Advertisement
Dla zainteresowanych dziedzictwem kulturowym dzielnicy zostały przygotowane dwa wykłady w ramach programu Studium Dziedzictwa Nowej Huty. 🔘 16 listopada godz. 16.00
Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5
Technologie budowy Nowej Huty - wykład Pawła Jagło.
Kiedy projektowano mieszkania, bloki, osiedla mieszkaniowe w Nowej Hucie, wiadomo było, ile ma się wybudować mieszkań i dla ilu potencjalnych mieszkańców potrzebnych jest szkół, przedszkoli oraz żłobków. To wszystko było uwzględnione w planach, również przestrzenie szeroko rozumianej rozrywki i kultury: kina, teatry oraz tereny zielone. Nowa Huta była wówczas priorytetem, oprócz odbudowy Warszawy najważniejszą inwestycją w Polsce. Architekci urbaniści, którzy ją projektowali, praktycznie nie mieli ograniczeń, więc projektowali miasto z wielkim rozmachem, wzorując się na najlepszych osiągnięciach architektury ** wieku i renesansu. Dzisiaj układ urbanistyczny Nowej Huty wpisany został w poczet dóbr kultury polskiego socrealizmu. To niegdysiejsze robotnicze miasto jest współcześnie modnym miejscem do mieszkania i zwiedzania. Podczas wykładu przyjrzymy się wnikliwie planom i założeniom architektury Nowej Huty z naciskiem na innowacyjne technologie budowy, które stosowane były na tym wielkim placu budowy.
Paweł Jagło – nowohucianin adoptowany ze Sławkowa, mieszkaniec os. Willowego, miłośnik Nowej Huty. Przez siedem lat szef nowohuckiego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Autor lub współautor wystaw oraz wydawnictw poświęconych architekturze i urbanistyce Nowej Huty: „Budujemy kościół. Współczesna architektura sakralna w Nowej Hucie”, „Nowa przestrzeń. Modernizm w Nowej Hucie”, „Nowa Huta 1949+”; „Stale o Nowej Hucie”.
🔘 16 listopada godz. 17.45,
Galeria Huta Sztuki, os. Górali 5
Przestrzeń na marnowanie marzeń - oprowadzanie po wystawie - Marta Kudelska.
Wystawa „Miejsce na marnowanie marzeń” jest próbą zderzenia prac ze zbiorów Ośrodka z aktualnymi tendencjami, nierzadko angażującymi krytyczne narzędzia interpretacji. Ekspozycję podzielono na dwie części, które są wynikiem kwerendy przeprowadzonej przez Agatę Stępień i Jakuba Woynarowskiego.
W części ekspozycji przygotowanej przez Woynarowskiego historia Nowej Huty stanie się punktem wyjścia do stworzenia fikcyjnej opowieści o mieście idealnym, ożywianym przez ezoteryczne kulty i badania nad transmutacją metali.
Podczas listopadowego oprowadzania Marta Kudelska zaprasza do spojrzenia na wystawę uwypuklając nieoczywiste, narracyjne tropy i wątki. Patrząc na górujące nad Nową Hutą piece hutnicze można przez moment odnieść wrażenie, że oto przed naszymi oczami zmaterializowały się dawne alchemiczne alembiki. Były to sprzęty używane przez alchemików do stworzenia kamienia filozoficznego. To właśnie w nich miały przekształcać się różne substancję by w efekcie doprowadzić do powstania tej najbardziej pożądanej w alchemii substancji. W powszechnym wyobrażeniu alchemia jawi nam się jako sztuka męska, jednak w jej historii znajdziemy wiele postaci kobiecych, które odegrały w niej niebagatelną rolę. Podczas naszego spaceru po wystawie przyjrzymy się obecnym na niej nie tylko alchemicznym, ale także kobiecym narracjom. Spróbujemy odkryć tajemnice ukryte w prezentowanych na wystawie pracach i odczytamy ukryte w nich historie.
Marta Kudelska - kuratorka, krytyczka sztuki absolwentka kulturoznawstwa/kultury współczesnej (w zakresie krytycznej teorii kultury współczesnej) i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2024 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce na podstawie rozprawy poświęconej strategiom i praktykom młodych kuratorów sztuki z Katowic i Krakowa. W praktyce kuratorskiej i badawczej interesuje się zagadnieniami związanymi przede wszystkim z relacjami sztuki współczesnej z tradycją romantyczną (zainteresowaniem artystów wątkami magicznymi, grozy i ezoterycznymi), strategiami i praktykami kuratorów sztuki, młodą sztuką, ale także refleksją wokół instytucji sztuki i działalnością niezależnych inicjatyw artystycznych.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- czas trwania zajęć ok. 1,5 godziny.
- spotkanie przeznaczone dla studentów, osób dorosłych
- obowiązują zapisy na spotkanie, cena biletu: 30 zł (wolni słuchacze)
- dodatkowe informacje: [email protected], tel. 12 644 27 65 w. 21, 20
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
[email protected]
www.nhlab.okn.edu.pl
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
os. Górali 5, 31-959 Kraków, Poland, osiedle Górali 5, 31-959 Kraków, Polska,Kraków, Poland, Krakow