Advertisement
Den 22. januar starter vi året op med en yderst spændende koncert, hvor The Mukherjee Development kigger forbi. Skal bandet puttes i nogen musikalsk kasse, er det kassen med rafineret musikalsk klasse. De er et særligt musikalsk kollektiv, uanset om de spiller LIVE eller høres på album.Mød en håndfuld ambassadører for solskin og håndspillet musik. Når Tom Petty møder Coldplay. Når intens og insisterende energi møder dyb balance. Når nogle af landets bedste musikere mødes, åndehullerne opstår, og tanken er fri. Dér har du The Mukherjee Development – og det kan næsten ikke blive meget bedre!
Det kan du selv konstatere på bandets nye album Should I Dance For You, som allerede er ude. Det er efterfølgeren til sidste års roste album Burnin’ Time, der blev flittigt spillet på radioen og nomineret til Årets Album.
Bandet består af fire musikalske sværvægtere på den danske scene med medlemmer kendt fra bl.a. Peter Sommer & Tiggerne & Jonah Blacksmith.
THE MUKHERJEE DEVELOPMENT er:
Oscar Mukherjee (vokal & guitar)
Jakob Holm (guitar)
Søren Bigum (guitar)
Henrik Poulsen (bas)
Søren Poulsen (trommer)
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Røllikevej 3, 8653 Them, Denmark, Røllikevej 3, 8653 Them, Danmark, Silkeborg, Denmark
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.







