Advertisement
Interesujesz się miastem, wzornictwem i/lub architekturą? Powstaliśmy właśnie dla Ciebie! Jesteśmy najmłodszą filią Biblioteki Miejskiej w Łodzi - zapraszamy do naszej eleganckiej czytelni, wypełnionej skarbami wypożyczalni oraz złotej-a-skromnej sali prelekcji, gdzie spotkasz ludzi podobnych sobie.
Adres: ul. Zachodnia 76 - zaraz przy śródmiejskim wykopie PKP.
PS. Kawa z ekspresu za 3 zł.
Klęska urodzaju, czyli lista wydarzeń na styczeń:
7.01 + 14.01 - wtorki - 16-19 - Sketch Club z Patrycją Klepacz
Warsztaty Patrycji Klepacz z rysunku architektonicznego dla nieprofesjonalistów i osób chcących szlifować swoje umiejętności rysunku. Zapis na zajęcia wprowadzające 7.01 gwarantuje automatyczny zapis na styczniową kontynuację (14.01). Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na [email protected], telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.
8.01 - środa - 13.00 - Detalowe oprowadzanie po Bibliotece z Marią od Detalu
Detalowe oprowadzanie po Bibliotece Secesja z Marią Nowakowską – szansa na zobaczenia w szczegółach najpiękniejszej łódzkiej biblioteki i wysłuchanie ciekawych historii na temat symboliki zastosowanych zdobień.
10.01 - piątek - 17.30 - Finisaż wystawy prac Jagody Nastały "Choinka polska"
Zapraszamy serdecznie do poznania niezwykłych prac Jagody Nastały – utalentowanej i bardzo pracowitej twórczyni misternych ozdób choinkowych tworzonych wedle tradycyjnych wzorów. Bajecznie kolorowe ptaki z wydmuszek, geometryczne pająki, a nawet… smok Wawelski w asyście Krakowiaka czekają na Was w Secesji do 10.01! Na finisażu pojawi się możliwość stworzenia własnej ozdoby (papierowej serwetki z żukami) i zabrania jej ze sobą do domu.
13.01 - poniedziałek - 17-18.30 - Szydełko czy nóżka? Spotkania rękodzielnicze
„Szydełko czy nóżka?” to nowy format spotkań dla wszystkich wielbicieli dziergania – zarówno tych zupełnie początkujących, jak i zaawansowanych w swojej praktyce. Na każdym spotkaniu proponujemy wzory inspirowane porą roku lub szczególnymi wydarzeniami – prowadzące pomogą rozszyfrować schematy i krok po kroku zaprzyjaźnić się z szydełkami w różnej skali. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na [email protected], telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.
15.01 - środa - 17-18 - Krąg kreacji z Joanną Marecką
Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy „Krąg kreacji” – spotkanie inspiracyjne i arteterapeutyczne z Joanną Marecką – twórczynią, rzemieślniczką, muzyczką zainspirowaną wpływem sztuki na nasze życie i postrzeganie świata. Tematem pierwszego spotkania będą kolaże, pozwalające uczestnikom wyrazić swoje emocje i przemyślenia.
16.01 - czwartek - 17.30-18.30 - Pod barwnymi skrzydłami - wykład Marii od Detalu o wyjątkowych witrażach pewnej łódzkiej kamienicy
Zapraszamy na premierowy wykład Marii od Detalu (Marii Nowakowskiej), podczas którego opowie ona uczestnikom o symbolice i biologii motyli zamieszkałych… w przestrzeni jednej z łódzkich kamienic. Podróż zaczniemy tradycyjnie - od starożytnych Greków, a skończymy w XXI wieku na krakowskich Plantach.
17.01 - piątek - 17.30 - Wydawnictwo Księży Młyn zaprasza: spotkanie autorskie z Marcinem Gawryszkiem i Małgorzatą Laurentowicz
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie autorskie z Marcinem Gawryszczakiem i Małgorzatą Laurentowicz, autorami „Potęgi Scheiblerów”, dwóch pasjonujących publikacji wydanych przez Dom Wydawniczy Księży Młyn w Łodzi. Autorzy na bazie dotychczasowych badań naukowych i wielu publikacji w sposób przystępny przedstawiają architekturę, historię oraz rewitalizację dawnego imperium najbardziej wpływowego łódzkiego fabrykanta.
18.01 - sobota - 12.00 - Wernisaż wystawy "Kicz-era"
Kto z nas nie odczuwa słabo tajonej nutki sympatii do… kiczu? Mało które zjawisko w kulturze budzi tyle emocji, rozgrzewając do czerwoności wielbicieli oraz przeciwników, apologetów i cenzorów. Zapraszamy serdecznie na pierwszą kolektywną wystawę kiczu w Bibliotece Secesja.Archihub. Lojalnie jednak ostrzegamy – planujemy nie brać jeńców. Start w sobotę, 18.01 o 12.00!
20.01 - poniedziałek - 17.30 - Kurs historii mebla z dr Anną Ozaist-Przybyłą
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy cykl spotkań o designie – obowiązkowych dla wszystkich fanów wzornictwa, ze szczególnym naciskiem na historię mebli. Dr Anna Ozaist-Przybyła to jedna z najbardziej uznanych badaczek tego zjawiska, a przy tym czynna konserwatorka obiektów drewnianych i popularyzatorka wiedzy o ich złożonej naturze. Usiądźcie wygodnie i zasłuchajcie się w opowieść, jak to się stało, że siedzicie właśnie na krześle.
