Advertisement
Musiikki- ja nukketeatteria yhdistelevä kostea ja vauhdikas merimiesilottelu KALAVALEITA - après nous le déluge on maininkeihinsa tempaava, että sydäntäsärkevän lämminhenkinen, litisevä sekä lötisevä kertomus tyrskyihin huuhtoutuneen kylän asukkaista, heidän salatuista elämistään, ja Kaiken riipivästä sattumanvaraisuudesta.Myrskyn huuhdottua altaan kaiken jää jäljelle vain tarinan ohkainen oljenkorsi muistojen ja muistettavien hengenpitimiksi. Kaksi (ainakin hajun perusteella?) pilssiveden mukana rantaan huuhtoutunutta uupunutta kalastajaa tuovat kokonaisen, vielä jokseenkin elossa olevan kylän tarinan olohuoneeseen matkalaukuissaan. Kalastajien käsissä heräävät eloon niin Helberbuntin sisaruskatras, kuin Ferbuntin kalansydänkin…. ja meerimieslaulujen tahdissa tarinat vain humaltuvat entsis… hik ..sestään.
Moilanen & Mäkitalo ovat ehkäpä tämän hetken kuumin, kovin ja märin nukketeatterin uuden aallon rautaisten ammattilaisten kaksikko. Tekijät ovat yleisölle tuttuja niin isommilta kuin pienemmiltäkin lavoilta viimeistellyistä, yksityiskohtaisista ja kunnianhimoisista teoksistaan.
Yhdessä Moilanen & Mäkitalo taikovat lavalle herkullisen visuaalisen miniatyyrispektaakkelin sopivasti rähjääntyneellä kotikutoisella twistillä näyttävillä nukeilla, tarttuvilla rallatuksilla ja räjäyttävällä karismalla.
Ovet aukeavat klo 19, esitys alkaa klo 20. Vapaaehtoinen pääsymaksu.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Itäinen Rantakatu 64 B (Manilla), 20810 Turku, Finland, Itäinen rantakatu 64, FI-20810 Turku, Suomi, Turku, Finland
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











