Advertisement
SÆSONÅBNING AF MADSBY LEGEPARK 😍🤸♂️🤹♂️🐰Lørdag d. 12. april åbner vi officielt for sæsonen i Madsby Legepark 👏
Det betyder, at du igen kan prøve kræfter med alle vores sjove aktiviteter ⤵️
🏌️♂️ Minigolf
🚣♂️ Robåde
🚗 Mooncars
🐷 Dyrene
🤹♂️ Legepladser
🚂 Madsbytoget (kun weekender/helligdage)
Og meget andet!
𝗗𝗘𝗧𝗘𝗞𝗧𝗜𝗩 𝗦𝗞𝗔𝗧𝗧𝗘𝗝𝗔𝗚𝗧
Kom og prøv vores interaktive detektiv skattejagt 🕵 Tag på rundtur i Madsby Legepark og løs gåderne undervejs via en app på din mobiltelefon.
𝗠𝗔𝗗𝗦𝗕𝗬𝗧𝗢𝗚𝗘𝗧 𝗚𝗜𝗩𝗘𝗥 𝗔𝗗𝗚𝗔𝗡𝗚 𝗧𝗜𝗟 𝗠𝗜𝗡𝗜𝗕𝗬𝗘𝗡
Tag hele familien med på oplevelse i Madsbytoget. Toget kører fra Madsby Legepark igennem områdets smukke natur, frem til Den Historiske Miniby og videre til Fredericia Idrætscenter.
Stå af ved Danmarks største miniby og oplev Fredericia anno 1849 i størrelsesforholdet 1:10.
Der er GRATIS adgang når du har købt billet til toget.
𝗠𝗜𝗡𝗜𝗕𝗬𝗘𝗡𝗦 𝗩Æ𝗥𝗞𝗦𝗧𝗘𝗗
I Madsby Legepark har vi fået selskab af værkstedet for Den Historiske Miniby 🔨
Minibyen bygges i forholdet 1:10, og der anvendes de samme materialer som i år 1849, hvilket vil sige tagsten og mursten. De brænder tilmed selv tag- og mursten på eget teglværk.
Oplev hele processen på værkstedet i kælderen under bakkehuset.
Å𝗕𝗡𝗜𝗡𝗚𝗦𝗧𝗜𝗗𝗘𝗥 𝗜 𝗠𝗔𝗗𝗦𝗕𝗬 𝗟𝗘𝗚𝗘𝗣𝗔𝗥𝗞
(fra lørdag d. 12. april)
Hverdage: 10-16
Weekender/Helligdage: 10-18
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Lumbyesvej 45, 7000 Fredericia, Denmark, Lumbyesvej 45, 7000 Fredericia, Danmark,Fredericia, Denmark