Advertisement
Helsinkiläinen East Electric julkaisi juuri debyyttialbuminsa Road, jonka single Godmaker nousi Spotify New Music Friday Suomi -listalle heti julkaisupäivänä ja on kerännyt loistavan vastaanoton myös ulkomailla. Levy yhdistelee 70-luvun rockin energiaa, grungen särmää ja modernia tuotantoa – ja livenä bändi on parhaimmillaan.East Electric on nähty mm. Espan lavalla, Louhela Jameilla, Konepaja Festivalilla ja Kvak-Festissä, ja mediassa bändin soundia on kuvattu "jenkkibändimäisen rouheaksi" (Imperiumi.fi).
Get In on helsinkiläinen rock-yhtye. Vuodesta 2017 Get In on tuonut maailman rock-kaanoniin räjähtävää musiikillista mayhemia kahden täyspitkän levyn ja kymmenien keikkojen verran. Kolmas levy ilmestyy keväällä 2025.
Studiossa bändi luo kappaleensa lennosta ja äänittää ne välittömästi varmistaakseen, että biisit säilyttävät uudenkarhean energiansa. Tätä taustaa vasten ei ole yllätys, että Get In elää keikoista. Lavalla mikään ei ole suunniteltua ja kaikki on mahdollista. Get In -keikoilla, joita voi kuvailla vain puhtaaksi rock'n'roll-autuudeksi, saatat nähdä niin spontaaneja tanssiliikkeitä, täysimittaista kaaosta tai jopa Elvis-shown.
Empire Strikes on Helsinkiläinen rock-bändi, jonka kantavana ajatuksena on perustamisestaan vuonna 2012 asti ollut kunnianhimoinen laulunkirjoitus, taidekollektiivin yhteisen näkemyksen kompromissiton toteuttaminen ja ehdoton sitoutuminen energisiin live-esiintymisiin. Kasvua ja kehitystä ei ole pelätty, vaan se on ollut suorastaan elinehto bändin pitkälle tarinalle.
Vuosien varrella revohka on lähtenyt ennakkoluulottomasti ulkomaille, kun englanninkielellä toteutettu ilmaisu on siihen luontevasti mahdollisuuden luonut. Tien päällä yhtyeen soitto on tiivistynyt timanttisen tiukaksi, ja aivan parhaimmillaan porukka onkin lavalla koettuna. Viisikko on uransa aikana keikkaillut kattavasti Euroopassa ja kotimaassa jakaen lavoja mm. Dirty Honeyn, The Flaming Sideburnsin, Royal Republicin, Phil Campbell and the Bastard Sonsin ja Marky Ramone´s Blitzkriegin kanssa.
Edellisen levyn, Motell Scandinavian, jälkeisenä aikana matkaseurueeseen on paikkansa vakiinnuttanut myös kosketinsoittaja Ari Suhonen, rikastuttaen kollektiivin ilmaisua entisestään.Vuonna 2025 The Empire Strikes juhlistaa debyyttialbuminsa kymmenvuotisjuhlia omimmalla mahdollisella tavalla, julkaisemalla uutta musiikkia. Vol 5. täyttää vaikean viitoslevyn saappaat kiistatta ja päätä pidempänä.
The Empire Strikes on:
Tommi Tuoriniemi: laulu, kitara
Topi Tarkki: kitara, taustalaulu
Ari Suhonen: koskettimet, perkussiot, taustalaulu
Paavo Kuukasjärvi: basso, taustalaulu
Otto Haapanen: rummut
Liput ennakkoon Tiketistä 15€. Ovelta 18€, mikäli jäljellä.
Ovet 20:00
Showtime 20:30
Eteispalvelumaksu 3€ peritään kaikilta ovella.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Skenesali, Jönsaksentie 6,Vantaa, Finland
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.






