia” komedia Daniela Glattauera
Ten spektakl to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy są, byli lub planują być w związku. W "Cudownej terapii" poznajemy małżeństwo Dorków, które po latach wspólnego życia zmaga się z wypaleniem i rutyną. Zamiast decydować się na rozstanie, wybierają wizytę u wybitnego terapeuty, by dać sobie ostatnią szansę.
Ta błyskotliwa komedia ukazuje zmagania małżeństwa z codziennymi problemami i przedstawia komiczne próby odnalezienia na nowo wspólnego języka. Spektakl zachwyca nie tylko inteligentnym tekstem i dynamiczną reżyserią Dariusza Taraszkiewicza, ale także wybitnymi kreacjami aktorskimi.
Obsada:
Joanna Dorek - Edyta Jungowska
Walenty Dorek: Robert Moskwa
Terapeuta: Artur Pontek
Produkcja: Teatr Skene Warszawa - Łukasz Niezgoda, Ewa Rączy
Przekład: Marek Szalsza
Reżyseria: Dariusz Taraszkiewicz
Scenografia i kostiumy: Dorota Kalitowicz
Choreografia: Janja Lesar, Krzysztof Hulboj
Muzyka: Krzysztof Matysiak
Bilety: 30 zł; dostępne na biletyna.pl
5. Piątek, 28 marca, godz. 19:00, Dom Sztuki, ul. Wiolinowa 14
„Księga ziół i nie tylko” - monodram wg prozy Sándora Máraiego oraz polskiej poezji - scenariusz, reżyseria, wykonanie: Anna Seniuk
Monodram powstał z inicjatywy Anny Seniuk i jest w pełni autorską wypowiedzią sceniczną. Swoistą wiwisekcją własnej drogi artystycznej i doświadczeń życiowych. Aktorka zabiera publiczność w teatralną i poetycką podróż, prowadząc ją z właściwą sobie inteligencją, dowcipem i wdziękiem.
W spektaklu, obok fragmentów z „Księgi ziół” Sándora Máraiego, pojawiają się wiersze Zbigniewa Herberta, Małgorzaty Hillar, Ludmiły Marjańskiej, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Anny Świrszczyńskiej i ks. Jana Twardowskiego, które dopełniają tematycznie wątki poruszane przez wykonawczynię. Miłość, zdrowie, spokój, teatr, dobre życie – gdzie szukać odpowiedzi na tak ważkie tematy?
bezpłatne karty wstępu do odbioru w Domu Sztuki, od 21.03.2025 roku o godz. 16:00
6. Sobota, 29 marca, godz. 19:00, Dom Kultury Stokłosy, ul. Lachmana 5
Spektakl Teatru Wandejskiego pt. „Jaja, kury i Emilia Plater”
W obozie pod Poniewieżem, Emilia Plater usiłuje przekonać hrabiego Karola Załuskiego, by ten pozwolił jej dołączyć do swoich oddziałów i spotkać się z generałem Chłapowskim. Niechętny hrabia piętrzy przed wojowniczką kolejne trudności. Podczas obecności Emilii dzieje się dziwna rzecz: kury nie chcą znosić jaj, mimo usilnych starań całej służby, by je do tego namówić.
Opowiedziana z humorem opowieść bohaterki Powstania Listopadowego, dzięki której poznajemy siłę charakteru, przebiegłość i niezachwianą wiarę, które sprawiły, że na zawsze pozostała w pamięci polskiego narodu.
bezpłatne karty wstępu do odbioru w Domu Kultury Stokłosy, od 25.03 od godz. 18.00
7. Niedziela, 30 marca, godz. 11:00 i 14:00, UCK „Alternatywy”
Rodzinne Nowe Epifanie „U-Rodziny”
choreografia: Hanna Bylka-Kanecka
Przedstawienie taneczne będące poetycką opowieścią o tajemniczych aktach tworzenia, pełnych niesamowitej fizjologii. O procesach, w których kreują się nowe istnienia i powstają historie. O świętowaniu wyłaniającego się życia. Podczas spektaklu tancerze wchodzą w interakcję z widzami, dzięki czemu granica między publicznością i aktorami zaciera się.
Widzowie proszeni są o zdjęcie obuwia oraz o odłożenie rzeczy osobistych. Widzowie siedzą na podłodze (krzesła są dostępne dla osób, którym trudno jest siedzieć na podłodze). Rekomendujemy, aby jednemu dziecku towarzyszył jeden opiekun
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
bilety: 50 zł; dostępne w recepcji UCK Alternatywy oraz online na biletyna.pl
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
al. Komisji Edukacji Narodowej 61, 02-777, aleja Komisji Edukacji Narodowej 61, 02-777 Ursynów, Polska,Warsaw, Poland