Advertisement
Zapraszamy na cykl warsztatów poświęcony tańcom bretońskim!Pośród regionów Francji Bretania jest jednym z tych, które posiadają bardzo silną tożsamość i gdzie pielęgnuje się tradycje kulturowe właściwe tylko temu obszarowi. Oprócz badania źródeł i podtrzymywania tradycji, bardzo wiele jest w bretońskim podejściu otwartości na to, co nowe, inne, a jednocześnie poruszające, stąd w muzyce wiele fuzji – z jazzem, hip hopem, czy wpływów tradycji z innych obszarów. Muzyka ta nadal pozostaje silnie związana z tańcem, a ten jest okazją do zabawy, poznawania nowych ludzi, czy zacieśniania już istniejących więzi. O sile i żywotności tej tradycji najlepiej świadczą imprezy, na których w rytm tańców tradycyjnych bawią się setki, a nawet tysiące osób jednocześnie.
⬩ O WARSZTATACH ⬩
Na warsztatach przybliżymy tańce, bez których nie obędzie się żadne fest-noz (bretońska potańcówka tradycyjna), część z nich wyszła także poza granice regionu i stała się popularna na potańcówkach balfolkowych. Powiemy też trochę o kontekście społecznym, który wpływał nieraz na formę tańca oraz krótko o historii poszczególnych tańców i ogólniej – bretońskiej tradycji tanecznej i muzycznej. Wiedza do wykorzystania na potańcówkach balfolkowych, ale też i na fest-noz, podczas festiwali celtyckich, których i w Polsce nie brakuje.
Do udziału w warsztatach zachęcamy wszystkich, niezależnie od stopnia zaznajomienia z tańcem.
W planie nauka i praktyka takich tańców jak:
→ 8.04 hanter dro, andro, trikot (hanter dro/andro) i być może, pilé-menu
→ 15.04 kas a barh, tour
→ 22.04 ridée 6 temps, laridé (ridée 8 temps) i być może ridée de Guillac
→ 29.04 gavotte des montagnes
→ 6.05 suite Loudéac
→ 13.05 suite plinn i powtórka-praktyka
Podana kolejność tematów zajęć może ulec zmianie (poza pierwszymi) - gdyby tak się stało, uprzedzimy osoby zapisane na pojedyncze zajęcia.
Oprócz podstawowych schematów pojawią się też warianty urozmaicające taniec, czasem stanowiące już w zasadzie osobną formę taneczną. Zwrócimy też uwagę na niuanse techniczne, które potrafią diametralnie zmienić poziom przyjmeności także z pozornie prostego tańca.
Wszystkich tańców uczymy od podstaw, ale mile widziani są także tancerze z doświadczeniem, chcący podszlifować swoje umiejętności.
Prowadzenie:
Aleksandra Hurnowicz, Małgorzata Miecznikowska, Krzysztof Rogulski, Marta Tomczak
⬩ TERMINY I MIEJSCE ZAJĘĆ ⬩
Zajęcia odbędą się we wtorki: 8, 15, 22 i 29 kwietnia oraz 6 i 13 maja w g. 20:30-22:00 w Studio Sztuki Teatralno-Aktorskiej STA, przy ul. Ratajczaka 18 (klatka A, IV piętro)
⬩ KOSZT I PŁATNOŚCI ⬩
Przyjmujemy zapisy na:
→ cały cykl (6 spotkań) - koszt: 160 zł/os
→ pojedyncze zajęcia - koszt: 30 zł/os
⬩ ZGŁOSZENIA ⬩
Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego:
https://forms.gle/tLgJuiVkhZntYSFp8
Bardzo prosimy o zgłoszenia indywidualne!
Jeśli chcecie ułatwić zgłoszenie partnerowi/partnerce/znajomym prosimy o wypełnienie odrębnych zgłoszeń.
Nie ma konieczności zgłaszania się w parach.
W razie pytań prosimy o e-mail na adres: [email protected]
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Studio Sztuki Teatralno Aktorskiej STA, ulica Franciszka Ratajczaka 20, 61-814 Poznań, Polska,Poznan, Poland