Advertisement
Do wzięcia udziału w XI studencko-doktoranckiej konferencji naukowej z cyklu „Słowianie, my lubim…” zapraszamy studentów/studentki i doktorantów/doktorantki, którzy chcieliby przedstawić efekty własnych studiów, badań, zainteresowań i pasji związanych z krajami słowiańskimi. Celem konferencji jest wymiana wiedzy i doświadczeń związanych z podróżami w świecie słowiańskim. Pragniemy, aby nasza konferencja miała charakter interdyscyplinarny, stanowiąc okazję do spotkania zarówno filologów (językoznawców, literaturoznawców), jak i badaczy/badaczek zajmujących się kulturą, antropologią, socjologią, historią czy politologią.Zamysłem organizatorów jest ukazanie wpływu podróży na inne sfery codzienności Słowian. Interesować nas będzie także problematyka związana z podróżowaniem w historii i współczesności na słowiańskim obszarze kulturowym. Jako główne zakresy badawcze proponujemy następujące pola:
• kultura i media (podróże w literaturze i innych tekstach kultury, słowiańskie kino drogi, atrakcje turystyczne jako promocja lokalnej kultury, obraz podróży i podróżnika w mediach, piosenka turystyczna)
• język (terminologia związana z transportem i podróżami w językach słowiańskich, przemiany językowe zawiązane z migracjami, pojęcia i frazeologizmy związane z podróżowaniem i przemieszczaniem się w języku codziennym, nazwy własne atrakcji turystycznych i statków)
• społeczeństwo (migracje, turystyka a społeczności lokalne, sylwetki znanych podróżników, podróże jako narzędzie dyplomacji)
• tradycja i historia (antropologia, historia i rozwój transportu, tradycje pielgrzymkowe w religiach regionu)
Udział w konferencji jest bezpłatny. Referaty można wygłaszać we wszystkich językach słowiańskich oraz po angielsku. Konferencja odbędzie się w trybie hybrydowym, za pomocą platformy MS Teams. Wszyscy uczestnicy/uczestniczki, którzy/które wygłoszą referaty, otrzymają potwierdzenie uczestnictwa w konferencji w formie skanu. Przewidziana jest publikacja prac w wydanej po spotkaniu, recenzowanej publikacji.
Zgłoszenia na konferencję należy nadsyłać do 30 kwietnia 2025 roku na adres [email protected]. Zgłoszenie musi zawierać imię, nazwisko, stopień naukowy (bez stopnia/lic./mgr), afiliację, temat referatu oraz jego abstrakt (600-1000 znaków ze spacjami). Do dnia 5 maja br. otrzymają Państwo informację zwrotną o przyjęciu do udziału w konferencji.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Instytut Filologii Słowiańskiej UAM, ulica Aleksandra Fredry 10, 61-701 Poznań, Polska,Poznan, Poland