Titkok a Mátyás-templom történetéből, vallási és művészeti programjáról, amikor a séta egy időutazás

Sat Jun 19 2021 at 09:30 am to 11:30 am

Szentháromság tér | Budapest

Tr\u00e9sors de Budapest - Budapest kincsei
Publisher/HostTrésors de Budapest - Budapest kincsei
Titkok a M\u00e1ty\u00e1s-templom t\u00f6rt\u00e9net\u00e9b\u0151l, vall\u00e1si \u00e9s m\u0171v\u00e9szeti programj\u00e1r\u00f3l, amikor a s\u00e9ta egy id\u0151utaz\u00e1s Titkok a Mátyás-templom történetéből, vallási és művészeti programjáról – amikor a séta egy időutazás is
Séta a Mátyás-templomban és környékén
Budapest egyik legrégebbi egyházi emléke, a legszebb és legkülönlegesebb középkori műalkotása a budavári Nagyboldogasszony-főtemplom, vagy népies nevén a Mátyás-templom, amely helyt adott számos történelmi eseménynek, így a Magyar Történelem egyik kiemelt helyszíne is.
Sétánk során belepillantunk a templom történetének legérdekesebb epizódjaiba: amikor egyházi ünnepek, körmenetek, búcsújárások, királyi misék, koronázások és esküvők helyszínét adta, ahol a vallásosság és a történelem gyakran összeforrt. Közben nyomon követjük a templomépület fontosabb, időszakonkénti - középkori, jezsuita és a 19. századvégi, Hauszmann-féle felújítás szerinti – alakváltozásait is.
A templom külső érdekességeinek megtekintése után sétánk nagyobb részét a templomban töltjük, ahol megismerkedhetnek a templom 19. századvégi vallási koncepciójával, amelyben a nemzeti és történelmi hagyományok a Mária-kultusz képeiben nyernek jelentést, sőt az események sora a nemzeti gondolatokból elvezeti a nézőt az egyetemes felé. Ez azért lehet érdekes azok számára is, akik nem vallásosak, mert képet kaphatnak a korabeli többségi társadalom gondolatvilágáról. Ezen kívül azt is megtudhatják, hogyan jelenik meg a templom keleti tájolása és a súlypontja a képeken és a szobrokon keresztül.
A templom művészeti programjának kitalálója Székely Bertalan, Hauszmann Alajos tanártársa és barátja, aki egy sajátos vonalon haladva, a díszítés ornamentikus részén a középkori és hagyományos, népi elemeket új módszerekkel használta és helyenként ötvözte az akkor divatba jövő keleti motívumokkal. A séta során meg fogják látni, melyek ezek a díszítőmotívumok, és azt is, hogy azokat Székely Bertalan milyen módon helyezte el a templom képi világába, megteremtve így egy sajátos stílust, amely helyenként historizáló, helyenként pedig szecessziós vagy mindkettő, ezért nem könnyű meghatározni melyik.
Amint megértik a koncepciót, összeáll a kép, más szemmel fogják látni a templomot.
Szeretettel várom Önöket!
Kérem, a sétára regisztráljanak a [email protected] címen.
A templomba való belépéshez védettségi igazolvány kell!
2021. június 19. szombat 9.30 óra, időtartama: 2 óra
Találkozó: Mátyás-templom mellett, a buszmegállónál 9.15 órakor
Séta díja: 3.500 Ft/fő, megfizetése a helyszínen a séta előtt történik készpénzben.
Minden séta díja nyugdíjasoknak, diákoknak egységesen 2.500.- Ft.
A templomba való belépés díja: 2.000.- Ft, 1.500.- Ft nyugdíjasoknak és diákoknak (hozzájárulás a templom fenntartásához)
Kérem, hozzon maszkot a sétához.

Event Venue

Szentháromság tér, Budapest, Hungary

Sharing is Caring: