Advertisement
Det här endagsretreatet är en inbjudan att kliva in i kroppens eget universum av sensationer och njutning. En dag där du får släppa tankarna åt sidan och låta sinnena, huden, andetaget och energin visa vägen.Här utforskar vi vad som händer när vi verkligen tillåter oss att känna, inte bara mjukhet och stillhet, utan också pulserande liv, subtila skiftningar, pirr, värme, djup, expansion och intensitet.
Vi guidar dig genom upplevelser och praktiker där sensationer, beröring, energi och njutning blir portaler till mer liv, mer kontakt och mer upplevelse av dig själv och andra.
Det här är ett space där du får utforska både det lekfulla och det djupa, det sensuella och det stilla, det som väcker och det som mjuknar.
Allt sker i ett tryggt, samtyckesbaserat och prestigelöst sammanhang där du får expandera i din egen takt.
Vad du kan förvänta dig
• Workshops som fördjupar din relation till kroppens njutning och sensationer
• Praktiker som väcker energi, pirr, värme, närvaro och kroppslig medvetenhet
• Övningar som bjuder in till både subtila och kraftfulla sensationer
• Fördjupad kontakt med dina sinnen – känna, lyssna, ta emot, uttrycka
• Möjligheter att utforska intimitet och närhet i trygga ramar
• Utrymmen för paus, efterkänning och integration
• Övningar både med dig själv och i mötet med andra
Det här är en dag för dig som vill:
… känna mer.
… njuta mer.
… komma närmare din kropp och dess intelligens.
… utforska sensationer som en väg till närvaro, livskraft och autenticitet.
En dag där kroppen får vara portalen, inte ett objekt, inte ett projekt, utan en levande källa till upplevelse.
En dag där du får överlämna dig till det som känns, vibrerar, expanderar och vill upptäckas.
En dag där njutning och närvaro får vara vägvisare.
Inga förkunskaper krävs, kom som du är.
Praktisk information:
• Insläpp från 13.00-13.30
• Workshop 13.30-21.00 ink fika och middagspaus
• Fritt häng 21-00-00.00
• Vi bjuder på fika, frukt och te
• Ta med egen vattenflaska, dryck och mat (om du vill äta middag i lokalen). Kyl och micro finns. Det finns även restauranger och affärer omkring i området om du vill köpa mat där.
• Alkohol och drogfritt event
• Workshopen kommer huvudsakligen ske på svenska
• Klä dig i bekväma kläder du kan röra dig fritt i
Kan jag komma själv eller med partner?
Du kan komma själv eller tillsammans med en partner eller vän. Retreatet innehåller övningar där vi utforskar sensationer, njutning och kontakt – själv eller med med andra. Ni är välkomna som par, men var inställda på att många övningar görs med andra deltagare.
Anmäl dig via Peach – kategorier och paranmälan
För att skapa en balanserad grupp har vi kategorier baserade på könsidentitet. Välj kategori som passar dig.
Tips om en kategori är fullbokad:
Om exempelvis mans-kategorin är full kan du söka någon att gå med som par, detta betyder inte att ni gör övningarna tillsammans under eventet. Använd eventets kommentarsfält för att hitta en partner. Skriv gärna båda era namn vid anmälan för smidig hantering.
Till anmälan MAN:
https://peach.nu/activities/xICWVefVvh3hoEbHALtR
Till anmälan KVINNA:
https://peach.nu/activities/geq1AKAz23WIR5jBCiAT
Till anmälan PAR:
https://peach.nu/activities/DPMTcwfU9eAYoFjIMqxO
Plats: Studio Kontakt, Djupågatan 1
Närmaste tunnelbana är Bagarmossen, cirka 100 meter från lokalen
Pris: 988 kr
Vid frågor: Kontakta någon av värdarna på Messenger eller maila: [email protected]
Varmt välkommen!
Jessica och Christian
Vilka är vi?
Jessica
Att skapa ett space som är tillåtande och fritt från prestation är en av Jessicas främsta förmågor. Hon ser hur läkande uppstår när vi får vara oss själva. Mötet med tantra blev ett avgörande ögonblick som ledde till en livsförändrande väg med kundalini som drivkraft. Genom tantran kom Jessica i kontakt med shibari, och efter en stark första upplevelse fördjupade hon sig i den repbaserade praktiken, särskilt dess terapeutiska potential. Den har blivit ett verktyg för djup personlig utveckling, för henne själv och många andra.
Christian
Christian Haag har lång erfarenhet inom breathwork, tantra och personlig utveckling. Han brinner för att hjälpa människor att möta sig själva genom kroppen. Under senare år har han fördjupat sig i repbaserat arbete, där repen blivit en naturlig del av hans väg att facilitera trygghet, närhet och transformation. Genom att kombinera shibari, andning och medveten beröring skapar han ett space för självinsikt och frigörelse.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Studio Kontakt, Djupågatan 1, SE-128 45 Stockholm, Sverige, Djupågatan 1, SE-128 45 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











