Advertisement
⚡️ Drazí přátelé, srdečně vás zveme na celodenní program, v němž si přiblížíme povahu, sny a cíle transhumanismu. V sérii tří přednášek, které zazní z úst Emila Páleše, Vlada Lobotky a Lukáše Karase, pojednáme o transhumanismu z duchovních i vědecko-technologických pozic. Posoudíme oba směry filosoficky, optikou religionistiky a hlubinné psychologie, zreflektujeme jejich pozadí a vykreslíme dalekosáhlý dopad obou pojetí na společnost, přírodu a lidské sebepojetí. Ukážeme rozdíly ve strategiích a metodách, s nimiž přistupují k dnešním systémovým výzvám a nastíníme scénáře budoucnosti, k nimž oba tyto civilizační modely směřují. Všechno toto si v závěru zpřítomníme prostřednictvím systemické konstelace facilitované Lenkou Palatovou. ⚡️ Emil Páleš: Jaký nový člověk by měl vzniknout?
Překonání sebe sama je odvěkým snem lidí, ale transhumanisté ho již nechápou duchovně, ale technologicky. Místo zdravého ohně lásky vycházejícího zevnitř začínají člověka zušlechťovat zvenčí, pomocí jednostranně zaměřené mysli. Takové zásahy však lidského ducha pouze uvězní v jemu cizím tělem a směřují spíše k podčlověku než k nadčlověku. Kdo vlastně jsme a v koho se chceme proměnit? Každá filosofie je sebepochopením, kterým se sami utváříme a měníme. Začal se historický zápas mezi transhumanismem a biokonzervatismem. Kdo má pravdu? Jaké budou želané i nezamýšlené vedlejší následky těchto koncepcí? Podaří se zachovat svobodu nebo bude ztracena? A proč člověka zdokonalujeme uměle, když jsme v tomhle směru dosud nevyužili ani náš přirozený potenciál?
⚡️ Vlado Lobotka: Civilizace na křižovatce: Kolaps, anebo transformace?
Každá civilizace je projevem velkého civilizačního příběhu, který sytí aspirace jejích členů specifickým chápáním Dobra, Pravdy a Krásy a v různých oblastech lidské činnosti vytváří své nesčetné teoretické a praktické aplikace. Naše moderní civilizace je postavena na příběhu, který se neustále pokoušel – nepříliš úspěšně – spojit romantický idealismus, založený na metafoře organismu, s osvícenským racionalismem, založeným na metafoře stroje. Komplexní dialektika mezi těmito dvěma proudy se nakonec přiklonila ve prospěch mechanického racionalismu a právě mnohorozměrné důsledky jeho plošné dominance přivedly naši civilizaci do systémové krize, které dnes čelíme. Pokud se rozhodneme tuto krizi ignorovat, bude nejpravděpodobnějším výsledkem kolaps. Možností je však také transformace, k níž nás vyzývají dva vlivné civilizační příběhy, z nichž každý zdůrazňuje potřebu člověka v jeho dnešní podobě přesáhnout. To, co je od sebe radikálně odlišuje, jsou metafyzické rámce, do nichž jsou zasazeny, účel ke kterému směrují a prostředky, jimiž se snaží svých cílů dosáhnout. Jeden staví na duchovním, druhý na technologickém pojetí "nadčlověka". Jak každý z těchto dvou metapříběhů chápe člověka a jeho tvořivý potenciál? Jak interpretuje dosavadní cestu lidstva napříč časem? A jak pracuje s hlavními civilizačními výzvami naší doby? Právě tyto aspekty jsou klíčové pro pochopení toho, jak odlišná budoucnost nás v každém z těchto scénářů čeká.
⚡️ Lukáš Karas: Nadčlověk, kyborg a Bůh - Horizonty transhumanismu
Božské aspirace člověka je třeba brát vážně! Jak správně poukázal Mircea Eliade, lidskému druhu je touha po ráji a překročení lidského údělu zcela vlastní. Nejrůznější mýty z celého světa prozrazují, že člověk vždy všude toužil po vykoupení, ráji, stavu osvícení, království nebeském, zkrátka po povznesení nad úroveň jeho momentálního stavu. V mystických naukách měl člověk na konci času znovu nabýt ztraceného božství, vystoupit na nebesa nebo realizovat fascinující potenciál kosmického člověka. Podle Pierra Teilharda Chardina pak evoluce veškeré přírody a kosmický pohyb kulminuje v bodu omega, v konečném vtělení kristovského vědomí. Jak si správně všímají nejrůznější myslitelé, člověk promítal tento vlastní potenciál do budoucnosti a hodlal jej uskutečnit nejrůznějšími prostředky. K tomu používal techniku, kterou rozvíjel v závislosti na ideálu, kterého chtěl dosáhnout. Tímto způsobem např. Východ, usilující o osvícení, vynalezl techniky jógy a tantry. Obecným zaměřením duchovních technik je transcendentní vertikála. Naproti tomu moderní člověk v souladu s materialistickým světonázorem promítá vlastní potenciál horizontálně. Z toho důvodu hodlá překročit lidství technologicky. Například věří v dosažení nesmrtelnosti pomocí genetického inženýrství nebo v průnik do virtuální dimenze skrze avatara od společnosti Meta. Zkrátka v moderních mýtech nacházíme ozvěny tradičních duchovních představ. Jeho víra v nekonečné přetváření sebe sama důmyslnými prostředky vědy popírá jakoukoli přirozenost a přírodní podmíněnost a nachází vyjádření třeba v psychickém sebe-designování prostřednictvím drog a psychofarmak.
_______________________________________________________
⚡️ Termín -
Program se uskuteční dne 1. února 2025 od 9:30 na adrese Krakovská 804/26, gymnázium Artion, třetí patro.
_______________________________________________________
⚡️ Program -
9.30-11.20 Lukáš Karas (přednáška + otázky)
11.40-13.30 Vlado Lobotka (přednáška + otázky)
13.30-14.30 oběd
14.30-16.20 Emil Páleš (přednáška + otázky)
16.40-18.10 Lenka Palatová (konstelace na téma transhumanismus)
18.30-19.30 (závěrečné otázky + mindstorming na téma "follow up")
_______________________________________________________
⚡️ Přihlášení -
Přihlášení na akci není potřeba. Prostor poskytuje kapacitu stovce účastníků.
_______________________________________________________
⚡️ Cena - 800 Kč, platba se realizuje na místě
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Krakovská 804/26, 110 00 Praha, Česko, Krakovská 804/26, 110 00 Praha, Česko,Prague, Czech Republic