21.01 + 28.01 - wtorki - 16-19 - Sketch Club z Patrycją Klepacz
Warsztaty Patrycji Klepacz z rysunku architektonicznego dla nieprofesjonalistów i osób chcących szlifować swoje umiejętności rysunku. Zapis na zajęcia wprowadzające 7.01 gwarantuje automatyczny zapis na styczniową kontynuację (28.01). Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na [email protected], telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.
22.01 - środa - 17.30 - Łodzianie Łodzianom - spotkanie z Justyną Tomaszewską
W 2025 r. rozpoczynamy nowy cykl spotkań w Bibliotece Secesja.Archihub – Łodzianie łodzianom. Zapraszamy do rozmowy z najciekawszymi postaciami związanymi z rozwojem i promocją naszego miasta, budowaniem jego wyjątkowości i rozpoznawalności. Celem spotkań jest wspólny namysł nad łódzką tożsamością, charakterem miasta, jego cieniami i blaskami oraz – nieraz trudną – miłością do niego. Cykl otworzy spotkanie z Justyną Tomaszewską.
23.01 - czwartek - 17.00 - Czwartki z Japonią - Japoński tatuaż – wykład Doroty Dekiert
Pasjonaci kultury japońskiej będą mieli szansę przeżyć niezwykłe emocje, poznając sekrety niezwykle bogatego świata japońskiego tatuażu w bogato ilustrowanej prelekcji Doroty Dekiert – japonistki i miłośniczki złożonego świata materialnego i niematerialnego dziedzictwa Kraju Kwitnącej Wiśni. Oprócz wykładu zaprezentujemy również tematyczne publikacje będące ozdobą czytelni Biblioteki Secesja.Archihub.
24.01 - piątek - 17.30 - Polski design: premiera albumu „Jeże i bawoły” – pozycji obowiązkowej dla kolekcjonerów figurek z PRL-u
Wszystkich fanów polskiego wzornictwa zapraszamy na spotkanie z kolekcjonerem i wydawcą, Maciejem Wysockim, który zainauguruje w Łodzi cykl spotkań dotyczących wydanego przez siebie wyjątkowego albumu „Jeże i bawoły”, przybliżającego polską rzeźbę kameralną lat 50. i 60. ** wieku. To pozycja obowiązkowa dla wielbicieli talentu takich twórców jak Jan Sylwester Drost, Henryk Jędrasiak, Mieczysław Naruszewicz, Hanna Orthwein czy Lubomir Tomaszewski.
25.01 - sobota - 12.00 - Oprowadzanie po siedzibie biblioteki z Marią od Detalu
Detalowe oprowadzanie po Bibliotece Secesja z Marią Nowakowską – szansa na zobaczenia w szczegółach najpiękniejszej łódzkiej biblioteki i wysłuchanie ciekawych historii na temat symboliki zastosowanych zdobień.
27.01 - poniedziałek - 17-18.30 - Szydełko czy nóżka? – spotkania rękodzielnicze
„Szydełko czy nóżka?” to nowy format spotkań dla wszystkich wielbicieli dziergania – zarówno tych zupełnie początkujących, jak i zaawansowanych w swojej praktyce. Na każdym spotkaniu proponujemy wzory inspirowane porą roku lub szczególnymi wydarzeniami – prowadzące pomogą rozszyfrować schematy i krok po kroku zaprzyjaźnić się z szydełkami w różnej skali. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na [email protected], telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.
29.01 - środa - Finisaż wystawy "Kicz-era" - 17.30 - zapraszamy wszystkich na ostatnią okazję, by przyjrzeć się kolektywnej wystawie miejskiego kiczu w Bibliotece Secesja.Archihub
30.01 - czwartek - 17.30 - Zjazdy do zajezdni - rozpad linii tramwajowych - wykład Szymona Frąckiewicza
Tramwaje są nieodłącznym elementem krajobrazu Łodzi. Poruszają się po naszym mieście od ponad 125 lat i przetrwały czasy wojen, kryzysów, czy zmian politycznych. Niestety najtrudniejsza okazuje się dla nich historia najnowsza. Od lat 90. sukcesywnie ubywa kilometrów czynnych torowisk i wiele dawnych linii na stałe zniknęło z pejzażu miasta. Problemy finansowe, pochopne decyzje, niekonsekwencja w planach, spóźnione i długotrwałe remonty – to wszystko sprawia, że łodzianie na komunikację tramwajową częściej narzekają, niż ją chwalą. Jakie linie zlikwidowano, co straciliśmy, co jeszcze łódzkim tramwajom grozi i jakie są szanse na przyszłość? Opowie Szymon Frąckiewicz.
Biblioteka Secesja.Archihub:
📍ul. Zachodnia 76 w Łodzi
📨 571 553 004, [email protected].
🛣️ Jak do nas trafić:
Biblioteka Secesja dostępna jest:
- od strony skrzyżowania ul. Zielonej z ul. Zachodnią - trzeba kierować się parzystą stroną ul. Zachodniej w stronę Manufaktury
- od strony skrzyżowania ul. Zachodniej z ul. Więckowskiego. Należy iść stroną nieparzystą ul. Zachodniej (od księgarni PWN) i przejść na 2 stronę ulicy na żółtym przejściu dla pieszych na wysokości budynku przy ul. Zachodniej 101.
WSTĘP BEZPŁATNY. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniach jest posiadanie karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ulica Zachodnia 76, 90-725 Łódź, Polska, ulica Zachodnia 76, 90-725 Łódź, Polska,Łódź, Poland, Lodz