SZTUKA WIDZENIA - KRZYSZTOF PTAK

Wed Jan 25 2023 at 07:00 pm to 10:30 pm

Kino Muranów | Warsaw

PSC Stowarzyszenie Autor\u00f3w Zdj\u0119\u0107 Filmowych
Publisher/HostPSC Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych
SZTUKA WIDZENIA - KRZYSZTOF PTAK
Advertisement
?????? ????????:
Jest to cykl spotkań, którego zadaniem jest pogłębienie wiedzy pionu operatorskiego, edukacja studentów oraz popularyzacja zawodu poprzez przybliżanie wkładu autora zdjęć w ostateczny kształt dzieła filmowego od strony artystycznej jak i technicznej. Sztuka Widzenia upowszechnia dorobek polskiej kinematografii w nowej odsłonie. Projekcjom filmowym towarzyszą spotkania z twórcami obrazu filmowego, reżyserami, aktorami oraz współpracownikami z pokrewnych pionów. W trakcie spotkań cenieni twórcy oraz branżowi specjaliści dokonują analizy rozwiązań artystyczno-technologicznych, zastosowanych w procesie produkcji omawianych filmów. Podczas spotkań uczestnicy mogą brać czynny udział w dyskusji poprzez zadawanie pytań. Jest to unikalna forma, poświęcona roli obrazu w filmie.
????????? ???????????? ????????? ???? ????????? ???? ????? ????̨?́ ?? ????? "??? ?ł?" (reż. Wojciech Smarzowski).
????????? ???? – czyli prawodawca, pionier i prekursor technologii cyfrowej w Polsce, ale i na świecie, na co dowodem jest fakt wyróżnienia Złotą Żabą podczas Camerimage 2002 jego zdjęć do skromnego i nakręconego w całości kamerami cyfrowymi (Sony PD 150p i Sony HD 900r Cine Alta)i w naturalnych wnętrzach, Ediego (reż. Piotr Trzaskalski), ex aequo z oscarową i zrealizowaną na taśmie i w zbudowanych wnętrzach Drogą do zatracenia (reż. Sam Mendes), którą współtworzył dwukrotny laureat Oscara, legendarny Conrad Hall.
Krzysztof Ptak, czyli reprezentant legendarnej „stajni (legendarneg) Dziwora”, którą autorzy zdjęć kształceni w łódzkiej Szkole Filmowej traktowali jako… drugą szkołę filmową.
Krzysztof Ptak, którego drogę twórczą można opisać wektorem od „formy rozjątrzonej”, czyli Kornblumenblau (1988) i Cyngi (1991) Leszka Wosiewicza, a także 300 mil do nieba (1989) Macieja Dejczera, za które otrzymał jako pierwszy polski autor zdjęć nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej, do absolutnej ascezy oświetleniowej, jaką zaprezentował w Papuszy (2013) i w Ptaki śpiewają w Kigali (2017) Joanny Kos Krauze i Krzysztofa Krauzego.
Zdjęcia Krzysztofa Ptaka do Domu złego (2009) Wojciecha Smarzowskiego również doceniło jury konkursu głównego Camerimage, wyróżniając je Srebrną Żabą (Złotą otrzymał Giora Bejach za zdjęcia do Libanu Samuela Maoza). Smarzowski zdecydował się na współpracę z Ptakiem zauroczony tym, co autor zdjęć wykonał w Moim Nikiforze (2004, reż. J. Kos-Krauze i K. Krauze).
???????:
??:?? ????????????
prof. PWSFTviT dr hab. Katarzynę Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, przybliży widzom tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące w kontekście pracy operatora – fragmenty prezentowanego obrazu.
??:?? ????????? ?????
Akcja filmu rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych: w przeszłości, kiedy doszło do straszliwej zbrodni i cztery lata później, w stanie wojennym. Oskarżony to urodzony w 1938 r. w Rzeszowie Edward Środoń, absolwent zaocznego technikum. Przez 9 lat pracował w pegeerze w Mostach, w województwie szczecińskim jako zootechnik. Żona Grażyna wcześnie zmarła wskutek wylewu, dzieci nie mieli. Po jej śmierci Środoń się rozpił, stracił pracę. Kiedy prawie wszystko sprzedał na wódkę, postanowił wyjechać jak najdalej stąd. Padło na Bieszczady, wybrał PGR w Krośnieńskiem. Ale w drodze, gdzieś na kompletnym pustkowiu zepsuł się zdezelowany PKS. I w tym miejscu wszystko się zaczęło.
Dociera do domu Zdzisława i Bożeny Dziabasów. Po kolacji zakrapianej alkoholem dochodzi do tragedii.
??:?? ????????? ? ???́?????
Po filmie zapraszamy na rozmowę z twórcami filmu reżyserem Wojciechem Smarzowskim i mistrzem oświetlenia Markiem Modzelewskim oraz Piotrem Śliskowskim autorem zdjęć i wieloletnim współpracownikiem Krzysztofa Ptaka.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Kino Muranów, ul. Gen. Władysława Andersa 5, Warsaw, Poland

Tickets

Sharing is Caring: