Advertisement
TRAUMA I FANTAZMAT zagadka jouissance i scenariusze pragnienia
Pojęcie traumy zostało dziś tak spopularyzowane, że wydaje się dotykać każdego. Mylnie sprowadzana do trudnych czy wręcz strasznych przeżyć, trauma jest zarazem przyczyną jak i skutkiem psychicznym. „Mam traumę, więc jestem” – tak chciałoby się sparafrazować dyskurs współczesnego człowieka. Czy to świat jest coraz straszniejszy czy człowiek coraz bardziej kruchy?
Freud, choć stopniowo przesuwał akcent z traumy na fantazmat, z rzeczywistego uwiedzenia na uwiedzenie wyobrażone nie porzucił jednak idei traumy pierwotnej Dotyczy ona każdego podmiotu i nie ma na nią odporności… innej niż fantazmat albo urojenie.
Opracowując pojęcie traumy, Lacan podejmuje freudowską logikę wstecznego naznaczenia traumatycznego zdarzenia w podmiotowym czasie. Umiejscawia jednak to zdarzenie w przestrzeni językowej, pomiędzy wypowiedziami, w dziurze milczenia lub miejscu zająknięcia. Z kolei fantazmat, który na tę podstawową traumę odpowiada jest nie tylko wyobrażeniowy lub banalnie edypalny. To również przede wszystkim formacja językowa typu „dziecko jest bite", czy wręcz „się bije dziecko” całą z wieloznaczną funkcją „się”. Konstrukcja, w której władza czasowników nie realizowanej myśli dyktuje scenariusze pragnienia.
Podczas zajęć, sięgając do tekstów Freuda i Lacana a także współczesnych psychoanalityków będziemy badać te pojęcia i ich wzajemne związki, aby zastanawiać się nad ich aktualnością w praktyce klinicznej.
Program zajęć nawiązuje do tematu przewodniego europejskich Kolegiów Klinicznych w roku 2024/25 IF-EPFCL „Traumatismes”.
Poniedziałki 19:30-21:30
3 marca – wykład otwierający – wstęp wolny
17 marca, 31 marca, 14 kwietnia, 5 maja, 19 maja, 2 czerwca
Prowadzący:
Marcin Klaus
prowadzi kolektyw badawczy Insight Shot, bada wpływ współczesnych zjawisk na jednostki i społeczeństwo. Członek FPPL
Sara Rodowicz-Ślusarczyk
psychoanalityczka, członkini FPPL, członkini Szkoły Psychoanalizy EPFCL-Francja z tytułem AP (analityk praktyk), doktor psychopatologii i psychoanalizy (Université de Paris VII Denis Diderot)
Zajęcia odbywają się co 2 tygodnie, stacjonarnie w Warszawie. Umożliwiamy częściowe uczestnictwo poprzez Zoom.
Na zajęciach planujemy stworzenie małych, 2-3 osobowych grup roboczych – zachęcamy do zapisywania się z osobami towarzyszącymi
Deklaracje wstępne uczestnictwa w zajęciach prosimy wysyłać do prowadzących do 15 grudnia 2024 na adres: [email protected], [email protected]
Cena:
900 zł za cały semestr [płatne z góry, możliwość płatności w 2 ratach]
Dla studentów/doktorantów zniżka 50%
Udział dla członków FPPL jest bezpłatny [niemniej wymaga wcześniejszej deklaracji]
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Warszawa, Poland, Warsaw, Poland