Advertisement
Efter en lyckad första visning den 12e mars, återvänder vi nu med en till visning den 2a april!HEY LIFE ska belysa de unika utmaningar överlevare av barncancer står inför – en verklighet för 12 000 personer i Sverige. Trots att 85 % överlever, lever 70 % med livslånga fysiska, kognitiva och psykiska efterverkningar, ofta utan tillräckligt stöd och förståelse från samhället.
Men det här tillfället är inte bara till för dig som jobbar med frågan, vi uppskattar alla perspektiv oavsett bakgrund. Är du nyfiken på att se hur Film and Tell jobbar? Det här är ett utmärkt tillfälle att komma nära inpå vårt arbete.
Vi har under tre år följt 22-åriga Vanessa som fick cancer när hon var tio, och vi har klippt en andra version av filmen. Materialet har grovt ljud, skissmusik, temporärt färgkorrigerat med mera - men vi börjar få ihop en berättelse.
Nu behöver vi din hjälp! Vad känner man? Vad griper tag? Vad blir otydligt? Vad saknas? När blir det tråkigt?
Vi har minst ett dussin klippversioner framför oss, och era reaktioner är en ovärderlig hjälp.
OSA så snart som möjligt för att säkra plats genom denna länk: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScjy5DMO9tYYwBnTnQRl6jZ95pHPvAtxE9pXl8kfbgnegtXpA/viewform?usp=sharing
📅 Datum: 2a april
⏰ Tid: 18.00 - 20.00
📍 Plats: Film and Tell. Reimersholmsgatan 4, Stockholm
Efter testvisningen fortsätter vi gärna samtalet med dig, om filmen och samhällsfrågan.
Vi bjuder på dryck och popcorn. Du är varmt välkommen och får gärna ta med andra intresserade.
Film and Tell ska tillsammans med partners driva initiativ för att bidra till att lösa vår tids samhällsutmaningar. Vår metodik Real Stories. Real Change. är starka dokumentärfilmer, omfattande spridning och dialoger med mål.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Reimersholmsgatan 4, 117 40 Stockholm, Sweden, Reimersholmsgatan 4, SE-117 40 Stockholm, Sverige,Stockholm, Sweden