Advertisement
No 8. līdz 30. novembrim Kalnciema kvartāla galerijā norisināsies vērienīga tējkannām veltīta Latvijas mākslinieku izstāde.Tējkannas, šķiet, ir viena no populārākajām tēmām, vai, pareizāk sakot, tējkanna ir viens no atslēgas objektiem mūsdienu keramikā. Ikviens būtisks keramikas centrs, vai tā būtu Faenca Itālijā, Dzindedžeņa Ķīnā, Valorisa Francijā vai fabrikas, studijas un cepļi Ungārijā, Čehijā, Polijā un daudz kur citur, rīko tējkannām veltītas izstādes. Jāpiebilst, daudzi Latvijas profesionālie mākslinieki – keramiķi un dizaineri savas gaitas starptautiskajā arēnā ir uzsākuši tieši šādās izstādēs. Tagad arī Kalnciema kvartāla galerija piedāvā, neizbraucot ārpus Latvijas, apskatīt vienkopus 37 autoru radošo iztēli un profesionālo varēšanu, iemiesotu tējkannas formā.
Tējkanna veic ne tikai tējas servēšanas funkciju, bet ir arī uzskatāma par mazo formu tēlniecību. Ne tik liela kā piemineklis pilsētvidē, un ne tik sīka kā miniatūra kāda muzejā, tējkanna ir ideāla, trīsdimensionāla tēlnieciska forma, kuru iegūt savā īpašumā var ikviens. Baudpilni lūkoties uz tās siluetu, materiāla vai dekora krāsu un formas saspēli kā unikālā mākslas darbā, vai arī lietot šo “skulptūru” ikdienas rituālos, servējot sev vai kādam dzērienu...
Izstādē skatāmi daudz un daudzveidīgi darbi. Tās ir dažādas paaudzes, dažādi novadi un laika periodi, atšķirīgi materiāli, metodes un estētiskās programmas. Ir nozīmīgais Latvijas keramiķis Andrejs Ķiģelis ar gandrīz septiņdesmit gadus atpakaļ tapušu māla kannu un nupat Ķīnā notikušā 2. Pasaules keramikas tējkannu konkursa laureātes – sudraba balvas ieguvēja Diāna Boitmane un bronzas medaļu ieguvējas Ilona Romule un Elīna Titāne.
.
Māla raksturs iepretim porcelānam. Filigrāns virsglazūras apgleznojums iepretim robustam reljefam masā. Spilgtas, spožas krāsas iepretim klusinātam, “latviskam” gaumīgumam, tradicionālas, pat etnogrāfiskas formas iepretim, eksperimentāliem, abstraktiem meklējumiem. Negaidīta un izcila darbu izlase atklās, cik daudz talantīgu keramiķu ir strādājuši un turpina strādāt Latvijā, un cik plaša ir radošā izdoma, autoru rokraksti interpretējot tik ierastu un šķietami labi zināmu formu kā “tējkanna”.
Izstādē piedalās 38+ autori:
Iveta Aigare, Sanita Ābelīte, Juris Bergins, Dace Blūma, Diāna Boitmane, Anatolijs Borodkins, Baiba Dumpe, Diāna Dzelme, Inese Ezertēva, Nauris Galviņš, Katerina Geiduka, Ieva Jurka, Elīna Kalēja, Tatjana Krivenkova & Jekaterina Sazonova, Jānis Kupčs, Ženija Loginova, Elvīra Mahte, Inese Margēviča, Zane Melnace, Sigita Olte Vītola, Krists Ozoliņš, Arta Ozoliņa, Laima Piliņa (Laima Ceramics), Valda Podkalne, Maruta Raude, Jana Rence Rāviņa, Juta Rindina, Jānis Ronis, Ilona Romule, Līga Skariņa, Anda Svarāne, Elīna Titāne, Emīlija Lielā, Linda Zelta, Megija Zonne, Ingrīda Žagata, Žanete Žvīgure.
Izstāde atvērta darbdienās plkst. 11.00-18.00 un sestdienās 10.00-16.00, ieeja bez maksas. Izstādes laikā paredzēti ar izstādi saistītie tējas dzeršanas un sarunu pasākumi par kuriem informācija tiks publicēta atsevišķi.
Uz izstādes atklāšanu esiet aicināti 7. novembrī plkst. 18.00. Lai labāk raisītos sarunas pie tējas, nāciet ar savu mīļāko tēju termosā (un krūzīti).
Pēc izstādes decembrī galerijā notiks ikgadējais Keramikas Pop-up, un tā būs iespēja iegādāties Latvijas laikmetīgo keramiku no vismaz 15 dažādiem autoriem vienkopus.
Izstādi rīko Una Meiberga (Kalnciema kvartāla Keramikas pop-up), keramiķi Diāna Dzelme un Nauris Galviņš (Talsi Ceramics Ciparnīca), ar Rīgas Porcelāna muzeja atbalstu.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Kalnciema iela 35, Riga, Latvia-LV-1046, Latvia