Tér/Zene sorozat / ONLINE

Sun Mar 28 2021 at 05:00 pm

Fuga - Budapesti Építészeti Központ | Budapest

Fuga - Budapesti \u00c9p\u00edt\u00e9szeti K\u00f6zpont
Publisher/HostFuga - Budapesti Építészeti Központ
T\u00e9r\/Zene sorozat \/ ONLINE
Advertisement
Please scroll down for English.

Songs from the hill and elsewhere
Juhász Orsolya Anna (szoprán) és Baráth Bálint (zongora) koncertje
ONLINE PROGRAM:
a koncertet élőben közvetítjük a YouTube csatornánkon, ahol a későbbiekben is vissza lehet nézni:
https://www.youtube.com/user/fugabudapest/videos
Műsor:
Nikolaus Gerszewski: songs from the hill (2012) / new songs from the hill (2019)
Chris Newman: modest songs (2012)
A koncert előtt Bartók György és Nikolaus Gerszewski beszélget a művekről.

Nikolaus Gerszewski: songs from the hill (2012) / new songs from the hill (2019)
"Robert Lax minimalista költő "the hill" című kötetéből választottam a szövegeket, aki élete felét remeteként élte a görög Patmos szigeten. Költői stílusa meghaladja az irodalmi műfajokat, időnként váltakozva az elbeszélő próza és az absztrakt líra között, sőt még a konkrét költészet határát is érinti, ahol maga a szó emelkedik ki fonetikai objektivitásában, ugyanakkor leíró kontextusba ágyazódik. Az általam írt zene olykor kromatikus, máskor látszólag modális, mégsem követ semmilyen zenei rendszert. A kompozíciós technika meglehetősen konceptuális. Egy saját kompozíciós szabályrendszer szerint halad, ami meghatározza a választási lehetőségeket. Mégis a zene nagyon intuitív marad, ami nem jelent ellentmondást. A konceptuális megközelítés és az érzelmes, lírai eredmény egyszerre van jelen a konceptuális korszak olyan nagy művészeinek munkáiban, mint Ad Reinhard, Sol Lewitt, Agnes Martin, Dan Flavin vagy Eva Hesse.A szöveget tekintve a dalok mind a magányról szólnak; egy ember, aki saját alkotása világában él, egy olyan társra várva, aki soha nem jön el. "

Chris Newman: modest songs (2012)
"Úgy gondolom, hogy a művészet mindenképpen megpróbál elszakadni azoktól a személyes érzésektől, amelyeket mindannyian érzünk - ilyen vagy olyan módon. A művészet képes az érzéseket megtestesíteni, konkretizálni és meghaladni, segít abban, hogy "átvészeljük "őket. Nem terápiás, de transzcendens. Zeneírás közben nem használok hangmagasságokat vagy ritmusokat, a zenei anyagot mit egy rendelkezésre álló árut használom, nem a komponenseket. Mint egy raktárkészletet, elfogadom amit rendelkezésre áll. Erre a készletre adaptálom a „dolgokat“. A zene látképe, a zene panorámája. Úgy gondolom enegem a zene, mint jelenség érdekel, a viszonyunk a zenével, az hogyan kapcsolódunk hozzá, illetve az, hogy modelleket készítsek ehhez . A zenei fenomén és a mód ahogy összekapcsolódik velünk. Azt vizsgálom, hogy vajon ez a közeg is „pusztán” a külvilág modellje.”
Songs from the hill és Modest Songs premierje volt 2012-ben a Sammlung Hoffmann Berlinben.

Nikolaus Gerszewski (1964 - Hamburg), Hamburgban és Budapesten élő, képzőművész és autodidakta zeneszerző az úgynevezett „kísérleti zene” területén. Húszas évei eleje óta nem reprezentatív művészettel foglalkozik, festőként és teoretikusként egyaránt. 2005-ben kapcsolatba lépett Cornelius Cardew Treatise című grafikus kottájával, majd kifejlesztette saját kottáit grafikus kották, szöveges kották, alternatív jelrendszerek, félig konvencionális, sőt teljesen konvencionális kották formájában. 2008-ban bevezette saját „hétköznapi zene” általános fogalmát, kifejezve azon nézetét, hogy a hangok előállítását természetes kifejezési eszköznek kell tekinteni, mindenki számára hozzáférhetőnek, nem pedig a művészet és a szórakozás területére száműzni; ezzel azt is állítja, hogy mindig is született művésznek tartotta magát természetszerűleg. 2013 óta Nikolaus „kísérleti hangprodukciót” tanít a budapesti Képzőművészeti Egyetemen (MKE) és a Pécsi Tudományegyetemen (PTI).
Chris Newman (1958 – London) A londoni King's College zenei hallgatójaként részt vett az orosz költészet angol nyelvre történő fordításában (Eugene Dubrov orosz költővel együtt). Ebben a tágabb értelemben vett fordítási folyamatban - egyik művészeti közegből lép a másikba is (ez a médium az ő esetében felöleli a zenét, a költészetet, az előadást, a festészetet, a videót és ezek páros bemutatását), vagy az észlelés aktusából át a művészi közegbe - ez képezte törekvéseinek alapját. 1980-ban költözött Kölnbe, és azóta nagyrészt Németországban él.
Baráth Bálint (1983) Zenei érdeklődése korán megmutatkozott; sokat improvizált és zongorázni tanult szülővárosában, majd a kecskeméti Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskolában, Gerhát László növendékeként. Ezután a győri Széchenyi István Egyetem Varga Tibor Zeneművészeti Intézet diákja lett, ahol mestere Choi Insu volt, akitől nemcsak zongorázni, hanem a szó legteljesebb értelmében zenélni tanult meg. Tanulmányait a párizsi École Normale de Musique-ban fejezte be, Erik Berchot osztályában. A Czövek Erna AMI volt zongoratanára, jelenleg a Zeneakadémián doktorandusz, a metakreativitás zenei megjelenéseit kutatja.Az emberi teremtési folyamat szinte minden produktuma érdekli: legyen az egy geometriai gondolat, vagy egy szerteágazó polifón szövet, esetleg egy ősi nép hiedelem –, dallam – és ritmusvilága. A művészeti ágak pluralizmusában, egymásrautaltságában hisz, legyen az európai, illetve Európán kívüli kifejező eszköz. Kompozíciói forrását a jelenségek hatásában, valamint a kollektív tudattalan kimeríthetetlen mélységeiben keresi. Rendszeres közreműködője a képzőművészetet és zeneművészetet összekapcsoló projekteknek, elsősorban a szobrászokkal együttműködve.
Juhász Orsolya Anna 2011-ben diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. Az énekhang sokoldalú művelője, szóló-, kamara- és kórusénekes, valamint karvezető. Stílusokban igen jártas és nyitott, érdeklik a különböző korok vokális megnyilvánulásainak párhuzamai. Előadóművészete széles skálán mozog, foglalkozik szabad improvizációval, középkori zenei feljegyzések megszólaltatásával és kinderground-dal. Klasszikus zenei munkássága mellett elkötelezett a kortárs zene bemutatása iránt. Folyamatosan dolgozik együtt zeneszerzőkkel, nevéhez számos ősbemutató kötődik. Énekesi karrierje mellett interaktív zenei foglalkozásokat vezet a Művészetek Palotájában. Főbb mesterei Kukely Júlia, Körtvési Katalin és Maria Teresa Uribe Reddemann.

