Advertisement
SUVERÆN er tilbage og holder opstartsmøde onsdag den 11. februar fra 15.15. Det kommer til at foregå i forskerkollektivet på CSS (lokale 4.1.18) og vi sørger for kaffe og lidt snacks.Vi kommer til at fortælle om Suveræn som forening, hvordan vores læsekredse fungerer og vi kommer med forslag til værker, vi kan læse dette semester.
Bestyrelsen vil foreslå:
- Judith Butler: ‘Who’s Afraid of Gender’
- Nancy Fraser: 'Cannibal Capitalism: How our System is Devouring Democracy, Care, and the Planet – and What We Can Do About It’
- Bell hooks: ‘Feministisk teori’
- David Runciman: 'Overdragelsen'
- Aimé Césaire: 'Discourse on Colonialism'
Derudover håber vi meget, at I har lyst til at foreslå værker til dette semester!
Vi glæder os meget til at se jer, alle er velkomne uanset studie, semester og erfaring med politisk teori. Kom også meget gerne, hvis du bare er med på en lytter og er den mindste smule interesseret i at høre om Suveræn.
// Suveræns bestyrelse
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Øster Farimagsgade 5, 1353 Copenhagen, Denmark, Øster Farimagsgade 3C, 1353 København K, Danmark,Copenhagen, Copenhagen , Denmark