Tomas Andersson Wij - Allhelgonakyrkan, Lund

Fri, 10 Oct, 2025 at 07:00 pm UTC+02:00

Lunds Allhelgonakyrka | Lund

Mejeriet
Publisher/HostMejeriet
Tomas Andersson Wij - Allhelgonakyrkan, Lund
Advertisement
Ända sedan debuten med skivan Ebeneser 1998 har Tomas Andersson Wij velat göra en turné i kyrkor. Det var där, i kyrkorummet, som allt började för honom. Redan som åttaåring sjöng han egna låtar i baptistkyrkan Ebeneser i Stockholm, i vilken hans föräldrar var medlemmar. Han lärde sig älska kyrkorummets klang och förhöjda allvar. Kyrkorna 2025 har premiär i Heliga trefaldighets kyrka i Uppsala 14 mars och turnén kommer sen pågå hela året.
– Jag föreslog en kyrkoturné för skivbolaget redan efter första skivan, minns Tomas Andersson Wij. De sa ungefär: ”Bra idé, men den blir ännu bättre om du väntar lite, tills du är mer känd”. Nu har jag väntat i 27 år.
När det nu äntligen blir av kommer TAW ägna hela 2025 åt kyrkorna. Och tajmingen kunde inte vara bättre. Den 13 januari släppet Gud är inte plåstret, Tomas Andersson Wijs första bok, skriven på uppdrag av ärkebiskop Martin Modéus.
I 25 år har Tomas Andersson Wij byggt sin publik genom många hyllade album och idogt turnerande. Med allvar och humor, en skicklig berättarteknik, melodier som fastnar och en karaktäristisk röst har hans musik letat sig in i lyssnarna. TAW är flerfaldigt grammisnominerad, har blivit tilldelad landets samtliga tre Evert Taube-stipendier och Bonniers har gett ut hans texter i bokform.
Många upptäckte honom i SVT-programmet ”Tomas Andersson Wij spelar med” och ännu fler genom ”Så mycket bättre” 2017, som bland annat resulterade i den älskade tolkningen av Sven Ingvars ”När solen färgar juninatten”. När det 2020 blev en ofrivillig paus i turnerandet startade han den uppmärksammade podcasten Hundåren där han samtalar med artistkollegor som Laleh, Annika Norlin och Peter LeMarc om deras motgångsperioder.
Tomas Andersson Wij är och förblir en stark kraft på den svenska musikscenen, något som inte minst befästs genom 15 utgivna skivor och flertalet lyckade samarbeten med artister som Mauro Scocco och Jonathan Johansson.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Lunds Allhelgonakyrka, Bredgatan 34, SE-222 21 Lund, Sverige, Lund, Sweden

Tickets

Sharing is Caring:

More Events in Lund

Konsert med Svanholm Singers
Thu, 09 Oct at 08:00 pm Konsert med Svanholm Singers

Magle Konserthus

CORPORATE CHALLENGE
Fri, 10 Oct at 10:00 am CORPORATE CHALLENGE

LundaEkonomerna - Career

Best of Iceland (Columbus Day Weekend)
Fri, 10 Oct at 02:00 pm Best of Iceland (Columbus Day Weekend)

Iceland

\ud83c\udf42 H\u00f6stretreat \u2013 att stiga in i f\u00f6randringens tid med \u00f6ppet hj\u00e4rta \ud83c\udf42
Fri, 10 Oct at 03:00 pm 🍂 Höstretreat – att stiga in i förandringens tid med öppet hjärta 🍂

Ekrosen Sanctuary & Retreat oasis

LunCon\/SweCon 2025
Fri, 10 Oct at 05:00 pm LunCon/SweCon 2025

Stadshallen, Lund, Sweden

F\u00f6rsta Tackfesten p\u00e5 Hallands Nation
Fri, 10 Oct at 06:00 pm Första Tackfesten på Hallands Nation

Thomanders väg 3, 224 65 Lund, Sweden

Tomas Andersson Wij in Lund
Fri, 10 Oct at 07:30 pm Tomas Andersson Wij in Lund

Allhelgonakyrkan

Midnattsk\u00f6rens soar\u00e9 med g\u00e4ster
Fri, 10 Oct at 08:00 pm Midnattskörens soaré med gäster

Vita Huset

Corporate Challenge 2025: Afterparty at Casanova!
Fri, 10 Oct at 10:30 pm Corporate Challenge 2025: Afterparty at Casanova!

Malmö Nation

Tr\u00e4ning Joel Lundberg & Pia Andersson
Sat, 11 Oct at 10:00 am Träning Joel Lundberg & Pia Andersson

Lunds Dansklubb Gåsasteget

Rollspelsklubben 11\/10
Sat, 11 Oct at 12:00 pm Rollspelsklubben 11/10

Winstrupsgatan 1, Lund

At the Proms \u2013 Festkonsert med Hemv\u00e4rnets musikk\u00e5r - Fri Entr\u00e9!
Sat, 11 Oct at 04:00 pm At the Proms – Festkonsert med Hemvärnets musikkår - Fri Entré!

Folkparken, 21100 Lund, Sweden

Lund is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Lund Events