Támogató: Emberi Erőforrások Minisztériuma, Nemzeti Kulturális Alap

////////////////////

Songs from the hill and elsewhere
Concert with Orsolya Anna Juhász (soprano) and Bálint Baráth (piano), performing songs cycles by Nikolaus Gerszewski and Chris Newman.
ONLINE EVENT
https://www.youtube.com/user/fugabudapest/videos
Program:
Nikolaus Gerszewski: songs from the hill (2012) / new songs from the hill (2019)
"I chose the lyrics from the volume “the hill” by the minimalist poet Robert Lax, who has lived half of his life as a hermit on the greek island Patmos. His poetic style transcends literary genres, sometimes oscillates between narrative prose and abstract lyricism, even touches the border of concrete poetry; the single word can be emphasized in its phonetic objectivity but is at the same time embedded in a descriptive context.
The music I wrote is sometimes chromatic, sometimes appearently modal, yet not following any musical system in its tonal shaping. The compositional technique is actually rather conceptual, in the sense of using a selfmade precompositional setup to reduce the possibilities of choices. Yet the music itself is very intuitional, which is not a contradiction. We have this relation of a conceptual approach with an intuitional, so to speak lyrical result in the works of many great artists of the conceptual period, like Ad Reinhard, Sol Lewitt, Agnes Martin, Dan Flavin or Eva Hesse.
As regards content, these songs are all about solitude; a man living in a world of his own creation, waiting for a companion who may never come."
Chris Newman: modest songs (2012)
"I think that art is definitely trying to get away from personal feelings that we all feel - this way or that way. Art has the ability to embody, make concrete & transcend, help us 'get through' those feelings. Not therapeutic, but transcendent.
When writing music I don't use pitches or rhythms, I use musical material as a job-lot, not its components & really like a job-lot I take what it gives me. I apply 'things' to the job-lot of music. The vista of music, the panorama of music. I suppose what interests me is the phenomenon of music & our relationship to it, how it combines itself with us, or at least making models for this. The phenomenon of music & how it combines itself with us. I am wondering if the medium is also 'merely' a model for the outside world."
songs from the hill and modest songs have been premiered in 2012 at Sammlung Hoffmann Berlin.
Nikolaus Gerszewski *1964 in Hamburg, living in Hamburg and Budapest, is a trained visual artist and a self-trained composer of so called 'experimental music'.
Since his early 20s, he has been engaged in non-representational art, as both a painter and a theorist. In 2005, he came in touch with Cornelius Cardew's graphic score Treatise, and ever since he has developed his own musical notation, in form of graphic scores, text scores, alternative systems of signs, semi-conventional, and even fully conventional sheet music. In 2008 he introduced his own generic term 'ordinary music', expressing his view, that the making of sounds should be considered a natural means of expression, accessible to everyone, rather than being banished into the realms of art and entertainment; this having said he still considers himself a natural born artist.
Since 2013, Nikolaus has been teaching 'experimental soundproduction' at the university of fine arts, Budapest (MKE), and at the university of science, Pecs (PTI).
Chris Newman, born in London 1958. While a music student at King's College London he found himself involved in translating Russian poetry to English (with Russian poet Eugene Dubrov) & this act of translation in the broadest sense - either from one artistic medium to another (this mediums in his case embrace music, poetry, performance, painting, video & dual presentations thereof), or from the act of perception into the artistic medium - has formed the basis of his endeavours. Moved to Cologne in 1980, & has more or less lived in Germany ever since.

Supported by: NKA
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Fuga - Budapesti Építészeti Központ, Petőfi Sándor utca 5., Budapest, Hungary

Sharing is Caring: