Tori Oso: Mijn Onafhankelijkheid-Vijftig jaar Surinaamse onafhankelijkheid

Sat, 22 Nov, 2025 at 10:30 am UTC+01:00

Prins Willem-Alexanderhof 20, 2595 BE The Hague, Netherlands | The Hague

Nationaal Archief
Publisher/HostNationaal Archief
Tori Oso: Mijn Onafhankelijkheid-Vijftig jaar Surinaamse onafhankelijkheid
Advertisement
Het is druk in onze studiezaal. Kunt u geen archiefstuk reserveren? Bekijk dan onze pagina over de aangepaste dienstverlening.
Ter ere van vijftig jaar Surinaamse onafhankelijkheid organiseert het Nationaal Archief een bijeenkomst met presentaties van zes verschillende sprekers uit diverse gemeenschappen van Suriname. Het gaat om persoonlijke verhalen over migratie, strijd, liefde, saamhorigheid, putten uit kracht, erfgoed en de betekenis van onafhankelijk zijn, zowel in 1975 als nu.
Gastsprekers
Joan Windzak neemt je mee in het uitzonderlijke levensverhaal van haar Creoolse voormoeder Affiba, geboren in 1792. Zij was voor Joan een symbool van liefde, volharding en kracht. Affiba werd 104 jaar oud.
Shantie Singh vertelt hoe haar moeder als jonge vrouw, niet lang na de Surinaamse onafhankelijkheid, in Almelo terechtkwam. Daar had ze een onverwachte ontmoeting met een andere familie van Indiase afkomst, maar dan uit Oeganda. Wat betekende dit voor hen? Herkenden ze elkaars taal en gebruiken, beïnvloed door de Britse en Nederlandse koloniale geschiedenis?
Aimée Kromoprajitno neemt de zaal mee in het omarmen van haar Javaanse identiteit en ze vertelt hoe de ruimte ontstond om haar culturele wortels te ontdekken en te vieren.
Uriël Sabajo spreekt vanuit de kracht van haar voorouders, afstammelingen van het Lokono volk. Ook houdt ze een pleidooi voor erkenning van de rechten van haar volk en hun culturele waardigheid.
Melvin Chang belicht zijn eigen migratiegeschiedenis en die van zijn familie: een reis die in de jaren veertig van de vorige eeuw begon in China en via Suriname heeft geleid naar Nederland.
Carlo Hoop bespeelt de Apintie-drums als eerbetoon aan de Saramaccaanse marrons (afstammelingen van in de 17e en 18e eeuw gevluchte tot slaafgemaakte mensen) uit Suriname. Hij vertelt welke rol deze traditie speelt in zijn leven en hoe hij deze doorgeeft aan anderen.
Gastheer
Laurindo Andrea is modehistoricus en archiefdocent bij het Nationaal Archief. Hij zal de gasten verwelkomen en het evenement openen.
Gespreksleider
Journalist Stuart Kensenhuis is de gespreksleider van dit evenement en brengt de verhalen samen tot een mozaïek van herinneringen.
Archiefstukken en persoonlijke voorwerpen
De sprekers illustreren hun verhaal met archiefstukken uit de collectie van het Nationaal Archief en met persoonlijke voorwerpen. Na afloop kunt u de archiefstukken en voorwerpen in de studiezaal bekijken.
Programma
10.30 uur: Inloop met koffie en thee
11.00-16.30 uur: Lezingen van de sprekers, inclusief pauzes, lunch en het bekijken van archiefstukken in de studiezaal
17.00 uur: Einde programma
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Prins Willem-Alexanderhof 20, 2595 BE The Hague, Netherlands, Prins Willem-Alexanderhof 20, 2595 BE Den Haag, Nederland, The Hague, Netherlands

Tickets
Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in The Hague

FLASYD + CHATTERMAG | MUSICON, DEN HAAG
Fri, 21 Nov at 08:00 pm FLASYD + CHATTERMAG | MUSICON, DEN HAAG

Soestdijksekade 345, 2574 AL The Hague, Netherlands

Awoei! Doe Maar Tribute Band live in de Kas
Fri, 21 Nov at 08:00 pm Awoei! Doe Maar Tribute Band live in de Kas

Monsterseweg 4, 2553 RL

Music Quiz- O'Casey's Irish Pub - Quizmasters of Melody
Fri, 21 Nov at 08:00 pm Music Quiz- O'Casey's Irish Pub - Quizmasters of Melody

O'Caseys Irish Pub & Restaurant

Live Gypsy JAZZ Events
Fri, 21 Nov at 08:00 pm Live Gypsy JAZZ Events

Noordeinde 90, 2514GM The Hague, Netherlands

Zak & As Dansfeest - vinyl take over! \ud83d\udd7a\ud83d\udc83
Fri, 21 Nov at 10:30 pm Zak & As Dansfeest - vinyl take over! 🕺💃

Prins Hendrikplein 15, Den Haag

Sinterklaas on tour 2025
Sat, 22 Nov at 10:00 am Sinterklaas on tour 2025

Den Haag, Netherland

Sinterklaas bezoek met grote Pietenband
Sat, 22 Nov at 11:00 am Sinterklaas bezoek met grote Pietenband

Dierenselaan

9th Anniversary Party - PUB FOR A DAY!
Sat, 22 Nov at 12:00 pm 9th Anniversary Party - PUB FOR A DAY!

Reinkenstraat 3, 2517 CN Den Haag, Nederland

AUM Meditation The Hague | with Potluck
Sat, 22 Nov at 02:00 pm AUM Meditation The Hague | with Potluck

Another Kind of Blue

Queer aan Zee Meetup - zaterdag 22 november
Sat, 22 Nov at 04:00 pm Queer aan Zee Meetup - zaterdag 22 november

De Prael Den Haag

Boris van der Lek Kwartet @ De Stamboom
Sat, 22 Nov at 04:30 pm Boris van der Lek Kwartet @ De Stamboom

Eikstraat 1, Den Haag

The Hague is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore The Hague Events