Advertisement
🔹Tożsamości etniczne, narodowe i państwowe w średniowieczu. Sympozjum pamięci prof. Benedykta Zientary w 40-lecie „Świtu narodów europejskich”🔹W 2025 r. przypada okrągła, 40. rocznica pośmiertnej publikacji opus magnum prof. Benedykta Zientary, książki „Świt narodów europejskich”. W dziele, nad którym uczony pracował przez większą część swojej kariery naukowej, omówione zostały narodziny wspólnot etnicznych, narodowych i państwowych w postrzymskiej rzeczywistości wczesnośredniowiecznej Europy Zachodniej. Pomimo rozległych horyzontów intelektualnych autora i jego wnikliwych studiów, pod wieloma względami zachowujących przecież po dziś dzień aktualność, nie udało mu się wyczerpać tytułowej tematyki. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać chociażby w fakcie, że Benedykt Zientara ograniczył się w swojej pracy (licząc na jej dokończenie) tylko do wybranych, choć bez wątpienia najważniejszych dla owego czasu, krajów europejskich.
Stanowi to znakomity pretekst do kontynuowania badań prof. Zientary, a przy tym należytego upamiętnienia jego dorobku naukowego. Temat podjęty przez historyka przed kilkudziesięciu laty nie stracił bowiem na aktualności. Przeciwnie, w rzeczywistości ewidentnego przewartościowywania pojęć takich jak „naród” i „państwo” względem aksjologii dominującej, tak w okresie narodzin krytycznej historiografii, jak i powstawania „Świtu...”, tematyka podejmowana w ramach sympozjum wydaje się aktualna i ważna.
Zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń dotyczących wspomnianej problematyki zarówno w kontekście studiów prof. Zientary, jak i poza nim; zarówno dotyczących obszaru geograficznego obecnego w jego pracach, jak i innych części europejskiego kontynentu. Nie ograniczamy się przy tym do zakresu chronologicznego „Świtu narodów europejskich”. Zachęcamy do nadsyłania propozycji referatów obejmujących szeroko pojęte średniowiecze, aż do początków reformacji.
Do udziału w konferencji zachęcamy szczególnie doktorantów oraz młodych doktorów historii.
📅piątek, 21 marca 2025 r.
📌Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Sala Kolumnowa
📨Nabór zgłoszeń do 7 marca 2025 r.
Formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/42QZZ8C
Koszty uczestnictwa: Udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają materiały konferencyjne i wyżywienie podczas wydarzenia, ale nie pokrywają kosztów dojazdów i ewentualnego zakwaterowania uczestników.
Kontakt do organizatorów:
Michał Gniadek-Zieliński – [email protected]
Grzegorz Garbuz – [email protected]
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo selekcji nadesłanych zgłoszeń przez wzgląd na ograniczoną liczbę miejsc. Wszystkie osoby zostaną powiadomione o przyjęciu lub odrzuceniu zgłoszenia (z uzasadnieniem) najpóźniej w przeciągu tygodnia od zamknięcia się formularza.
ℹ️Sympozjum organizowane jest w ramach projektu „Polskość – dziesięć wieków definiowania narodu”, finansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa II”.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28,Warsaw, Poland